Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очакваните данъци от "Лукойл" тази година са общо 400 млн. лв.

8 коментара
Цяла седмица политическите и икономическите коментари се въртят около "Лукойл", сн. GettyImages

Финансовият министър Асен Василев очаква платените от групата на "Лукойл" в България данъци през 2023 г. да са около 400 млн. лв., като в сумата влизат внесени вече 154 млн. лв. досега корпоративен данък и солидарна вноска (т.нар. данък свръхпечалба за енергийните фирми). Това обяви той пред журналисти в четвъртък по повод на повдигнатата от ГЕРБ и ДПС дискусия около дейността на компанията и притежаваната от нея рафинерия "Нефтохим" в Бургас.

Прогнозата на Василев се различава значително от обявените от ГЕРБ и ДПС 500 млн. лв., за които премиерът бил казал, че "Лукойл" обещали да платят още тази седмица. Тяхното издължаване бе поставено от двете партии като условие да не внесат в парламента веднага след балотажа за местния вот предложение за отнемане веднага на предоставеното на "Нефтохим" право да използва руски петрол до 1 октомври 2024 г.

В отговор на въпрос на Mediapool откъде ГЕРБ и ДПС вземат сумата от 500 млн. лв. Василев обясни, че това са данни от коригираща декларация, подадена от "Лукойл" в Националната агенция по приходите, която обаче е била отхвърлена.

Преди ден пък премиерът Николай Денков каза, че не е споменавал никаква сума пред ГЕРБ и ДПС за дължими данъци от "Лукойл", а само, че компанията е обещала да си плати данъците за тази година и да не си приспада печалбата с извършени предишни години разходи за модернизацията на рафинерията, каквото законово право има.

Сега Василев даде историческа справка, според която за периода 2009-2020 г. цялата група на "Лукойл" – рафинерията и бензиностанциите у нас, е декларирала 1.8 млрд. лв. загуба, за 2021 г. отчетената печалба е 170 млн. лв., а за 2022 г. - 404 млн. лв. "Данъците сами можете д аги сметнете", каза финансовият министър.

По думите му от обявените от "Лукойл" преди ден платени данъци и осигуровки за 1.33 млрд. лв. всъщност 600 млн. лв. са косвени данъци като ДДС и акцизи върху горивата, които всъщност са платени не от компанията, а от потребителите.

Реално към момента платените през тази година в бюджета от "Лукойл" корпоративен данък и свръхпечалба са 154 млн. лв.

Законът бе приет с несъвършенства и това позволяваше да не се внася авансово солидарната вноска, но бе коригиран, каза Василев. С влезли в сила от 13 октомври 2023 г. законови поправки ставката на временния данък свръхпечалба бе увеличена от 33% на 50% и се въведе задължение за месечни авансови вноски.

"До 31 октомври трябва да постъпят всички невнесени до момента авансово солидарни вноски, а до 30 ноември и най-малко 90% от дължимото по тази линия в рамките на годината, иначе се дължат солидни лихви", коментира финансовият министър. Според него при това положение цялата група на "Лукойл" за тази година трябва да внесе общо 400 млн. лв.

На въпрос защо от приходната агенция досега не са обявили тези данни, Василев отвърна, че данъчните нямат право да изнасят данъчна тайна, но след като от "Лукойл" вече са обявили това, сега се предоставя информацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #8

    Само най-тъпите ДеБили още вЕрват, че след иZZборите "еVроатлантиците" ще съборят МОЧА и ще накарат лукойл да плаща данъци за свръх печалбите си!

  2. луд
    #7

    Интересно защо в РБ икономическата и данъчна информация са тайна. Ние в ЕС ли сме ? И как лукойл направи 2 милиарда загуба. Няма такъв Нефтохим нито на запад нито на изток. НАП да си сложат очилата. Делян ще сподели ли нещо по темата.

  3. ABV
    #6

    Защо аZZен VaZZилев и пУ/атков яростно шантажираха ЕК за да осигурят на лукойл дерогация през която путЬю да заобикаля нефтеното ембарго, а цяла година не им стигна да поискат необходимите законови промени за да може да се внасят данъци в бюджета от натрупаните милиарди свръхпечалби?

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  5. ABV
    #4

    Сега разбирате ли защо "еVроатлантиците" не могат да: 1. Съборят МОЧА; 2. изгонят мУтрофанова; 3. Поискат импичмънт на гадев; 4. Да изпратят оръжие на Украйна; 5. Да денонсирет много неизгодния (по думите на денков) договор с гаZZпром (Ботош); 6. Да се откажат от дерогацията през която лукойл върти контрабанда за милиарди; 7. Да накарат лукойл да плаща данъци за свръхпечалбите си; 8. Да искат импичмент на гадев; 8. Да изгонят мУтрофанова; 9. Да поканят в Ч. море натовски бойни кораби; 10. Да поканят натовски сухопътни войски у нас!

  6. ABV
    #3

    СРАМ за аZZен VaZZилев, денков и пУ/атков коитото осигорява възможноста на лукойл: 1. Да върти контрабанда за милиарди със санкциониран нефт; 2. Спестява им данъци от свръхпечалбите; 3. Получава комисиони за услугите си!

  7. ABV
    #2

    Кога аZZен VaZZилев ще публикува дани какви комисиони е получил за да спести на лукойл данъците от свръхпечалбите?

  8. ABV
    #1

    Къде е милиардът, който обещаха да внасят, когато aZZен VaZZилев и пУ/атков им осигуриха дерогация през която да въртят контрабанда с нефт и да трупат свръхпечалби?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.