Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ОДС ще търси и нови партньори

0 коментара

Госпожо Михайлова, в края на миналата година казахте, че сте спокойна за целостта на парламентарната група на ОДС. И сега ли е така?

Основното на дневен ред в момента е политиката, която ще водят Обединените демократични сили. Дали тази политика ще продължи в сегашната конфигурация или ще се търсят решения, чрез които да съумеем да привлечем допълнителни политически сили -тоест, по определен начин да се покрие политическото пространство и извън парламента. Това ще бъде тема, която ще дискутираме с нашите коалиционни партньори. За нас е много важно разширяването на политическото влияние до степен, че да можем да бъдем гаранти за политиката, която беше провеждана през изминалите четири години и която на практика доведе до икономическата стабилизация в България. Сега виждаме отново признаците на икономическа дестабилизация, виждаме, че зрее отново недоволство у хората, и то основателно, от неаргументирани политически и кадрови решения. В този смисъл обсъждането на политиката на ОДС тепърва предстои, това ще бъде една от темите и на заседанието на парламентарната група в четвъртък.

Следователно формулата ОДС не е под съмнение?

Най-важното нещо е по какъв начин ОДС и съставляващите я политически сили ще действат в парламента. Дали ще остане в старата схема, която да бъде формализирана чрез определение на старото споразумение или ще се търсят нови решения.

Кои извънпарламентарни сили визирате като организации, които евентуално биха влезли в ОДС или ще си сътрудничат с ОДС?

Това е тема, която засяга много широк кръг от въпроси и която не може да бъде конкретизирана преди да се направи анализ на състоянието на държавата в момента, след няколкото месеца управление на НДСВ, ДПС и БСП. За нас ще бъде много важно с какъв анализ ще излязат зам.председателите на различните парламентарни комисии, които имат задачата да подготвят своя доклад относно за това какво беше свършено и какво не беше свършено през последните месеци. Знаете, че опозицията има своите представители във всички парламентарни комисии. На базата на този анализ заедно с нашите партньори ще обсъдим коя е най- добрата формула, с която можем да излезем по време на предстоящия парламентарен сезон. Защото няма съмнение, че влизаме в нова политическа ситуация, ситуация на драстично отнемане на доверие по отношение на управляващите. Не помня в новата българска история правителство, което за толкова кратък период да е загубило толкова много доверие. Това поставя големи предизвикателства пред различните политически сили.

Партиите на Софиянски и Бакърджиев ще бъдат ли сред тези извънпарламентарни сили, които ще могат да договарят със СДС?

Тези въпроси ще бъдат обсъждани. Знаете, че още се очаква регистрация и е много трудно да се правят предварителни прогнози. Но всички онези политически сили, които споделят принципите на управлението и на пътя, на който България е в момента, ще бъдат в обсега на дискусии и на възможности, разбира се без БСП, по време на обсъждането на коалиционната политика на СДС. Този анализ ще бъде ключов какво прави СДС оттук нататък и най-вече по отношение на непосредствените си коалиционни партньори от коалицията Народен съюз, която включва партията на госпожа Мозер и партията на господин Праматарски.

Предвиждате ли скорошни предсрочни парламентарни избори и как това би повлияло на кандидатурата на България за членство в НАТО?

По принцип темата за дестабилизацията на държавата винаги крие рискове относно членството на България в НАТО, но не бива да забравяме, че по отношение на членството на страната в НАТО има друг много ключов компонент - това е осъществяването на реформите. Политическата и икономическата стабилност и осъществяването на реформите в армията са много необходими компоненти, за да могат шансовете на България да бъдат запазени и дори да се увеличат. Неотдавна в парламента беше казано, че никога България не е била по-близо до членството си в НАТО. Ако това е така, аз действително го приветствам, но според мен основното нещо, което трябва да бъде във фокуса на интереса, включително и на опозицията и на обществото, е до каква степен управляващите са склонни да осъществяват реформите в страната, а ние имаме много сериозни съмнения по този въпрос.

Как ще коментирате, че евентуално Николай Слатински ще става съветник на новоизбрания президент Първанов?

Г-н Първанов е в правото си да избере всеки един, на когото има доверие и счита, че може да провежда неговата политика. Очевидно г-н Слатински споделя политиката, която се провежда от г-н Първанов, иначе не би могло да съставят общ екип.

Мислите ли, че се формира един шарен президентски екип, в него има и други имена на хора, свързани с експертна работа по време на управлението на СДС, като Никола Карадимов например?

Доста хора промениха своето политическо поприще през изминалите години, не е нужно да се връщам много назад, за да видим, че имаше хора, които бяха в СДС в началото, преминаха през други политически формации и приключиха при БСП. Така, че в това отношение за мен няма изненади. Доколко за това, дали е пъстър екипа, според мен ще бъде абсолютно хомогенен. Политическият ми опит от последните 12 години показва, че екипът може да бъде наречен по най-различен начин, но всеки експертен екип се управлява и е в подкрепа на определена политическа воля. Очевидно тези експерти споделят политическата воля и политическите намерения на г-н Георги Първанов и на БСП, иначе не биха били в екипа.

Взехте ли за себе си решение дали ще се кандидатирате за председател на СДС?

През последните месеци сме свидетели на постоянно тиражиране и лансиране на различни политически фигури. Според мен, основното нещо за СДС на предстоящата конференция не е кой ще е лидерът на СДС, а каква ще е политиката на СДС. Защото ние търсим не политика за лидера, а лидер за определена политика. В този смисъл дебата на СДС и приоритетите, които ще си поставим като опозиционна политическа сила, ще бъдат водещите вероятно и за самата конференция и за избора, който тя ще направи. Ние не отиваме със служебни решения на конференцията. В крайна сметка, личностите се харесват или не се харесват от хората, когато те са привърженици или не са привърженици на определена политика или стил на политика. В зависимост от това, каква политика се счита от привържениците на СДС за необходимата за СДС, ще бъде направен и самият избор за лидери, и това е правилният подход. Разбира се, че личността е важна, но още по-важна е самата политика, защото всъщност тя дава политическата идентификация на партията.

Лично за себе си имате ли решение?

За себе си съм решила.

Използвани са въпроси и на други медии

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.