Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Огнян Минчев: Това е най-сериозното разцепление на СДС след 1991

0 коментара

Решението на Надежда Михайлова да свика извънредна конференция и да се кандидатира отново за лидер на СДС е знак, че тя не желае да се признае за победена и не счита, че има основание да се признава за победена. Това е нейната позиция - обявява дуел на другата фракция и в тази схватка ще се реши на практика кой ще бъде победител, заяви политологът Огнян Минчев в интервю за Радио Свободна Европа.

Той определи настоящото разцепление в СДС като най-сериозното след това от 1991 г. Но докато тогава разцеплението бе провокирано от сериозни политически различия - както идейни така и по повод на институционални решения - днес сериозни политически различия няма - има групова и лична несъвместимост и нетърпимост, която е допълнително задълбочена от реалните слабости на настоящото ръководство през последните две години, посочи Огнян Минчев.

Групата около лидера Надежда Михайлова е по-центристка, по-умерена, по-балансирана, докато в групата на Иван Костов са организирани най-твърдите привърженици на СДС, които преследват най-ясна, най-радикална дясна политическа ориентация, посочи Минчев.

В отговор на въпрос той каза, че двете тенденции очевидно не могат да имат общ път оттук нататък. "По редица психологически, личностни и други причини това вече не е възможно. Сблъсъкът е неизбежен. От този
сблъсък ще има победител, ще има и победен".

"И двете групи имат достатъчно добър шанс да оцелеят в политическото пространство, но не като толкова силни партии, каквато дори и в момента е СДС, в следващия момент, в който се разцепят и в който се освободят от гневната, яростната прегръдка, в която се намират, те ще трябва отново да работят заедно в рамките на това, което се нарича дясноцентристко пространство. Това е парадоксът и иронията на ситуацията", каза Огнян Минчев.

Той посочи, че по подобна логика са се разпаднали реформистките партии в други страни от Централна и Източна Европа.

"Под напора на липсата на нови идеи, под напора на силната организационна криза, в която попаднаха подобни партии, след като осъществиха реформистката си мисия, и под напора на засилените вътрешнопартийни конфликти, групови и личностни, тези партии се разпаднаха почти навсякъде в Централна и Източна Европа, на практика унищожавайки дясноцентристката алтернатива. Но докато за страни като Чехия, Полша това състояние на нещата не е чак толкова драматично, защото основните национални приоритети се защитават достатъчно ефективно и от левия център, в страни като България разпадането на дясноцентристката алтернатива може да има сериозни политически и геополитически последствия", смята Огнян Минчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.