Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

OMV смята да транзитира газ от Румъния в Румъния през България

Трима са кандидатите да проектират интерконектора до Турция, обмисля се по-голям капацитет на връзката с Гърция

4 коментара

Австрийската компания OMV е заявила интерес да пренася между 1 и 2 млрд. куб. метра природен газ годишно през бъдещата газова връзка между България и Румъния, която се очаква най-сетне да бъде завършена в началото на 2016 г. и да влезе в експлоатация. Това съобщи изпълнителният директор на държавния газов оператор "Булгартрансгаз" Георги Гегов по време на форум "Индустрия, околна среда, енергетика" в четвъртък.

Интересът на австрийската компания е свързан с разработваното от нея и американския петролен гигант "ЕксънМобил" газово находище в румънските води на Черно море. Планира се суровината бъде доставяна до Букурещ, но поради липса на инфраструктура в самата Румъния, OMV проучва възможността да използва добре развитата газова мрежа на България и от тук да внася обратно в Румъния добивания от териториалните ѝ води газ, обясни Гегов пред Mediapool.

Част от румънския газ може да остава у нас

По думите на Гегов е възможно част от транзитираните количествата да остават за нуждите на българската икономика, тъй като в момента цената на румънския газ е 230 долара за 100 куб. м., което е доста под цената на доставяната у нас от "Газпром" суровина.

Гегов обаче уточни, че разговорите за резервиране на капацитет на газовата връзка и захранването ѝ от румънското находище са в начална фаза и тези количества не засягат договорения капацитет за транзит с руската "Газпром".

Тъй като още не е регистрирано търговското откритие на газ във въпросното находище в румънските води на Черно море, засега не може да се каже откога евентуално може да се сключи подобен договор за транзит през газовата връзка Русе - Гюргево.

В началото на седмицата за изпълнител на довършването на подводното трасе от 2.1 км по дъното на река Дунав бе избрана фирмата "Станилов" ЕОДД, която ще работи с водещи в сондирането чужди фирми. Очакванията са да няма обжалвания от отхвърлените кандидати, за да може да се използва лятото за полагане на тръбата. Така от началото на 2016 г. тя ще може да се използва пълноценно.

Трима кандидати да проектират интерконектора с Турция

"Булгартрансгаз" е в процедура на избор на изпълнител на предпроектното проучване за строежа на газовата връзка и с Турция. Три български компании – "Химкомплекс Инженеринг" АД, "Газтек БГ" АД, която и друг път е работила с "Булгартрансгаз", и "Бургаснефтепроект" ЕООД, са кандидатите да спечелят поръчката за 380 хил. евро, от които 190 хил. евро са предоставени от Европейската комисия.

Избраната компания ще трябва да анализира разходите на строежа, нуждите на пазара и да предложи най-подходящото трасе за междусистемната газова връзка Турция – България. Досегашните планове бяха "Булгартрансгаз" да изгради 75-километровия участък от Лозенец до Малкочлар за 75 млн. евро, а Турция трябваше да направи анализ на своето 100- километрово трасе.

Проучва се вдигане мощността на връзката с Гърция

Има интерес за повишаване на капацитета на интерконектора с Гърция, който се изгражда от смесена компания с равното участие на "Българския енергиен холдинг" и компанията "Посейдон”, в която участват гръцката ДЕПА и италианската "Едисон", стана ясно още от думите на Гегов пред форума.

Сегашното инвестиционно намерение, което се очаква да бъде окончателно прието в началото на юли, е за първоначален капацитет на тръбата от 3 млрд. куб м. В момента се оценяват необходимите инвестиции за вдигане на мощността на газопровода от Стара Загора през Хасково до Комотини, както и дали е нужно това предвид икономическите нужди на регионалния пазар.

За тази връзка досега Европейската комисия е дала 45 млн. евро, но България е поискала от Брюксел да осигури пълното финансиране на проекта оценяван на 220 млн. евро. Тъй като тази връзка е част от подкрепяния от ЕС Южен газов коридор за доставки на азерски газ в Европа, а българските очаквания са дори тя да захранва със суровина от находището "Шах Дениз ІІ" в Каспийско море тръбата до Румъния, най-вероятно проектната компания ще получи европейското финансиране.

Русия не може да заобиколи България в газовия транзит

Гегов посочи, че усилията на "Булгартрансгаз" са насочени и към рехабилитацията и развитието на вътрешната ни газова мрежа, за което и компанията получава сериозни европейски грантове. Сериозни средства ще бъдат инвестирани в изграждането на нови газови отклонения за включване на общини в газоразпределителната мрежа, която в момента е слабо развита и газификацията у нас е едва около 3 процента. Ще се влага и в изграждане на нови компресорни станции, които са важен актив на оператора и коз в това България да е трудно заобиколим фактор в транзита на природен газ в региона.

"80 процента от компресорните станции на Балканите са в България и реално от наша територия се управляват процеси на разстояние от хиляди километри за доставки на руския газ през Украйна до Турция, Гърция и Македония", посочи Георги Гегов. Според него "трудно можем да бъде заобиколени като енергиен фактор на Балканите" във връзка с коментарите, че със спирането на "Южен поток" и насочването на руските газови проекти към Турция ще навредят на страната ни.

По думите на шефа на "Булгартрансгаз" в момента се работи усилено по преодоляването на забавеното въвеждане в експлоатация на газопровода Добрич-Силистра, което е била само заради проблеми с един километър от общо 80-километровото трасе. "Всички тръби вече са заварени, очакват се пробите и се надяваме да влезе в експлоатация още през юли.

За тръбата Силистра-Банско-Разлог в момента се прави прединвестиционно проучване, а до края на юни ще тръгне и предпроектната подготовка.

По дългоочаквания от минната индустрия в Средногорието газопровод Свищов-Панагюрище-Пирдоп се работи от два месеца по предпроектното проучване и в момента газовият оператор е пред избор на трасе.

Според Гегов, ръководената от него компания е в стабилно финансово състояние и може да осигури финансирането за всички проекти, по които работи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #4

    OMV не трябва да се допуска повече на енергийния пазар,на Балканите,защото направи достатъчно бели,като тази с разбиването на проекта НАБУКО,в полза на несъстоялия се "Южен поток".Щом разбраха за проекта с Румъния,руснаците веднага изявиха желание да се включат,най-вероятно,за да го съботират...а не е тайна,че OMV прокарва руските интереси.

  2. dimitardi100
    #3

    Браво! Колкото по-скоро, по-добре! Още един успех на президента Плевенлиев и неговия екип, защото това е негова инициатива! Този президент си постави за цел укрепването на независимоста на България. Интересно впечатление прави сравнението с приоритетите на предишния! Параванов много държеше България да остане в пълна зависимост от чужда държава и усилено работеше за това, което въобще не се съвместява с функцията на президентската институция ??? Но като се сети човек коя партия го излъчи, всичко си идва на място. За радост нещата бяха поправени и сега на поста стои достоен човек!

  3. Bлaдo
    #2

    ...Aма руснаците чудничко ще се наиграят с тоя техен ... еднопосочен и безпросветен имперски инат: каквото и да правят, както и да се връткат - накрая ще докарат по една газова тръба на всичките ни граници и пак ние ще решаваме коя да пропуснем, в коя да (не!) се включим и пр.... Нека строят... - само да не цапат, че са големи мъpлячи колхозниците...

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Както се казва: Свято място пусто не остава! Въпреки продажниците! А четохте ли статията за Газпром в БлиЗЦ от днес?": .."Стройтрансгаз” на Генадий Тимченко и „Стройгазмонтаж” на Аркадий Ротенберг усвояват милиарди долари за изграждането на така наречения „Южен коридор”- газопровод, който трябва да доведе синьото гориво до началото на морския участък на „Турски поток”. Цифрата е наистина впечатляваща – 24 милиарда долара."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.