Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията бойкотира конституционната комисия

18 коментара
От трибуната говори Тома Биков, сн. БГНЕС

ГЕРБ, ДПС и "Възраждане“ отказаха да номинират членове на временната комисия за промяна в Конституцията, което поставя под въпрос цялото политическо усилие за промени в основния закон. С гласовете на четворната управляваща коалиция комисията все пак бе създадена, а за председател бе избран съпредседателят на “Демократична България“ Христо Иванов.

Управляващите имат само 134 депутатски места, докато за приемане на промени в основния закон са нужни най-малко 160 гласа.

Дебатът в пленарната зала продължи повече от два часа, като групата на ГЕРБ искаше да имат съпредседател на комисията и да не бъдат наричани “мафиотска организация“. Първото бе отхвърлено с гласуване, а второто не бе обсъдено.

Предложението на управляващите беше комисията да има 14 членове – по двама от всяка парламентарна група. ГЕРБ очаквано използва темата политически и се опита да изкопчи признание от управляващите, че е партия, която е загрижена за реформите и няма нищо общо с “мафията“

“Държим да излезе някой от мнозинството и да каже на нашите избиратели, че ГЕРБ е партия, а не мафиотска организация. През лятото казахте, че няма да преговаряте с терористи. Сега готови ли сте да преговаряте? Ние сме готови. Нека да каже някой публично – искаме да говорим с ГЕРБ. Ясно е, че никаква Конституция не може да се промени без ГЕРБ, така са решили избирателите. Големият въпрос е имате ли единство не с опозицията, а помежду си, защото самите вие знаете, че имате разнопосочни идеи. Ние ще подкрепим тази комисия. Надяваме се да оцените този жест“, каза Тома Биков от ГЕРБ.

Групата на ГЕРБ наистина не гласува срещу създаването на комисията, но отказа да предложи свои членове в нея, което на практика я бламира. Същото направиха ДПС и националистите от “Възраждане“.

Още през декември Томислав Дончев (ГЕРБ) обясни, че партията му е готова на разговори за промени в основния закон в частта за съдебната власт. ДПС също анонсира готовност да внесе пакет от конституционни промени. Така през последните два месеца се създаде усещане, че някакъв компромис е възможен. Още при първата процедурна крачка обаче опозицията бламира процеса.

През миналата година на няколко пъти Христо Иванов обясняваше, че ще търси подкрепа от всеки един депутат в опит да се приемат промени в конституцията и да се рестартира съдебната реформа. ГЕРБ обаче държи да получи политическа реабилитация през този процес като накара управляващите да започнат политически преговори.

По време на дебата Христо Иванов коментира, че досега ДБ неслучайно не внася проект за промени в Конституцията, за да може не просто да се дебатира по конкретни предложения, а всеки да даде своите и те да бъдат обсъдени.

“Крайно време е да се положат усилия да започнем да решаваме темата за ниското доверие в правосъдието и в прокуратурата в частност по убедителен начин. На тази тема ѝ е времето от много години“, каза Иванов.

Той обясни, че ДБ не иска да поставя останалите партии пред свършен факт като внесе своя проект, а иска да търси съгласие. “Демократична България“ предложи мащабен проект за реформи на прокуратурата и Висшия съдебен съвет още в 45-ото Народно събрание, но той не бе обсъден заради краткия живот на този парламент.

“Нека да опитаме (сега), а ако не успеем, всеки ще си носи отговорността. Да покажем, че можем да намираме подход за публичен разговор“, призова Иванов.

Възражението на ДПС бе, че няма конкретен проект за промени в Конституцията. ГЕРБ предпочитаха да се възмущават, че са ги нарекли мафиотска организация, а сега се търси тяхната подкрепа. Според ДПС дебатът за конституционните промени трябвало да се състои в постояннната комисия по правни и конституционни въпроси, но партията имаше и скрит аргумент, зад който изскочи Делян Пеевски.

"Нямам намерение да се карам с паднал ангел. Отидохте в Търново, казахате, че ще ги бие всичките, взехте ли мандат от Велико Търново", каза Хамид Хамид на Христо Иванов. На последните избори Иванов водеше листата на ДБ срещу санкционираният по закона "Магнитски" депутат от ДПС Делян Пеевски.
 
Иванов отговори, че всички обясняват, че искат реформа, но “като дойде да се предложи конкретна форма за работа, намираме от девет дерета вода тоа да не се случи”. 
 
Не е удобна тая тема, съгласен съм. Знам, че когато олигархът е в залата е трудно, трябва постояннно да се доказвате", обърна се Иванов към Хамид, който в залата стои до Пеевски.
 
"Знаем, че нямаме достатъчно гласове за констуционни промени, но вярваме в съвестта на всеки един народен представител да я подкрепят, за да я подкрепят”, каза Искрен Арабаджиев от "Продължаваме промяната".
 
Аргументите на “Възраждане” срещу конституционната комисия бяха три. Първият, че няма внесени предложения за промени в конституцията. Вторият е, че се прави опит за узурпиране на съдебната власт. А третият бе, че темата за съдебната реформа не е присъства в дневния ред на обществото. 
 
Поведението на “Възраждане“ по време на дебата влезе в тотална противоречие с поведението на партийния лидер Костадин Костадинов през последните две години. Когато прокуратурата искаше закриването на неговата партия, той издирваше Иван Гешев по коридорите на Съдебната палата, за да му иска оставката. Само преди месец Костадинов обясняваше, че Гешев трябва да бъде свален и вкаран в затвора, а прокуратурата реформирана. Сега част от неговите депутати казват, че това не е приоритет за обществото.

Христо Иванов има горчив опит като правосъден министър във второто правителство на Бойко Борисов. Тогава той отново инициира промени в Конституцията, които обаче бяха тежко редактирани от ГЕРБ и ДПС, за да се приеме накрая вариант на реформа, който бе определен като “исторически компромис“. Тази реформа раздели Висшия съдебен съвет по начин, който запази политическия контрол върху съда и даде абсолютен монопол на главния прокурор върху делата на прокуратурата.

След приемането на тези промени Христо Иванов подаде незабавно оставка като правосъден министър, ДСБ напусна управляваща коалиция, а след това и Реформаторския блок. Осакатената съдебна реформа тласна Иванов към създаването на “Да, България“, а по-късно и се стигна и до коалицията “Демократична България“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. случайно минаващ
    #18
    Отговор на коментар #16

    Живичка е, разбира се. Вкупом е назначена по министерствата в последния месец...

  2. случайно минаващ
    #17
    Отговор на коментар #3

    Да са живи и здрави мадурковите машинки, че без тях щяхте да видите мнозинство...

  3. gay2n3055bg
    #16
    Отговор на коментар #11

    И ЕТО ТИ "ВЪЗРАЖДАНЕ"...А "Изправи се, БГ" трева да пасат!...ДС е живичка...Искрено се радвам...

  4. QMTIKVA
    #15

    Пак ще кажа - такава опозиция да искаш... Изчакваш я 3 часа да си изговори нелепите опорки, нямащи общо с дневния ред, след това започваш да работиш. Нелепа имитация на опозиция е това.

  5. Мнение
    #14

    Оф, Борянке, айде стига глупости. Юристите на герб си ги знаем, ама и тези на ДБ и те са едни ... да не казвам с какво да ги сочиш. Айде нема нужда

  6. boriana
    #13

    Постъпката безспорно е неприятна. Бих казала даже обидна към избирателите им. НО. Тя е и разбирамема. ГЕРБ никога не са имали силна група от юристи. В ГЕРБ юристите са недолюбвани, неоценявани, неприемливи. Имаше разбира се две изключения- възпитаникът на школата в Симеоново- Атаносов, по настоящем член на Конст. съд и Бърни. За правната компетентност придобивана в школото в Симеоново може да се досещаме, даже да не знаехме Гешев. Бърни Ръбъл ни подсеща за проектоконституцията. И толкова! Тогава от къде да намерят равни на останалите юристи за тази комисия. А фашагите от "Възраждане"? Там компетентността се изчерпва с фюр.ера, а той е на ръба на прим.атите, повече и не им трява.

  7. Десен бесен
    #12

    Ха, ха, "Възраждане" - новите кОрви на ДПС. Същите като патрЕотите. Герберастите си ги знаем. Стари, лачени и много влачени чанти.

  8. анита хегерланд
    #11

    ГЕРБ-СДС и "Възраждане" знаят, че вървим към президентска република, от което няма спасение. Другият проблем, към който трябва да се насочат, е проблемът с изборите и фирмата СИЕЛА НОРМА, която "спечели" поръчката. Излиза, че Решение № 268-НС от 21 юни 2021 на ЦИК "Технически спецификации - пълно описание на предмета на обществената поръчка" е договор без предварително обявление за възлагане на обществена поръчка... Дами и господа, извозиха ви първо с промяна начина на гласуване, после с избора на "наши хора" в ЦИК, после с избора на фирмата и след това те да кажат как накараха всички да повярват че слънцето изгрява през нощта. ВСИЧКО Е НАГЛАСЕНО...

  9. Stefan
    #10
    Отговор на коментар #7

    Глупости. Реформата в правосъдието беше само предизборна дъвка. Много важна, но за експертите и разбиращите. Народонаселението го интересуват- инфлацията- проблемите с енергоносителите причинени от зелената сделка- несигурността, безперспективността, дискиминационните сертификати и унищожаването определени бизнеси локдауни- сриват в социалните системи - демографския срив и усещането за обреченост и изчезване на нацията, емиграцията на много млади хора- някъде по-накрая - съдебната система. И перфектна да я направят, ако се изложат по само една тема от първите 3-4, управлявашите са чао много скоро. Но нека работят, взимат заплати, да направят каквото могат по които точки могат.

  10. Нато Натов
    #9

    "Конструктивна" опозиция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.