Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Осмомартнеско за заплатите и заетостта на жените

2 коментара
Осмомартнеско за заплатите и заетостта на жените

Свикнали сме при обявяването на различни данни за икономическо и социално развитие на европейските страни от Евростат България обичайно да заема ако не последното, то поне някое от последните места в ЕС.

Един от показателите, където редовно се класираме дори над средноевропейските равнища обаче, е равенството между половете на пазара на труда – жените в страната са с по-висок коефициент на заетост от повечето европейски държави, заплатите им са доста по-близо до тези на мъжете, а управленските позиции са разпределени на практика поравно между половете; в този текст ще разгледаме в подробности баланса между половете на българския пазар на труда.

Най-често цитираните от медии и политици данни се отнасят до разликите в заплащането, тъй като те традиционно са и повод за политики, прицелени в изравняването на неравенствата на пазара на труда; по тази причина започваме с тях.

През 2017 г. – последната, за която НСИ предоставя разбивка на заплащането по пол и икономическа дейност – на национално ниво разликата между средното брутно месечно заплащане на мъжете и на жените в България е била 20% (или, както по-често се представят тези данни, жените средно имат 80% от заплатите на мъжете)[1];

В номинално изражение средната месечна заплата на жените е била 920 лева спрямо 1152 лева за мъжете. Доста по-интересно обаче е разпределението по икономически дейности, представено в Графика 1.

Две са сферите, в които през 2017 г. жените са получавали по-високо заплащане от мъжете – административните и спомагателни дейности[2], където заплатите на жените са с 16% по-високи, и строителството, където те са с 10% по-високи. Най-голямата разлика пък е в здравеопазването – 37% в полза на мъжете, най-вече благодарение на ясното разграничение по пол в различните дейности в сферата.

Любопитно е, че тези отношения остават почти непроменени в динамика през последните години. Спрямо 2013 г. жените са „стопили“ разликата със заплатите на мъжете с шест процентни пункта в професионалните дейности и научни изследвания с по четири процентни пункта в културата и в транспорта, а единственото чувствително разтваряне на ножицата между половете е в сектор „държавно управление“ (с 5 пр.п.) и при операциите с недвижими имоти (с 6 пр.п.).

Номинално най-високите заплати на жените са (очаквано) в информационно-комуникационните технологии – брутно 1994 лева месечно през 2017 г., следвани от енергетиката и финансовите и застрахователни дейности. От обратната страна най-ниско е заплащането на жените там, където то е най-ниско за икономиката като цяло –хотелиерството и ресторантьорството, както и културата и спорта.

Графика 2 по-долу обобщава номиналните стойности на нивата на заплащане на мъжете и жените, както и отстоянието между тях.

От значение е и участието на жените в работната сила; то показва доколко пазарът на труда е отворен еднакво за двата пола.

През 2017 г. коефициентът на заетост на жените във възрастовата група между 15 и 64 г. е бил 63,1% спрямо 70,6% при мъжете. Това поставя България доста под средната за ЕС разлика от 11,5 пункта, а няма европейска държава, в която делът на жените в заетост да е по-голям от този на мъжете. В динамика изглежда възходът на пазара на труда е засегнал малко повече мъжете, отколкото жените, като разликата между коефициента на заетост се увеличила с два пункта през 2017 г. спрямо 2013 г., когато те са били съответно 62,1% за мъжете и 60, за жените. Номинално заетите жени през 2017 г. са били 1,47 милиона спрямо 1,68 милиона за мъжете.

По-интересно е обаче разпределението по икономически дейности, тъй като тук идват най-големите разлики между заетостта на мъжете и жените. При жените като цяло се наблюдава доста по-голямо струпване в няколко отрасла – една пета от всички са заети в търговията, още почти толкова - в преработващата промишленост. Най-голям превес спрямо мъжете има в образованието и в здравеопазването.

Графика 3 по-долу описва разпределението на заетостта на жените към 2017 г.

Накрая, струва си да обърнем внимание и на разпределението на професиите, с които са заети жените. Голям превес те имат над мъжете в персонала, зает с услуги и търговия, както и при специалистите и административния персонал. Обратно, най-голям превес мъжете имат при професиите, които не изискват квалификация, машинните оператори и занаятчиите.

Любопитен факт е, че през 2017 г. България застава на второ място в ЕС по дял на жените на управленски постове[3] след Латвия, като тези постове са на практика разпределени поравно между мъжете и жените.

Графика 4 представя разпределението на жените в България по класове професии.

Както видяхме, в България жените участват в работната сила наравно с мъжете, та дори и много по-активно в някои икономически дейности. Въпросът, който се нуждае от по-нататъшен и внимателен анализ (а за Българя такъв, за съжаление, липсва) е какви са причините, които обуславят по-ниското им заплащане, но той остава извън обхвата на настоящия текст.

[1] На пръв поглед данните от НСИ се различават чувствително от тези, които ползва Евростат за сравнението между заплатите на мъжете жените (виж тук, например), според които разликата в България е 13%. Причината за разликата е в изключването на фирмите с по-малко от 10 заети лица от страна на Евростат, както използването на почасово вместо годишно заплащане.

[2] Тук спада и значителна част от аутсорсинга на услуги

[3]Повече подробности тук

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #2

    Тук ще цитирам един СТАТИСТИЧЕСКИ въпрос, видян под друга подобна статия днес: "Каква е пропорцията за тези, които, като се запуши канала влизат в шахтата и ринат лай****?"

  2. olele
    #1

    истината с шума около заплатите на жените е всъщност опитът заплатите на мъжете да бъдат натиснати надолу до нивото на заплатите на жените...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.