Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ОССЕ с остри критики към изборното законодателство

Изготвянето на списък с реалните собственици на медии е сред 32-те препоръки към българските власти

29 коментара
ОССЕ с остри критики към изборното законодателство

Президентските и местните избори в България бяха проведени при спазване на основните човешки права и свободи, но обвиненията за купуване на гласове и изцяло платеното медийно отразяване на кандидатите подчертват нуждата от продължаване на реформите. Това са заключенията в доклада на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която наблюдава изборите през октомври.

ОССЕ публикува и списък от 32 препоръки към българските власти за ключови реформи в конституцията и Изборния кодекс.

Международната организация настоява Централната избирателна комисия (ЦИК) да бъде с постоянно действаща професионална администрация и с независим бюджет. ”Това ще помогне за изграждането на необходимия капацитет и ще позволи на ЦИК да предлага подобрения в изборното законодателство”, се казва в доклада на ОССЕ. Организацията препоръчва още назначаване на хора, предложени от опозиционни партии, на ключови позиции в изборната администрация, за да се премахне усещането, че се вземат политически мотивирани решения.

Остра критика има срещу решението на ЦИК да засекрети протоколите от своите заседания. Според ОССЕ избирателните комисии на всички нива трябва да работят при пълна публичност. Скандалите с отказа на ЦИК да взема решения заради липса на мнозинство от 2/3 също са намерили място в доклада. Международната организация настоява в тези случаи да се постановява решение, че жалбите са отхвърлени, което да може да се обжалва пред съда.

ОССЕ напомня и препоръката си от 2009 г. за изчистването на избирателните списъци от т.нар. ”мъртви души”. Настоява се още българските власти да позволят на малцинствените групи да използват своя майчин език в кампаниите, както и да им се предоставя официална информация на съответния език. ”Това ще осигури разбиране на изборния процес сред всички етнически групи”, се казва в доклада.

ОССЕ иска още премахването на забраната българите с двойно гражданство да се кандидатират на изборите, както и да отпадне ограничението за затворниците да гласуват. Според организацията от право на вот може да бъдат лишени единствено изтърпяващите наказания за особено тежки престъпления. Иска се и премахване на ограничения пред постоянно пребиваващите граждани на държава извън ЕС да пускат бюлетина за местна власт.

ОССЕ препоръчва създаване на законова възможност гласоподавателите да обжалват изборните резултати. Международната организация смята за уместно и предложението на главния прокурор за използване на СРС-та при разследване на изборните престъпления. В момента такава възможност няма.

”Правната рамка за медиите трябва да гарантира пълна свобода за журналистите да отразяват кампанията, особено в публичните оператори”, заявяват от ОССЕ. Настоява се за равнопоставено отразяване на всички кандидати, за да бъдат предпазени журналистите от ”външни влияния”. Международната организация искат от българските власти да се създадат механизми за проверка на политическите спонсори чрез общи действия на Сметната палата и НАП.

ОССЕ отчита нуждата от сериозно обучение за членовете на секционните избирателни комисии и предлага създаването на списък от хора, които вече са участвали в правенето на избори, за да бъде използван техният опит и занапред.

Международната организация настоява още да не се допускат забранителни списъци, да има държавна подкрепа за независимите кандидати, да се осигури безплатно телевизионно време в обществените медии, както и списък на реалните собственици на медиите в страната.

ОССЕ предлага да се обмисли възможността за допускане на реално преброяване на бюлетините при съмнения за значителни нарушения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #29

    муспи - Ким Чен У при инвагуацията е казал че няма нищо против капитализма, стига да е като българския. В тази насока е готов и за реформи.

  2. Анонимен
    #28

    Не са прави! Фалшифицирани бюлетини се разнасяха само с торби и чували. А ТРЕБЕШЕ ДА Е С КАМИОНИ И САМОСВАЛИ. Така ще е на следващите избори. ОТИ НИ ТРЕБАТ 99,9%. КАТО ПО ТОШОВОТО ВРЕМЕ.

  3. Анонимен
    #27

    До 26ти Хайде стига с лъжите, че бил направил нещо! Направи тотална съсипия и затова 10 години след наритването му от властта още не са заличени пагубните последици от неговото управление. Да е жив и здрав Н.В. че ни отърва от този црън демон!

  4. Анонимен
    #26

    До 23 и сие Ей, още Ви е страх от този "Л"остов! Защо ли? Дали не е, защото беше на път най-после да направи истинска държава на нашите стотина хиляди квадратни километра земя, а на Вас и подобните ви това не ви отърва?!

  5. Анонимен
    #25

    Абе хората знаят принципите на демокрацията, но у нас тези принципи са неизгодни. Въпреки това сме вдигнали крак да ни подковават за демократи...

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #24
  7. Анонимен
    #23

    Да припоня, че най-нечестните избори бяха през 1997 г, с които на власт дойде драгалевският змей. То не бяха блокади и безредици, които принудиха законното правителство да подаде оставка. Др.Костов дойде на власт с комунистически прийоми, впоследствие така и управлява и съсипа де що можа.

  8. Борето от София
    #22

    То да беше само изборното законодателство ;) Ние направИхме най-големия удар в комисиите - там си гласуваш за когото си искаш, пък те после гласуват те пък за когото си поискат. Това нещо би трябвало да се визира, да се потърсят отговорните лица, в това число и избрани вследствие на изборни фалшификации. Не може да те изберат по криминален път, а ти да си ни лук ял, ни лук мирисал!? Апропо, какво стана с онова журналистическо разследване, дето МВР издаде документ за гласуване на един, а пък женица от ГЕРБ му плати, за да гласува за ГЕРБ. Нещо там беше заснето, нещо по Канал 1...

  9. И.Иванов, Швеция
    #21


    КОМУНЯГА ИЛИ ДОМОРАСЪЛ ДЕМОКРАТ, БРАНЕЩ СИ "ХЛЯБА" ОТ ВРАГОВЕТЕ-ЕМИГРАНТИ ?

    """ нонимен 01:37 | 08.01.2012

    lubo,
    не ми стана ясно, откъде разбра, че шведския старец не е кандидат за каквото и да е било у нас??? """

    Само за "протокола" - "шведският старец" (същото се отнася и за много други активни политически емигранти), през 1990 г., когато комунягите с мълчаливото съучастие на доморасли "демократи" въведоха единствено в България от всички останали бивши комунистически държави забраната за

  10. Анонимен
    #20

    УВАЖАЕМИ ГОСПОДА ОТ ОССЕ У НАС В БЪЛГАРИЯ НЕ Е ПРИЕТО ДА СЕ КРИТИКУВА ВАШИТЕ ПРЕПОРЪКИ И СЪВЕТИ СИ ГИ ЗАДРЪЖТЕ ЗА ВАС ТА У НАС ОТ ХИЛЯДОЛЕТИЯ КОГАТО СИ КЛАТИМ ГЛАВАТА НА ЛЯВО И ДЯСНО ОЗНАЧАВА *ДА* А КОГАТО КИМАМЕ С ГЛАВА ОЗНА- ЧАВА *НЕ* ТА ВИЕ СЕГА ЩЕ НИ УЧИТЕ КОЕ КАК И ЗАЩО ТА ТУК ВСЕКИ ПРЕМИЕР ЗНАЕ ЧЕ ЧЕРНОТО Е БЯЛО И ОБРАТНО

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.