Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От "историческо решение" до "най-голямата вреда": Какво казаха политиците за промените в конституцията

9 коментара
От "историческо решение" до "най-голямата вреда": Какво казаха политиците за промените в конституцията

Участващите в мнозинството политици определят приетите окончателно конституционни промени като "най-голямата стъпка за последните 30 години" и "истинското начало на съдебната реформа", докато опозицията вижда в промените в основия закон "най-голямата вреда" и "извършено беззаконие".

"За последните 30 години това е най-голямата стъпка, която прави страната ни, към това да е европейска, демократична и правова държава", каза правосъдният министър Атанас Славов след оконачтелното приемане на внесените от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС конституционни промени. След гласуването той благодари на трите политически сили, че са подкрепили измененията и са взели това "историческо решение".

"Тези промени са гаранция, че България ще остане активен член на Европейския съюз, че България ще остане парламентарна република, което означава, че плурализмът и конкуренцията на мнения ще са на първо място, а не едноличното вземане на решения", каза още Славов.

От "Демократична България" (ДБ), за която от години конституционната реформа беше ключов приоритет, подчертаха, че предстои още работа - с промяна в устройствените и процесуалните закони, както и с важни кадрови решения, засягащи двата нови съвета във ВСС и инспектората към него.

"Промените в Конституцията са истинското начало на съдебната реформа. Те дават възможност с последващите изменения в Закона за съдебната власт и процесуалните закони и най-вече с предстоящите кадрови решения да доизградим и постигнем целите, които сме си поставили", каза съпредседателят на ДБ Христо Иванов и добави, че целите на реформата са истинска независимост на българския съд по европейски стандарт, отчетна, ефективна, модерна и служеща на закона прокуратура, както и справедливо правосъдие.

"Корупционният модел в различни периоди е олицетворяван от различни образи, но неговото разграждане е въпрос на институционално действие. Важното на промените е, че успяхме да изградим политически консенсус, независимо от взаимните обвинения през годините. Важното е, че можахме да фокусираме политическия дебат и политическото действие върху институционалните решения, а не персоналните атаки", добави Иванов.

"След 33 години общественият договор се смени. Когато едни и същи правила се прилагат за 33 години и крайният резултат е липса на чувство за справедливост, липса на чувство на законност, днес можем да кажем, че тези правила се смениха. Това ни дава надежда, че сега със следващите стъпки, които няма да са лесни, ще стигнем дотам, където всички ние бленуваме като българи да сме - една справедлива европейска държава", каза съпредседателят на ПП Кирил Петков.

По думите му следващата стъпка са регулаторите и органите, чиито правила за попълване бяха изменени с промените в Конституцията и те трябва да бъдат попълнени с качествени кадри. "Рамката е сложена по правилния начин, сега ако има хора с голям професионализъм, които да заемат тези позиции, аз вярвам, че промяната ще е необратима", добави Петков.

Санкционираният по глобалният закон "Магнитски" шеф на депутатите от ДПС Делян Пеевски пък обяви, че е много доволен от успеха с конституционните промени.

"Най-накрая имаме парламентарна република в пълния ѝ смисъл", каза той и добави, че вече служебните правителства няма да управляват безконтролно. "Няма да има безвремие, парламентът ще работи по всяко време и ще има контрол също над служебни министри.
Пеевски отбеляза и съдебната реформа. Надявам се, че това е един добър ден за България"
, каза той.

Той подчерта, че следващите стъпки на конституционно мнозинство ще са свързани със съдебните закони, а "за регулаторите има време, ще гледаме внимателно и ще обсъждаме".

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък обяви, че партията му е изпълнила ангажимента си и 69 от общо 69 депутати са подкрепили промените.

Очаквано критики дойдоха от трите опозиционни политически сили – БСП, "Възраждане" и ИТН, които гласуваха срещу конституционната реформа. Подготвят и жалба до Конституционния съд.

"От всички вреди, които сглобката нанесе на държавата досега, промяната на Конституцията е най-голямата вреда", каза председателката на БСП Корнелия Нинова.

Според нея с дадената възможност за депутати и министри с двойно гражданство бил предаден българският национален суверенитет. Такава теза развиха и от "Възраждане".

"Съдебната реформа не цели никаква справедливост и никаква независимост на съдебната система. Разпределиха си и порциите в съдебната система. ДБ и Христо Иванов най-накрая си получават съдиите сами да избират своята квота във ВСС – негова отдавнашна мечта. ДПС получават една политически зависима прокуратура, където по-голяма част от квотата на прокурорите ще бъде политически избирана. Бойко Борисов получава едно голо обещание, че те ще го пазят и ще го препират докрай", каза тя.

"Следващата им стъпка, както самият Кирил Петков обяви, са регулаторите, които ще бъдат разпределени на три по политически принцип, за да могат да се окопаят и там за следващите 5 или 7 години", посочи Нинова.

Тя разви тезата, че мнозинството отворило "вратичка за преговори с президента": "Първоначалното изречение за служебния кабинет беше: "Правомощията на служебния кабинет се ограничават със специален закон." В последния момент вкараха "могат да се ограничават със специален закон", което дава възможност или да се прави, или да не се прави."

От ИТН обявиха, че днес било "най-срамното заседание в историята". Според депутата от партията Станислав Балабанов председателят на Народното събрание Росен Желязков ще остане в историята като председателя, ръководил наистина най-унизителното и най-срамното заседание в модерната ни демократична история.

"Тези промени в Конституцията бяха приети с натиск и насила от едно извратено мнозинство, което няма нищо общо помежду си. Единственото общо между тях е личният икономически интерес", добави той.

Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов с даването на възможност за министри и депутати с двойно гражданство е било "извършено беззаконие, което накърнява националната сигурност на републиката". 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #9
    Отговор на коментар #8

    Oще един "умник" (всъщност глупак) дава акъл за кого да гласуват избирателите. Ами ще гласуват за когото си искат. Ако си изберат марсианци в Народното събрание, може марсианците да изберат премиер с тройно гражданство. Ти кръв си да им казваш кого да посочат за министър. Баси ахмака ... 20 декември 2023 19:06 #8 Някои от промените са крещящо безумни и направо опасни. Особено да има управляващи, било министри или депутати, с двойно гражданство. Това е директна заплаха за националната сигурност и вярвам, че конституционният съд ще отмени тази поправка.

  2. Ianko74
    #8

    Някои от промените са крещящо безумни и направо опасни. Особено да има управляващи, било министри или депутати, с двойно гражданство. Това е директна заплаха за националната сигурност и вярвам, че конституционният съд ще отмени тази поправка.

  3. Коментарът е изтрит в 19:40 на 20 декември 2023 от автора.
    #7
  4. pepe
    #6
    Отговор на коментар #5

    Сигурни сме. :)

  5. magda.shishkova
    #5
    Отговор на коментар #2

    Сигурен ли сте?

  6. magda.shishkova
    #4

    Перефразирайки Владо Булатович / сръбският Р.Ралин/, " Године у Югославию су или сушне или кишне, но все су историчке". У нас звучи така " Годините в България са или сухи или дъждовни, но всичките са исторически" , както с тези нескопосани промени в Конституцията ни!

  7. F16
    #3

    Европейското право функционира в Румъния, но не и в България/ В Румъния цяло едно правителство корупционери бе вкарано в затвора, без промяна в конституцията. Шенген и Еврозона България няма да види в скоро време, защото тук систематично се погазва принципа за върховенство на закона/ Лошото е че освен че се работи против интереса на българите, така се пречи и на съседа ни Румъния да влезе в Шенген/

  8. Обектив
    #2

    Привеждането на Конституцията към принципите на Европейското право е най-дългоочакваната и ключова за демократизирането и просперитета на страната реформа.
    Не само заради Шенген !
    Не само заради Еврозоната !
    Не само заради външните инвестиции или заради каквото и да е друго позитивно последствие !
    А преди всичко заради облика на България и бъдещето на нейния народ !
    Това е най-значимата демократична промяна на Конституцията след 1990 г.
    Чест и почитания към всички депутати, съпричастни към

  9. F16
    #1

    Канадецът говори за последните 33 години, че през това време е емигрирал и живял в Канада, не в България. Христо Иванов, този човек има ли и един ден трудов стаж, той какво е работил през живота си? Намагнитените говорят за "паралментарна република в пълния и смисъл" и за "безвремие"/ Боже какъв срам и позор за демокрацията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.