Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радев ше сезира КС за "експеримента" с конституцията. Денков: Не очакваме той да е обективен

19 коментара
Радев и Денков, сн. БГНЕС, архив

Президентът Румен Радев потвърди, че ще сезира Конституционния съд (КС) за промените в конституцията, които в сряда бяха окончателно приети от парламента.

"За експеримента с Конституцията българите ще плащат тежка цена, сезирането на КС е мой дълг като държавен глава", каза Радев.

"Беше ясно, че гласуваните промени няма да решат проблемите в правосъдието и да гарантират справедливост за българските граждани, с каквато цел бяха инициирани. За сметка на това подкопават устоите ни като демократична, правова и суверенна държава. Зад тези промени прозира една цел – управляващите партии да запазят влияние, дори когато напълно загубят доверие“, добави той.

По думите му с допускането на чуждо гражданство в управлението на страната "те показват, че наличието на двойни стандарти на лоялност към България за тях не са проблем“.

Радев не уточни кои текстове точно ще оспори.

Денков: Промените не са насочени срещу Радев

Малко по-късно премиерът Николай Денков коментира, че "очевидно президентът е заинтересовано лице в тази ситуация и няма как да очакваме той обективно да оценява какво е решено по отношение на служебните правителства".

Денков посочи, че по никакъв начин промените в конституцията не се правят конкретно срещу президента.

"Всякакви спекулации, че се прави нещо срещу конкретен човек, нямат никакво основание“, добави той.

Премиерът обясни, че с измененията служебните правителства не се премахват, каквото предложение е имало от Венецианската комисия, тъй като има европейски държави без такива правителства.

"Мисля, че достатъчно ясно беше обяснено, че служебните правителства са замислени в конституцията като преходен период от едно редовно към друго редовно парламентарно мнозинство с основна задача да осигурят честни избори, каза Николай Денков.

По думите му през последните години се реализира друга ситуация, показва, че имаме проблем в конституцията.

Според него този проблем е бил адресиран по доста адекватен начин с промените.

По думите му много по-важни са промените в конституцията, свързани с правосъдната система.

Това са промени, които се очакват от много години и действително се радвам, че имаме конституционно мнозинство, което ги гласува, коментира министър-председателят.

"Текстовете, които бяха гласувани, са съгласувани с Венецианската комисия и с Европейската комисия. Свързани са с предложения по Доклада за върховенството на правото от Европейската комисия“, посочи Денков.

По думите му всякакви спекулации, че това са решения, които хора в България в тесен кръг са взели, изобщо не съответстват на действителността.  

Какви са промените

С промените в конституцията се премахва едноличната власт на президента върху служебните правителства. Парламентът остави правомощието на президента да назначава служебните премиери, но той ще трябва да избира между предварително изброени седем длъжностни лица. Това са председателя на НС, председателя на Сметната палата или заместника му, управителя и подуправителя на БНБ, омбудсмана или неговия заместник.

Освен това промените разрешават българи с двойно гражданство да могат да бъдат избирани за депутати и министри. За да бъде избран българин с двойно гражданство за депутат, има условие за 18-месечна уседналост на територията на страната.

С промените Висшият съдебен съвет се разделя на две – Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет. Целта е гарантирането на независимостта на съдебната власт от прокуратурата и парламента. Между двата съвета ще има общо звено, което ще обсъжда общия бюджет на съдебната власт и обучението на магистратите.

Главният прокурор вече ще е с петгодишен мандат, докато председателите на двете върховни съдилища запазват седемгодишните си мандати. Членовете на съдебния и прокурорския съвет ще имат четиригодишни мандати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #19
    Отговор на коментар #17

    ... и дпсЭ ще стане мЕпЕсЕ :-))) - "Магнитски" за права и свободи... ;-)))

  2. kr2132
    #18
    Отговор на коментар #17

    Ние които не сме "българското крило на ДПС" тебе Владо ще те изберем за "баш-башия" само ти може да го конкурираш Пефски по голяма празна глава.

  3. Bлaдo
    #17

    ;-) ... българското крило в дпсЭ (#16) лобира за пЭЭфски... ;-))) - зер, на аркадашите им предстои да си избират ... баш-башия... :-)) ... ... ... Ама и там са мЭншЭство ;-) пиZдьОВЦИте... :-))

  4. kr2132
    #16
    Отговор на коментар #15

    Имаше един със крив нос и конски зъби където крилицата със латиница искаше да смения.А тоя какво го изкарвате "русофил" българите да не сме толко тъпи.Видхяте че има нарастващо напрежение и Гуменчо ще го правите мюре да обира протестния вот,защото недай си боже може да отиде при някой които не могат да контролират нашите нови господари. Сериозно се замислям дали да не участвам във американския кастинг,не съм русофил но със моя външен вид бих имал по-голям успех.Ще ви забрания ориенталските ритми и любимото ДПС ,това за вас ще е най-голямото наказание.

  5. обикновен
    #15

    България никога в новата си история не е имала такъв негодник и предател на висок държавен пост! Путлеристкият Резидент задължително трябва да бъде изправен пред Съд за държавна измяна!

  6. ПyтлЭр Xyйло
    #14

    руZкият шурей и рЭзидент на блатната пЭдЭрация не е държавен глава, а друга телесна част. Освен това, законът не позволява точно тези промени да им налага вето - не че от ветата му ще произлезе нещо, освен кудкудякане сред БКП и "Възраждане". Но няма лошо да се поолее още, смехът е здраве, казват!

  7. kr2132
    #13

    Каквото иска да сезира сега късно е, ще бъде отречен от историята.Той е главния виновник че ни управлява "сзглобка".Вкара във политиката недоразумението Кирил Петков който почти предаде всичките ни интереси във РСМ.Сега със триста хиляди гласопадаватели може някой от Истамбул законно да стане депутат.

  8. magda.shishkova
    #12

    Президентът задължително трябва да сезира КС. Тези промени са пълно недоразумение на хора без опит и юридически знания.

  9. Коментарът е изтрит в 10:53 на 1 януари 2024 от автора.
    #11
  10. пРеzидEND
    #10
    Отговор на коментар #3

    Неграмотността на медияпул е равна на арогантността им към читателя-Те си имат финансиране осигурено от приятелите им от разни фондации и изобщо не им дреме, какво мислят читателите им.Явно концепцията тук е да се слага ударението на намиране на грантове, а не на работа върху качеството-И с това се занимава тяхната началничка Стоянка и изобщо не и дреме, какво качество са текстовете им.Онзи ден ни се хвалеха с американския институт Пойнтер, просто едни и същи техни хора от фондациите ги препоръчват навсякъде без оглед на ниското им качество.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.