Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отлагане на екотаксата за найлоновите торбички искат производители

8 коментара
Отлагане на екотаксата за найлоновите торбички искат производители

Да се отложи облагането с такса на всички найлонови торбички, поискаха във вторник от Асоциация "Полимери". Продуктовата такса бе въведена от октомври 2011 г. за най-тънките торбички тип "потник" от 15 ст. за бройка. От 1 януари 2012 г. таксата за торбичките от 15 микрона стана 35 ст., освен това засегна и по-плътните торбички като целта е да се намали използването им от потребителите и да се предотвратяват замърсяванията с бавно разградимия отпадък.

С въвеждането на продуктова такса за всички найлонови торбички ще бъдат натоварени гражданите, но няма да се намали замърсяването с полиетиленови отпадъци, заявиха представители на фирмите производителки.

Те обясниха още, че с въвеждането на таксата от най-тънките торбички вече не се произвеждат, а като цяло производството на найлонови торбички е спаднало с 60-70 процента.

Според асоциацията с повишаването на екотаксата, която от 2013 г. ще стане 45 ст. за бройка, а от 2014 г. - 55 ст., браншът ще бъде доведен до фалит. Заетите в сектора са около 3500 души. Според тях целта за опазване на околната среда няма да се постигне с въвеждането на рестриктивни мерки, а трябва да се подобри събирането и последващото рециклиране на продуктите от пластмаса, каквито са и полиетиленовите торбички. Те добавиха, че полиетиленът дава възможност да бъде преработван над 30 пъти.

Министърът на околната среда и водите Нона Караджова обаче коментира, че няма да се отложи въвеждането на такса за всички найлонови торбички.

"Тъй като не се случи нищо от гледна точка на организация от тяхна страна за събирането, повторната употреба на тия торбички, ние минаваме към вариант Б - който има пари в семейния бюджет и не жали околната среда, да си купува торбички. Който обича природата или който няма пари, или двете заедно, ще премине към пазаруване с торби за многократна употреба", обясни екоминистърът, цитирана от БНР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    "...ние минаваме към вариант Б - който има пари в семейния бюджет и не жали околната среда, да си купува торбички. Който обича природата или който няма пари, или двете заедно, ще премине към пазаруване с торби за многократна употреба", обясни екоминистърът." БОГАТИТЕ ЩЕ ЗАМЪРСЯВАТ, БЕДНИТЕ ЩЕ ПАЗЯТ.

  2. Анонимен
    #7

    И ето, идва лелеяната 2014 година. ГЕРБ отново управлява, а Караджова се бори с екологията. Отиваш в магазина, купуваш 2 бутилки безалкохолно, една голяма бира, едно олио, както и опаковани в полиетилен салам, кашкавал и прах за пране. И само торбичката, в която има най-малко материал, е обложена с наказателната такса.

  3. Анонимен
    #6

    Контейнерите за различните видове отпадъци в Щатите са ясно обозначени - имат надписи. За празните пластмасови бутилки например са с формата на бутилка. Нищо общо с неразбираемите цветове на контейнерите у нас. Ако там имаха една Караджова, просто щяха да сложат цена на полимерните торбички примерно 20 долара, понеже са по-богати.

  4. Анонимен
    #5

    Очевадно е желанието на правителството да прибира парите на хората. Криза е. Алчни са. Безотговорни. Тъпи. Наблюденията им от щатите показват, че проблемът, който наистина е екологичен, може да се реши не с ограбване на гражданите, а с целенасочени действия. Във всеки супермаркет има платнени екоторби за многократно използване. Повечето торби са от хартия. Такива са и чашките за напитки. Сметта се събира разделно, а след това се преработва. Не се кара с камиони до Пловдив.

  5. gogomi
    #4

    След като нищо не е направено за разделното събиране, министерството сяда със скръстени ръце и товари гражданите с безмислени разходи. Питам след като аз мисля за околната среда и изхвърлям полиетиленовите торбички в контейнера за пластмаса, какво прави министерството от тук нататък. Защо буклуците в България не се рециклират и обработват, а се депонират?. Работата на министерството е да пази околнота среда, а не само да налага такси на граждани, нямащи отношение към замърсяването.

  6. Анонимен
    #3

    Първо да започнат производство на хартиени торбички, а след това да забраняват пластмасовите. Само че акъла на Нона Караджова стига до там- увеличаване на таксите за найлоновите торбички. Ама при управляващите ГЕРБери тъпотията и некадърноста вървят ръка за ръка.

  7. Анонимен
    #2

    ...Още: Кръчмарите си искат пушенето, кметовете по Черноморието - бетонирането на крайбрежието... Изобщо - прасетата си искат родната кочина да остане завинаги кочина. Европа ли? Цивилизовано общество ?..............

  8. Анонимен
    #1

    рециклирането може да стане само по системата "от люлка до люлка" за разлика от сегашната която е "от люлка до гроб"... ...това може да се осъществи САМО ако производителя носи отговорност за своето произведение по целия му път докато се върне отново за преработка отговорността се изразява в драконовски глоби за производителя който е "изпуснал" свой продукт от контрол !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.