Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отложено е решението за дискриминация при приема в Софийския университет

17 коментара

Във вторник Комисията за защита от дискриминация (КЗД) отложи решението си по сигнала срещу Софийския университет (СУ) за квотния прием в специалност “Българска филология”. Следващото заседание по случая е насрочено за 19 октомври.

Дотогава СУ трябва да предостави справка за броя на кандидатствалите момичета и момчета в специалността, както и списък по полове на некласиралите се, които имат бал между минималния за момичета и момчета. Това стана по искане на жалбоподателите и се отнася за последните три академични години.

Сигналът е подаден от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека (АЕИПЧ)  срещу практика да се определят квоти за прием на момчета и момичета в специалността “Българска филология”, редовно обучение.

Според жалбоподателите квотният принцип дискриминира и двата пола, както при кандидатстването, така и при класирането на кандидатите.

Момчетата са ощетени, понеже за тях са определени по-малко места за прием. От своя страна момичетата са онеправдани при класирането, защото влизат в университета с доста по-висок минимален бал от конкурентите си от другия пол.

Според ректора на СУ проф. Боян Биолчев квотната практика помага за равното представителство на мъжете и на жените в дадена професия и компенсира количественото превъзходство на единия пол.

Има юридическа логика в жалбата, но университетът спазва по-широка категория, която засяга националният интерес, каза той по време на заседанието. Феминизирането на специалността е в ущърб не само на професията, но и на самите момичета, допълни Биолчев.

От АЕИПЧ коментираха, че проблемът с феминизирането може да се реши с въвеждането на друг вид изпит, а не чрез квоти. Но квотите се запазват в продължение на години, въпреки че има други варианти, допълниха адвокатите.

Аз съм преподавател в Университета по национално и световно стопанство, където преди години отменихме квотите. Аудиториите бяха пълни само с момичета, което също не е справедливо, коментира Ирина Мулешкова, председател на състава, който разглежда сигнала.

Междувременно от СУ представиха на КЗД копия от две решения на Софийски градски и районен съдилища, с които съдът е постановил, че квотният принцип в специалност “Славянска филология” не създава дискриминационно третиране. От АЕИПЧ настояха решенията да не се вземат под внимание, тъй като в момента се обжалват.

По-рано във вторник образователният министър Даниел Вълчев каза пред журналисти, че приемът по квоти не е толкова голям проблем, тъй като не се нарушават фундаментални човешки права. Това е въпрос на политическо решение, каза още той.

По думите му никоя държава не иска да феминизира или тъкмо обратното – да има изцяло мъжки специалности.

По време на заседанието представител на образователното министерство подчерта, че ведомството не може да контролира приема по квоти, тъй като определянето на конкретните бройки зависи от самия университет и е част от автономията, с която се ползва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ave
    #22

    Същият е проблема и в средните учебни заведения. Възмущението ми от квотите за мъже и жени е от много отдавна. Още по-ужасяващо е, че всички с които съм го споделяла въобще не разбират за какаво става дума и го приемат за нормално. Няма да се учудя, ако и в съда не се намери разрешение.

  2. квота
    #21

    Да има квоти е прекрасно. В края на краищата не всички могат или искат да зубрят.Завършил съм гимназия , в която имаше подобни квоти - в никакъв случай момичетата не превъзхождаха момчетата.

  3. Ура!
    #20

    "Според ректора на СУ проф. Боян Биолчев квотната практика помага за равното представителство на мъжете и на жените в дадена професия и компенсира количественото превъзходство на единия пол"

  4. eli
    #19

    Az naprimer biah prieta pravo plateno obuchenie v Sof. universitet, kato imah po-visok bal ot majete darjavna porachka. Taka, che plashtah taksa v prodaljenie na 5 godini, a majete s po-nisak bal ot men, bezplatno. Kakvo e tova, ako ne diskrimimatsia?

  5. Коста
    #18

    Тогава заубрянето на клиширани теми няма да е показател за подготвеност за ВУЗ

  6. Старец
    #17

    Момичета - нямате сметка да се феминизира обществото - следва деградация. Първо - в семейството а след това и в обществото. Адам е нула без Ева и visa versa,

  7. наивник
    #16

    Квотите са утвърдена практика от поколения, а Университета има право да съхранява традициите си. Впрочем, има специалности, където е просто задължително да са момчета, например радиохимия и радиофизика! Какво, за да няма дискриминация да се приемат там момичета пък да раждат изроди ли?

  8. Liza-2
    #15

    Има държава и Министерство. Не може всеки да предлага и да очаква, че ще се приеме предложението му. Двама души три мнения. Много са. Държавата в лицето на министерството са тези, които трябва да регулират процеса. Така е в нормалните държави, а ние вече сме с единия крак при тях.

  9. RAY
    #14

    Няма никаква дискриминация при квотния принцип.Този принцип се налага по съображенията изтъкнати от проф. Биолчев.Необходимо е да се достигне до относителен паритет между момичета и момчета. Доказано е, че интелекта на жените в младежките години поради по-бързото съзряване превъзхожда отчасти мъжкия интелект.Но след това процеса се обръща и затова последните изследвания показват превъзходство на мъжете над жените в умствено отношение. Именно, поради това почти няма Нобелисти жени, Велики лекари, композитори и шахматисти дори от женски пол.Нека не се обижда женската част от аудиторията, но това е просто природа и за успокоение на жените ще кажа, все пак с труд всичко се постига!!!

  10. daniela
    #13

    Скъпа Лиза,В ЕС където сме се запътили отдавна се санкционира такава груба дискриминация, каквато е квотния принцип с цел избягване на феминизация в някои специалности. А да сте чували за квотен принцип 50% на 50% в армията щом като е толкова справедлив за жените?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.