Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отстраняване на Тръмп от власт? По-скоро политическо, отколкото юридическо решение

15 коментара

Американските демократи размахват заплахата за импийчмънт на президента Доналд Тръмп за "възпрепятстване на правосъдието", но се колебаят да задействат тази процедура, която е много повече политическа, отколкото юридическа.

Каква е процедурата?

Конституцията допуска възможността Конгресът да отстрани президента (или вицепрезидента, или федерални съдии. . .) в случай на "държавна измяна, корупция или други тежки престъпления и нарушения".

Процедурата протича в два етапа.

Първо Камарата на представителите приема с обикновено мнозинство пунктове на обвинение, в които се описва в какво е упрекван президентът.

Ако се стигне до повдигане на обвинение, горната камара на Конгреса, Сенатът, провежда разисквания. След дебатите 100-те сенатори гласуват по всеки пункт на обвинението. За осъждане на президента е необходимо мнозинство от две трети. Ако то бъде постигнато, импийчмънтът настъпва автоматично и не подлежи на обжалване. В противен случай президентът бива оневинен.

Какви са прецедентите?

В цялата история на САЩ никога не се е стигало до отстраняване на президент.

На двама президенти бяха повдигнати обвинения, но в крайна сметка те бяха обявени за невинни: демократите Андрю Джонсън през 1868 г. и Бил Клинтън за лъжесвидетелство през 1998 г. по повод интимната му връзка със стажантката в Белия дом Моника Люински.

През 1974 г. републиканецът Ричард Никсън предпочете да подаде оставка, за да избегне сигурен импийчмънт в Конгреса заради скандала "Уотъргейт".

Каква е ролята на съдебната власт?

Никаква.

Решенията за импийчмънт не се контролират от съдебната власт, а само от Конгреса.

Обикновеното правосъдие също не може да повдигне обвинения на действащ президент. Това би навредило на работата на Белия дом, прецени министерството на правосъдието през 1973 и 2000 г. във ведомствени становища, които се приемат като норма.

Специалният прокурор Робърт Мълър, който бе натоварен с разследването на подозренията за съглашателство между Москва и предизборния екип на милиардера републиканец по време на президентските избори от 2016 г., споменава този имунитет в своя доклад, който бе оповестен в средата на април.

Той описва поредица смущаващи ситуации на упражняване на натиск от страна на Доналд Тръмп върху разследванията срещу него, но подчертава, че не е в състояние да препоръча повдигане на обвинение във възпрепятстване на правосъдието.

Затова пък докладът припомня, че Конгресът има средствата да съди президента.

Защо се колебаят демократите?

От април няколко конгресмени демократи настояват да започне процедура за импийчмънт на Доналд Тръмп въз основа на доклада на Мълър. Лидерите на партията обаче засега проявяват предпазливост.

Те знаят, че процедурата трае дълго и има риск тя да монополизира дебата в ущърб на важните теми по време на кампанията за президентските избори през 2020 г.

Процедурата е обречена на неуспех заради мнозинството на републиканците в Сената и има големи шансове да се превърне в чисто партийно упражнение, което поражда риска да отблъсне много избиратели.

На общите избори от 2000 г. републиканците бяха наказани заради ожесточеността на опита си да отстранят Бил Клинтън.

Председателката на Камарата на представителите, демократката Нанси Пелоси, обаче предизвика изненада вчера, като за първи път размаха лично тази експлозива заплаха.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #15
    Отговор на коментар #14

    Разбира се, че в случая е НЕПРИЛИЧНА ДУМА!! Жакка, безпомощна и смешна. Импичмънт ЗА КАКВО???До каквато и дума се докоснат комунистите - я правят СРАМНА!!!

  2. edin.drug
    #14

    Горкият дедо - дори не смее да произнесе понятието impeachment - нарича го the i-word :)))) Все едно е неприлична дума :))))

  3. Real ''Mickey''
    #13

    Продължение: Цяла "статия" с несвързани дрънканици и мокри сънища и не се споменава каква е ДОКАЗАНАТА причина за имПИЧмънт. А само окуражаване на безмозъчната агитка:):):):):)

  4. Real ''Mickey''
    #12

    "Отстраняване на Тръмп от власт? По-скоро политическо, отколкото юридическо решение" Я какво израстване на ТурбоЛибераст-медиите и клакьорите им тук, от първия ден на президенството на Тръм до сега??? Ха-ха-ха. От първия ден слушаме и четем: "Не може да изкара и един месец...два месеца...половин година...една година....САЩ че изпадне в икономическа криза....шахматиста МУЛЕр...Авенати Президент...."

  5. dimitardi100
    #11

    Най-вече полезно за света решение !

  6. Г. Димитров
    #10

    Я вижте "обективната" Франс Прес какво заглавие е изпраскала "...по-скоро политическо решение.." Като че ли политическият и правен компонент са почти равни?! Абе драскачи продажни, правен казус няма! Мълър беше мецията да ви даде златното яйце, ама той снесе един запъртък след като потроши 30 милиона долара и се мота 3 години... Та не, политическото решение не е "по-скоро", а е единствената движещта сила в този случай!

  7. Real ''Mickey''
    #9
    Отговор на коментар #8

    Сокрьо, като те вълнуват фактите, откъде ще научиш факта, че е назначен нов специален прокурор- John Durham. И, че за разлика от пишман магесника МУЛЕр, гълъбчета вече са в ръкава му.

  8. Сократ
    #8

    Малко факти: https://www.politifact.com/personalities/donald-trump/ И малко смях от делегатите на ООН: https://www.youtube.com/watch?v=eN2jqTilLOM

  9. Boris Kamov
    #7

    И да не забравя, мръсотиите за които става дума по-долу са вършени по времето на Обама и предхождащите го президенти, не от "дедото"...

  10. Boris Kamov
    #6

    Какво да ги правя, Mickey, правят се на разсеяни ама аз ще им "помогна" с една извадка от Гугъл: "John Henry Durham (born 1950) is the United States Attorney for the District of Connecticut. He is best known for leading an inquiry into allegations that FBI agents and Boston police had ties with the mob and his appointment as special prosecutor regarding the 2005 CIA interrogation tapes destruction." Това е само едно от разследванията включващи FBI, CIA, FISA и други държавни агенции които са вършили мръсотии. Ще чакаме за резултатите, нъл тъй ва, един.друг практик от провинцията? :-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.