Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оттеглянето на ООН от Босна ще разтърси Балканите

0 коментара

Не е ясно какви точно ще бъдат практическите последствия, ако Вашингтон прекрати мироопазващата мисия на ООН в Босна. Символичното значение на този акт обаче ще се почувства на целия Балкански полуостров. През последните десет години дипломатическата и военната мощ на единствената световна суперсила беше от жизненоважно значение за прекратяването на военните конфликти и установяването на стабилност в региона. Независимо дали е приятел или враг, всеки приема САЩ насериозно. Същото обаче не може да се каже за другите чуждестранни играчи на Балканите, било то международни организации или големи нации.

Някои общности, като например косовските албанци, възприемат Америка не само като свой освободител, но и като свой основен приятел и съюзник при установяването на окончателния статут на родината им. На националните празници наред със своето, те развяват и американското знаме. В следвоенно Косово задължителен елемент на всеки град е магазин или бар, наречен Америка или кръстен на някой от нейните лидери.

Сърбите обвиняват за бедите си решимостта на САЩ да наложат хегемонията си на Балканите. Много от тях обаче започват да приемат, че няма път, който да заобикаля Вашингтон. Много от виновните за етническото прочистване, убийствата и грабежите по време на военните конфликти през деветдесетте години бяха спрени благодарение на решението на САЩ да използва военновъздушните си сили и да установи в засегнатите от войните територии мироопазващи части и цивилна администрация.

Мисията, която е в центъра на сегашните разногласия, не е от типа мироопазващи мисии, каквито светът познава от телевизионните кадри, показващи войници със светло сини барети или каски. Главната ѝ задача е да извършва надзор и да обучава местните полицейски сили във високи международни стандарти като част от усилията за установяване на законов ред в следвоенна Босна. Мандатът на мисията трябваше да бъде подновен в момент, в който САЩ поискаха гаранции, че американските граждани ще бъдат освободени от преследване от Международния наказателен съд, който влезе в сила този понеделник. Мандатът на мисията в Босна се превърна в заложник на това искане.

Загрижен съм за евентуалния психологически и политически ефект от преждевременното оттегляне на втората по големина международна организация в Босна, отбеляза ръководителят на мисията на ООН в бившата югославска република Жак Клайн. Безпокои ме също и ефектът, който това събитие ще има върху региона. Какво послание ще е това за Хърватия, за Югославия? Какво послание ще е за хардлайнерите и за престъпниците в региона оттеглянето на всички полицейски наблюдатели? И накрая какво ще говори това за ангажимента на международната общност към Босна и Херцеговина и за целия Дейтънски процес?, каза Клайн за телевизия Ройтерс, визирайки инициираното от САЩ мирно споразумение от 1995 г., което сложи край на войната в Босна.

Като възможни изходи от задънената улица се спрягат различни варианти. Някои дипломати се надяват Вашингтон да позволи на полицейската мисия да продължи работата си, но без участието на американския персонал, който включва 45 от общо 1500-те полицаи. Тъй като в края на годината ООН така или иначе трябва да предаде полицейската мисия на ЕС, спред някои мнения през следващите шест месеца ООН може дори и без мандат тихомълком да довърши работата си, за да бъде избегнат вакуумът. Някои дипломати излязоха с предложението ЕС да поеме мисията по-рано. Това обаче би било трудна задача за организацията, тъй като това ще бъде първата ѝ подобна мисия.

Разногласията поставиха под въпрос и съдбата на водените от НАТО сили за стабилизиране в Босна /ЕСФОР/, състоящи се от 18 000 военнослужещи. Резолюцията на Съвета за сигурност за подновяването на мандата упълномощава също държавите-членки да продължат да съдействат на ЕСФОР. Официалните представители на НАТО се опитаха да успокоят опасенията за бъдещето на ЕСФОР, настоявайки силите за стабилизиране да получават мандата си от Дейтънското споразумение, а не от ООН.

Поне една от големите сили в НАТО обаче, Германия, се нуждае от мандат от ООН, за да може да участва в която и да е военна мисия в чужбина. На въпроса какво ще се случи, ако ЕСФОР остане без подкрепата на ООН, говорителят на германското министерство на отбраната Йоахим Холин отговори: "Ще бъдат решени практическите въпроси, след което войниците ще се приберат в казармите".

Бившият върховен представител на международната общност в Босна Карл Билд заяви, че според него администрацията на ООН в Косово /ЮНМИК/ също ще се окаже застрашена. Това е цивилна мисия на ООН, която обаче е ангажирана и със съществени полицейски функции, отбеляза бившият шведски премиер. Не виждам как логиката на американската страна няма да важи и за ЮНМИК, и можем да бъдем абсолютно сигурни, че ще има спекулации във връзка с бъдещето на ЮНМИК, каза още Билд.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.