Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пак шоково скъп борсов ток и призиви за реформи

4 коментара
Пак шоково скъп борсов ток и призиви за реформи

Станалите дежурни за декември-януари в последните години шокови повишения на борсовата цена на тока у нас за пореден път предизвикаха недоволството на бизнеса, консумиращ големи количества електроенергия, които отново поискаха реформи на свободния пазар у нас, за да се предотвратят резките скокове и спадове в цените. Поводът Българската федерация на индустриалните електроенергийни консуматори (БФИЕК) да настоява за среща с енергийния министър и поредно обсъждане на стари предложения на предприятията за решаване на проблемите със скъпия ток е постигнатата у нас най-висока за 2 декември цена на тока в цяла Европа.

В търговията на Българската независима електроенергийна борса на 1 декември 2020 г. за количества, които ще се доставят на следващия ден, е постигната средна цена от 183.57 лв./MВтч, което най-високото ниво в търговията в Европа. Ръстът спрямо предходния ден е 67 на сто, а пиковата цена за деня е била 251.06 лв./MВт.

Постигната стойност е и максималната на борсата у нас за цялата 2020 г., но според БФИЕК единствената причина за скока е намалялото предлагане на количества електроенергия.Други предпоставки няма - нито пазарните условия предполагат такъв ръст, няма авария в значима производствена мощност, нито на системен електропровод, не се наблюдават екстремни метеорологични явления, няма рязък скок в търсенето, посочват от БФИЕК.

Подобни скокове обаче стават обичайни за това време на годината, а през 2019 г. това се случи и през лятото, когато цените на българския ток бяха двойни на европейските. Сходно бе положението и през декември 2018 г., когато след поредица от срещи бе обещано да има стандартизирани продукти на борсата за ток, но тях и до момента ги няма. КЕВР пък започна разследване за борсови манипулации, чиито резултати така и не бяха обявени, а всъщност драмата е още от 2017 г.

Днес се завърта същата лента и БФИЕК отново отбелязва, че не е нормално на българсикя електроенергиен пазар да се постигат цени с над 20 евро по-високи от тези на регионалните и европейски борси за ток.

Федерацията смята, че пазарните данни са за нива на цените от 140-150 лв./МВтч и отчетените резки повишения на и без това сравнително високите напоследък цени са невъзможни за управление от гледна точка на риск мениджмънт и управление на портфейл.

Бизнес организацията отново посочва като недъг на българския пазар липсата на стандартизирани блокови дългосрочни продукти като базов, върхов и подвърхов профил. Това лишава индустриалните потребители от подходящи за тях енергийни продукти, което допълнително усложнява управлението на портфолиото им и води до оскъпяване на енергията. Проблемите с липсата на дългосрочно предлагане и на стандартизирани продукти са взаимосвързани, смятат от БФИЕК.

Още през 2019 г. от борсата заявиха, че стандартизираните продукти и тогава ги е имало като възможност, но електроцентралите не ги използват.

Което води до следващия проблем, очертаван неведнъж от БФИЕК – това, че основно на борсата се предлага ток от мощностите на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) – АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2" ,както и от НЕК.

"Въпреки че през последните няколко години голяма част от производството от ВЕИ и когенерации започна да се търгува на борсовите сегменти, доминиращото положение на дъщерните дружества на БЕХ ЕАД се запазва. Въпреки ангажиментите за осигуряване на ликвидност на пазарен сегмент "ден напред" е видно, че отсъства конкуренция. Години наред се отлага либерализацията на генерацията в електропроизводството. Няма как да се говори за свободен пазар, в който има само търсене, а предлагането е ограничено и субсидирано", отбелязват индустриалците в писмото си до енергийния министър Теменужка Петкова и шефовете на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов и на енергийния регулатор Иван Иванов.

Като друг проблем се очертава това, че българската борса затваря по-късно от останалите в региона и това води до скупчване на регионални играчи със закупен трансграничен преносен капацитет, които искат да изчистят позициите си дори и на по-високи цени, които води до скокообразно поскъпване.

"Резките скокове в цената на електроенергията, особено когато няма очевидни фактори за възникването им, представляват сериозен удар върху конкурентоспособността на българската енергоинтензивна индустрия, а и върху цялата икономика", посочват от БФИЕК.

Едрият бизнес обръща внимание и на това, че в условията на пандемията от Covid-19 за енергоемките производства не е предвидена никаква помощ, докато предприятията се борят със свиващи се външни пазари и влошена ликвидност.

В същото време се бави удължаването до края на 2021 г. на единствената помощ, която получава индустрията като отстъпка от компонентата за зелена енергия в цена "задължения към обществото". Тя изтича в края на този месец и базовите производства ще трябва да плащат пълния размер на тази компонента през зимните месеци, когато и цените на електроенергията са най-високи. При свити пазари конкурентоспособността на енергоинтензивните предприятия е поставена под въпрос, посочват от бизнес организацията.

Федерацията отново настоява за реформи и иска среща за търсене на изход от тази ситуация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Solar Power
    #4

    Идеята е да се гарантира цената на тези 100 хиляди , а не на тези 20 фирми на "дебелия" които са сложили мегавати и то на земеделска земя !

  2. Solar Power
    #3
    Отговор на коментар #2

    Не само с панели, вецове също :)Те нещата са навързани... ако няма слънце значи има облаци и дъжд :) и обратното..... АЕЦ ще стои накрая да компенсира. Всеки си вземе двоен електромер и с един протокол му го слагат и може да връщаш ток в мрежата това е. А относно слънцето аз съм офгрид от 2013-та година :) Да възможно е, да включително и отоплението, да предвидил съм вариант и 7 дни без слънце, да дори когато няма слънце пак имам ув индекс. Идеята е примерно 100 хиляди семейства в цялата страна да си сложат по 20-30киловата на покрива и да получават един допълнителен доход от примерно 700-800 лева на месец. Някъде ако няма слънце .... то в другия край на държавата ше има :)

  3. xa_poznai
    #2

    Точно така, с панели ще се оправи работата. Само където и в момента няма проблем да си сложиш такива, продаваш на борсата и готово. Е, няма гарантирана цена ама ето пазарните са достатъчно високи. Само 2-3 месеца (не целите разбира се) обаче и после отиваш на 8ст, че и по-малко. Разбира се и таксички има. Единственото, което може да те спъне е липса на капацитет на мрежата, но такъв за момента има.

  4. Solar Power
    #1

    Така стават нещата когато има монополче. Трябваше да се позволи на десетки хиляди семейства да имат възможност да си сложат 10 панела на покрива , да си сменят електромера и да могат да подават директно без тоталната бюрокрация както е сега...... Но уви тук се пуснаха 20 големи централи на "дебелия" и онзи другия стратег.... Същото трябваше да стане и с вецовете..... Хех то е смешно кой ще инвестира тук ако тока е по скъп, очаквам и данъците догодина да станат по глеми от средно европейските.... а да не говорим и за недисциплинирания работник....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.