Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паметникът на Съветската армия официално влезе в предизборната кампания

Вили Лилков и Васил Терзиев спорят задочно не дали, а кога да се махне монументът

43 коментара
Вили Лилков и Васил Терзиев влязоха в задочен спор не дали, а кога да се махне Паметникът на Съветската армия. Сн. Mediapool

Съдбата на Паметника на Съветската армия официално влезе в предизборната кампания за кмет на София. Двама от кандидатите за поста влязоха в задочен спор не дали, а кога монументът да се махне от центъра на столицата.

Четете бюлетина Денят с Mediapool

Дългогодишният политик от ДСБ, бивш столичен общински съветник и депутат Вили Лилков поиска това да стане "сега, а не утре". Той критикува управляващите от "Продължаваме промяната-Демократична България", чиито областен управител обяви миналата седмица, че демонтирането на монумента поне засега няма как да се случи до края на годината заради липсващи документи и анализи.

Кандидатът за кмет на "Продължаваме промяната", "Демократична България", "Спаси София" и с подкрепата на "Екипът на София" Васил Терзиев също коментира темата. Очевидно в отговор на Лилков той заяви, че преместването трябва да стане възможно най-скоро, но не и за сметка на безопасността. Той по-скоро подкрепи плановете на областната управа първо да се направи обследване на монумента и после да се пристъпи към преместване.

Мнението на Терзиев, както и обясненията на областната администрация, че демонтажът ще се забави, вероятно имат за цел да успокоят буквално физическото напрежение около Паметника на Съветската армия. От миналата седмица той е под охраната на привърженици на политически формации, които са против премахването. В Княжеската градина има палатков лагер на "Левицата", издигнат от Мая Манолова, в охраната се включиха и привърженици на БСП, а симпатизанти на "Възраждане" дават нощни караули, за да спрат евентуално събаряне.

Защитниците на Паметника на Съветската армия се активириха, след като областната управителка Вяра Тодева формално даде ход на процедурата за преместването му.

Вили Лилков: Премахнете този унизителен символ сега

Първо мнението си по темата изрази във Фейсбук кандидатът за кмет Вили Лилков. Той беше издигнат от група сини интелектуалци в противовес на кандидатурата на Васил Терзиев. Основният мотив за алтернативната номинация беше, че семейството на Терзиев е било част от Държавна сигурност. Лилков, който преди това беше общински съветник и депутат от ДСБ, от години настоява за премахването на паметника от центъра на София, но до момента това така и не се случи.

"Монументът на съветската армия в центъра на София не е градоустройствен, а политически проблем от национално значение. Той символизира съветската окупация на България и се подиграва с достойнството на българските граждани. Неговото премахване изисква категорична политическа позиция и целенасочени управленски действия", написа Лилков в понеделник.

Той припомни, че има решение на Столичния общински съвет за демонтирането на монумента и то не трябва да се бави от дебатите какво ще има на негово място. "Липсата на политическа воля не може да се скрие зад процедурни дребнавости и градоустройствена бюрокрация. Кандидатирах се за кмет на София и защото видях липсата на такава решителност в посланията на останалите кандидати и призовавам вас, управляващите, които имате цялата власт – премахнете този унизителен символ СЕГА, а не утре!", написа Лилков.

Терзиев: Мястото му не е в центъра

Малко след поста на Лилков мнение по темата се появи и на страницата на Васил Терзиев.

"Колкото и мнения да има относно съдбата на Паметника на Съветската армия в София, моята лична позиция е категорична - той принадлежи единствено на Музея на социалистическото изкуство, където трябва да продължи живота си като част от учебната програма по история. Колкото и палаткови лагери в негова защита да бъдат организирани отпред, истината е една и тя трябва да се знае от всички български граждани - този паметник символизира една историческа неистина", написа Васил Терзиев.

Той допълни, че монументът е "символ на съветската пропаганда, която е в противовес на това, към което по-модерна България се стреми - свобода, достоен живот и европейско бъдеще".

Според него обаче премахването на паметника няма как да стане утре "колкото и да ми се иска". "Може би много хора не си дават сметка, но този паметник реално представлява тонове бетон и метал, които трябва да бъдат премахнати по сигурен начин, така че никой да не пострада. Затова думата е на експертите. Наложително е конструкцията да бъде изследвана, за да е ясна действителната ситуация. Ако тя заплашва физическата безопасност на гражданите, паметникът трябва да бъде осигурен по подходящ начин и последващите стъпки към премахването му да бъдат експертно планирани", обясни Терзиев.

Казва също, че според него решението какво да има на мястото на Паметника на Съветската армия трябва да бъде взето "от всички граждани на столицата". "Това място трябва да е част от българската историческа памет, а конкретният му вид следва да е резултат от широка обществена дискусия сред столичани. Какво искаме да видим там, какво си представяме да правим в това пространство - ще кажем всички ние", допълни той.

Терзиев каза, че ще организира и "допитване до управата на други красиви европейски градове, които също са премахнали съветски символи от градската си среда, за да разберем в какво са превърнали освободените терени след това и какво символизират те в настоящия момент".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Божka
    #43

    Има и други градини в София и...в Димитровград за Съветската армия. Княжеската градина заслужава един друг паметник и то на създателите на българската НАЦИЯ – княз Борис I Просветител и Симеон Велики. Тези велики владетели поръчват и налагат българската азбука кирилица, преговарят с папата и цариградкия патриарх за признаването на тази азбука и така избягват нейната анатема. Българският език става четвърти език на христианството редом с иврит, гръцки и латински. Христианизирайки Първата българска

  2. Мунчо Велики
    #42

    Mediapool, благодаря за статията! Наистина съдържа полезна информация. Помогна ми да реша, за кого да гласувам.

  3. anton nikolov
    #41

    Целият начин на поднасяне на информацията около този идол е , че сякаш ще се демонтира някаква изключителна ценност, нещо необичайно, което ще бъде премахнато от нямане как. Видите ли паметникът нямало да бъде събарян, а щял да бъде преместен и можело дори в друга част на София, но все пак можело да бъде поставен в музей, където да му се наслаждаваме. Айде стига вече !

  4. anton nikolov
    #40

    Това за безопасността по премахване на паметника са пълни глупости и прах в очите. Паметникът няма да бъде взривяван, около него няма сгради, че да се изисква някакво специално обезопасяване, той няма подземия или водопроводи. Поднасят ни се някакви фалшиви аргументи като, че ли ще се събаря Хеопсовата пирамида.

  5. Will Amorosian
    #39
    Отговор на коментар #4

    Като видя малоyмници и спекyланти със знамето на Романови пред паметник на техните убийци, спирам да чета и се заемам с боксовата круша.

  6. boriana
    #38
    Отговор на коментар #32

    Ами то паметникът е едно цяло. И по смсъл и по документи, доколкото ги има. Постамент със скулптури.

  7. boriana
    #37

    Сега, не после, веднага, не първо да обследваме. Хайде стига. Ясно е, че за да бъде законно трябва време и документи. Но защо тези, които гръмнаха-"сменен е статута на паметника и ще го махаме", вместо да се похвалят гръмко и оставят впечатление, че сега и ведната това ще стане , не обясниха веднага, че ще бъде нужно техническо време за това. Нескопосни политици. Още по нескопосни журналя. Така всъщност и едните и другите дружно заблудиха обществото, че нещата се станат от днес до утре.

  8. Антон
    #36

    Препоръчвам на тези, които искат "сега и веднага", да се запознаят с историята на пловдивския "освободител" започнала през 1992 год. и завършила след съдебно решение, май, за "вечни времена".

    А сагата с него е 1:1 с днешната - с "изчезнали" документи, неясна собственост, тогава Желев и Елцин подписват за руските паметници в БГ, и т.н, и т.н.

    Накрая, с решение на съда - остава.

    И Лилков знае, и Буци знае, че не става сега и веднага и няма как да стане, щото и за събарянето на една барака

  9. Андрей Николов
    #35

    Който махне т. н. паметник, той ще е следващият кмет.

  10. полк. Дрангов
    #34

    През 1926 г - 3 000 бг комунисти бегаха ( без никой да ги гони) във великата съветска страна, щото там било много хубаво!...Бащицата им Сталин веднага разстрелва 1 500 а останалите праща на лагери!...(четете История на БКП или Български Хроники на Ст.Цанев)...МОЧА да се прекръсти на "Червените Жертви на Комунизма"...Импексова и Мая Галева да палят свещи и да се молят Господ да прости на глупаците и да не ги праща в ада, щото са си го изживели тук в СССР- то

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.