Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преместването на Паметника на Съветската армия засега нямало да стане тази година

64 коментара
Преместването на Паметника на Съветската армия засега се спъва от липсата на документи и нуждата от допълнителни анализи. Сн. Mediapool

Обещаното от Областната администрация на София-град преместване на Паметника на Съветската армия нямало как да се случи до края на годината. Причините са липсващи документи за монумента и необходимостта от допълнителни анализи. По информация на Mediapool обаче ще се търси друг вариант за преместването на скулптурите от паметника в Музея на социалистическото изкуство. Причината е, че поне към момента идеята е това да се случи преди местните избори на 29 октомври.

Четете бюлетина Денят с Mediapool

В петък областната управителка на София Вяра Тодева съобщи през сайта на администрацията как се е развила до момента процедурата. От информацията става ясно, че то ще се забави.

"С оглед на времето, което се изисква за приключване на процедурата, към днешна дата областната администрация не може да се ангажира с конкретен срок за финализиране на проекта в рамките на тази година. Ще информираме обществеността за следващите стъпки", пише в съобщението.

Междувременно от началото на седмицата защитници на паметника от различни политически формации се втурнаха да го охраняват от евентуално събаряне.

Нови анализи

Както и Mediapool писа, една от причините за забавяне на процедурата е, че от Националната галерия, която отговаря за Музея на социалистическото изкуство, са обяснили, че преместването на фигурите ще е възможно "след изготвянето на множество допълнителни експертни оценки и анализи".

"Необходим е геофизически и геологически анализ на терена и подземната му част, за да се прецени дали монументът може да бъде стабилно поставен. Необходим е и инженерен проект", пише в съобщението от петък. В него се казва още, че "не са ясни точният диаметър и точното тегло на част от орнаментите на паметника - данни, които задължително трябва да присъстват в проектната документация за изграждането на Паметника на Съветската армия".

Липсващи документи

Областната администрация поиска преди седмица документите за изграждането на проекта от Столичната община. От там обаче отговорили, че "необходимите книжа не са открити след извършена служебна проверка в технически архив на направление "Архитектура и градоустройство", както и че има допустима процедура по възстановяването им".

"Обърнато е и внимание на издадената заповед на главния архитект на столицата от март тази година за премахването на разместените и компрометирани облицовъчни плочи с надписа от паметника, както и ограничаването на достъпа до обекта", пише още в съобщението.

От администрацията предприемат "необходимите действия за възстановяване на проектната документация на паметника, както и за изследване на възможността скулптурните фигури и барелефи от монумента да бъдат експонирани на територията на Националната галерия".

От Столичната община обясниха за Mediapool, че възстановяването на строителните книжа става след архитектурно заснемане и конструктивна експертиза. 

До момента не е правено цялостно обследване на паметника, а само на облицовъчните плочи, което показа, че те са опасни. Именно затова и общината излезе с предписание да бъдат премахнати, а достъпът до паметника - ограничен. Не е ясно дали Вяра Тодева смята да се съобрази с това.

През 2021 г. кметът на район "Средец" Трайчо Трайков обяви, че паметникът не е в добро конструктивно състояние и областната администрация търси 390 000 лева, за да го укрепи. Това така и не се случи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

64 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Божka
    #64

    Има и други градини в София и...в Димитровград за Съветската армия. Княжеската градина заслужава един друг паметник и то на създателите на българската НАЦИЯ – княз Борис I Просветител и Симеон Велики. Тези велики владетели поръчват и налагат българската азбука кирилица, преговарят с папата и цариградкия патриарх за признаването на тази азбука и така избягват нейната анатема. Българският език става четвърти език на христианството редом с иврит, гръцки и латински. Христианизирайки Първата българска

  2. Dora Apostolova
    #63

    Съдбата на МОЧА- популистка игра с обществото
    Събарянето и преместването на МОЧА стана единствената реална кауза на сегашното правителство. Най кресливи от него са Костовата "Демократична България" (ДБ) за да прикрият корупцията на правителството и своя шеф в миналото и сега - Иван Костов.
    Събарянето на МОЧА е необходимост, но няма да доведе до радикални промени в икономиката и сегашния път на България. Управляващата коалиция за да "скъса възможностите за влияние, договорки, сделки, бизнес, комисиони

  3. Коментарът е изтрит в 11:26 на 16 август 2023 от автора.
    #62
  4. Мунчо Велики
    #61

    Помните ли онзи стар виц за Иванчо: - Тате каза, че ще ми купи колело, ама друг път.

  5. полк. Дрангов
    #60

    Срам! На основателят на България - хан Аспарух паметник няма, на цар Борис и цар Симеон паметник няма, но на руският фашизъм окупирал България се кланят!

  6. ABV
    #59

    А това нещо кога ще съборено? https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%BB%D0%B0_(%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F)

  7. ABV
    #58

    ZZофия, Zтолицата на ZZaдунайски ZZиганистан е единствената столица в света в която има повече паметници на поробителя от колкото нациоанлни: ал невски - патриаршеска катедрала, руска църкава, МОЧА, алек-3, руZZки паметник, паметника в лозенец, докторския паметник. За имената на улиците да не говорим..

  8. ABV
    #57

    Събарянето на МОЧА е преди всичко символичен жест, който да покаже на гражданите, че "евроатлантиците" късат зависимостите от мУтрофанова и далаверите с лукойл, гЪZZпром, роZZатом и прочие, имат намерение да се развиваме като модерна европейска страна! Вкарването на събарянето в безкарйни бюрократични процедури показва, че не желаят това да се случи!

  9. ABV
    #56

    Спомнете си колко дълго ви баламосваха относно съдбата на един друг комунистически монумент-грозилище - "1300 години България". Как все "не можеше", "обсъждаше", "липсваха документи", "имаше авторски права", "щяха да го реставрират" и как го събориха за 24 часа, когато решиха. Тук положението е същото!

  10. anton nikolov
    #55
    Отговор на коментар #54

    Проблемът не е в глупавите сънародници, а в страхливите и зависими политици. Паметникът може да бъде махнат за броени дни, но явно онези, които се представят пред хората за евроатлантици и които уж създадоха коалиция за тази цел, единствено имитират дейност, шикалкавят и откровено лъжат и бездействат. И обясненията могат да бъдат две - или са жалки страхливци и глупаци, или са зависими от рашистките интереси.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.