Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парализираният съюз

0 коментара

Една след друга мечтите за бъдещето на НАТО изживяват болезнен сблъсък с действителността - в самия алианс и в света като цяло. Претенцията на най-могъщия военен съюз в историята на човечеството за правото на намеса в целия свят в името на сигурността, свободата и демокрацията, не съответства ни най-малко на действителните му възможности, нито на вътрешното му състояние.

Останала без конкретен противник след края на студената война и пренебрегната в борбата с тероризма от ръководната сила САЩ и от засилващото еманципиране на Европейския съюз в сферата на отбраната, НАТО се лута в търсене на дефиниция за ролята си през XXI век. НАТО положително ще остане това, което беше при основаването си - съюз за колективна отбрана. Но откакто руски генерали влизат и излизат като у дома си в щаба на НАТО, колективната отбрана е по-скоро теоретичен случай.

Остава следователно единствено възможността НАТО да бъде използвана за противодействие на новите заплахи - като меч срещу тероризма по целия свят и като пазител на неразпространението на оръжията за масово поразяване. Идеята е добра, стига да може да функционира. Но тъкмо САЩ изглежда не вярват, че това ще е възможно. Тъй като не желае партньорите да му се месят къде и как да воюва, Вашингтон залага на така наречените "коалиции на желаещите".

Поемайки командването на международните сили за поддържане на сигурността в Кабул (ИСАФ), НАТО се опитва да се измъкне от сянката в международната политика за сигурност, в която се намира. Но когато трябва да се покажат военни възможности и организаторско умение, се вижда, че възможностите на съюза са ограничени. Думите са големи, но делата малки.

Досега алиансът не е изпратил необходимите 12 хеликоптера за Кабул, нито е комплектувал планираната бройка натовски войници в афганистанската столица.

На този фон амбициозните планове на НАТО за изпращане на 15 регионални военно-граждански екипи за възстановяването в провинциите на Афганистан, като този на германците в Кундуз, изглеждат направо илюзия, още повече, че сигурността в Афганистан от ден на ден се влошава въпреки присъствието на американски бойни части, които с мъка успяват да удържат активността на талибаните.

Който залага надежда на обявените неотдавна за формирани от НАТО Сили за бърза намеса, ще претърпи разочарование. Съставянето на няколко елитни части не е проблем за НАТО, проблемът е те бъдат използвани.

Защото НАТО е разделена и разтърсвана от недоверие. Извън принципното съгласие, че тероризмът, оръжията за масово поразяване и бандитските държави са опасност, сред страните-членки няма единодушие за практическото им използване.

Простата формула от студената война, че нападение срещу една страна-членка на пакта е нападение срещу всички останали и трябва да получи колективен отговор, вече не работи в един усложнен свят с различни фронтове и трудно обозначими противници. Там, където САЩ смятат, че войната е неизбежна, някои европейци намират за възможно единствено политическо решение. Ирак е такъв случай. И той няма да е единственият.

Съпоставят ли се стратегията за сигурност на САЩ и тази на Европейския съюз, която е още в процес на формиране, ще се видят различията, които ще обездвижат в крайна сметка обречената по дефиниция на единодействие НАТО. Още повече в самия съюз има спор кое е партньорство и кое послушание.

Противопоставянето на всякакво самостоятелно военно планиране на Европейския съюз е продукт на сегашната стратегия за сигурност на САЩ да не допускат никой да се изравни военно с тях, бил той и приятел. На това противостои дългосрочният интерес на живеещия в съседство с неспокоен район Европейски съюз да снабди с няколко зъба своята още млада обща политика на сигурност и отбрана. Така че в крайна сметка спорът опира до силата на Европа и хегемонията на САЩ.

Трансатлантическият мост може да издържи само ако се крепи на две еднакво яки опори, посочи Йошка Фишер. Но това предполага разбиране и от другата страна на Атлантика. И тъй като такова разбиране не се очертава в обозримото бъдеще, Европа ще бъде принудена да следва своя път против волята на САЩ. Това ще парализира НАТО и алиансът може дори да изпадне в кома. Но ако има някакъв шанс той да се възроди за нов живот, това ще е само преучредяването му като нова формация за сигурност между равноправните и равностойни партньори САЩ и Европа.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.