Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът да наблюдава съдилищата и прокуратурата, препоръча Ди Пиетро

0 коментара

Внедряването на агенти на Национална служба "Борба с организираната престъпност" в големи учреждения и фирми е странна идея, която не одобрявам. Така депутатът в Европейския парламент и идеолог на кампанията "Чисти ръце" в Италия Антонио Ди Пиетро коментира една от промените в закона за МВР. Поправките в закона са готови и се очаква скоро да бъдат одобрени от правителството. До този момент обаче те не са представени за обсъждане в медиите. В отговор на въпрос Ди Пиетро заяви, че в Италия няма подобен опит.

През 1992-94 г. Антонио Ди Пиетро ръководи като магистрат акцията "Чисти ръце", насочена към разкриването на политическата корупция. Той е министър на обществените дела в правителството на Романо Проди през 1996 г., а след това и депутат. От 1999 г Антонио Ди Пиетро е депутат в Европейския парламент от парламентарната група на Европейските либерални, демократически и реформаторски партии.

При посещението си в София преди месец италианският премиер Берлускони горещо препоръча на България да не черпи от опита на Ди Пиетро и акцията "Чисти ръце", тъй като тя била изпълнение на политическа поръчка в интерес на левите партии.

Днес италианският антимафиот участва в кръгла маса на тема "Ролята на съдебната власт и правоприлагащите институции в борбата с корупцията". На форума присъстваха министърът на правосъдието Антон Станков, председателят на Върховния административен съд Владислав Славов, политици и магистрати.

Има по-демократични инструменти за разкриване на корупция, отколкото внедряването на тайни агенти във фирми със съмнителен бизнес, заяви днес евродепутатът. По думите му борбата с корупцията трябва да се осъществява под контрола и с разрешението на съответните органи. Представителите на съдебната система също трябва непрекъснато да бъдат контролирани, за да се гарантира правото на защита на всеки гражданин, смята Ди Пиетро.

В Наказателния кодекс трябва да бъдат предвидени мерки за контрол над имуществото на магистратите, предложи по време на конференцията евродепутатът. Ди Пиетро е подготвил законопроект за регистрация на собствеността на заетите в съдебната система и политическия живот на страната, който предостави на правосъдния министър Антон Станков. И България, като всички страни в Европа, е заплашена сериозно от проблема с корупцията на високо ниво, смята Антонио Ди Пиетро.

България трябва да отстрани причините за корупцията - нормативните аномалии, сложните инвеститорски процедури, дублирането на разследващи структури и съдебното бездействие, посочи Ди Пиетро. Италианският антимафиот предложи още да бъдат направени законови промени, които да позволят полицията и следствието да работят съвместно под контрола на прокуратурата. В парламента да бъде създадена комисия, която да наблюдава работата на председателите на висшите съдилища и главния прокурор, бе друго предложение на Ди Пиетро.

Той открои като много опасно проникването на престъпността в международните институции, което засяга и националния суверенитет на държавите. Това от своя страна задължава магистратите от различните страни да се обединяват в борбата срещу глобалната престъпност, посочи той. Според Ди Пиетро в този контекст не може да продължава двойственото отношение на европейските страни към офшорните зони. Тези зони са средство за прикриване и изпиране на парите от корупция и престъпност, категоричен бе депутатът от Европейския парламент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.