Парламентът на Украйна прие днес промяна в конституцията, която утвърждава евроатлантическата ориентация на страната, предаде Асошиейтед прес в четвъртък.
Президентът Петро Порошенко заяви, че този "исторически ден" ще придаде сила на неговото правителство да извърши необходимите икономически реформи.
Социологически проучвания сочат, че сред украинците има значителна подкрепа за бъдещо присъединяване към НАТО и ЕС, особено след като Русия анексира Крим и се намеси в Източна Украйна през 2014 г.
Тази пролет Порошенко ще се бори за преизбиране.
Големите протести в Украйна през 2013 г. започнаха, след като тогавашният президент отказа да подпише споразумението за асоцииране с ЕС. Новото правителство, което пое властта през февруари 2014 г., се обяви за членство в ЕС и НАТО - нещо, което обезпокои Русия.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Чудесно, пътят на Украйна начертан е! Остана само да се свърши работата за това...
Министерствата на външните работи и информационната политика на Украйна предложиха кандидатурите на кримския журналист, автор на "Радио Свобода" и "Крим.Реалии" Николай Семьона и украинския журналист Роман Сушченко за наградата на ЮНЕСКО за свобода на словото, съобщи на 7-и февруари "Укринформ".
Всяка страна може да подаде не повече от трима кандидати и сега за Украйна е изключително важно Сущенко и Семьона да получат тази награда, се казва в презентацията.
През септември 2017-а година съд в Симферопол …
(анексирания Крим) осъди Семьона на 2,5 години с условен срок от три години и забрана за участие в публични дейности в продължение на три години. Тогава присъдата е частично смекчена, като срокът за забрана на обществените дейности е намален на две години.
Николай твърди, че в материалите си е упражнявал правото на "свободно изразяване на мнение", пише за спорния статут на Крим.
Украйна, Държавният департамент, Европейският съюз и редица международни организации порицаха присъдата, наложена на Семьона. През октомври 2018-а стана известно, че не му е било разрешено да напусне анексирания Крим за лечение в Киевската кардиологична клиника.
Сушченко бе задържан в Москва по обвинения в шпионаж, където пристигна от Франция,където е работил много години като кореспондент на украинските медии. Той е осъден на 12 години затвор. Журналистът и представители на украинските власти отхвърлят всички обвинения. През ноември 2018-а президентът на Украйна Порошенко награди задочно Сушченко с ордена "За смелост" - Трета степен.
Цели батальони путинферщеери работят в и около ЮНЕСКО, много трудно ще бъде да се преборят украинските кандидатури на Николай и Роман за наградата.
Диктаторът колекционира в занданите си всякакви непокорни глави - моряци, журналисти, опозиционери, волнодумци, разказвачи на вицове, дейци на науката и изкуствата...
"Тирани, всуе се морите! Не се гаси туй, що не гасне! Лучата, що я днес гасите, тя на вулкан ще да порасне !"
От дядо -Вазовите уста - в божиите уши!