Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът вероятно ще "изиграе" състезание за двете места в СЕМ

2 коментара
Парламентът вероятно ще "изиграе" състезание за двете места в СЕМ

Да бъде разширен кръгът на номинациите, за да се избяга от разпределянето на партийни квоти. Такъв подход ще предприеме управляващата коалиция при номинациите за членове на Съвета за електронни медии (СЕМ), научи Mediapool. Парламентът трябва да избере двама членове на СЕМ от своята квота, които да заменят сегашните с отдавна изтекли мандати. Срокът за издигане на кандидатури приключва след два дни.

Очаква се в четвъртък представители на управляващото мнозинство да имат нова среща по темата. Първоначално ГЕРБ са предложили единият от бъдещите членове на СЕМ да бъде номиниран от тях, а вторият да е фигура, излъчена от останалите тримата коалиционни партньори. Засега от ГЕРБ твърдят, че тяхната номинация остава София Владимирова. Тя бе за кратко член на СЕМ по време на първия мандат на Бойко Борисов, избрана отново от парламентарната квота. Преди това бе в екипа на бившата външна министърка Румяна Желева.

Депутатът от ГЕРБ Методи Андреев, който от гражданската квота на партията и нерядко се проявява като партиен дисидент, най-вероятно ще номинира бившия директор на програма "Хоризонт" на БНР Васил Чобанов, който преди това дълги години е работил като журналист в БНР и българската секция на Радио "Свободна Европа". Кандидатурата му може да бъде подкрепена и от част от Патриотичния фронт (ПФ), чийто съпредседател Валери Симеонов (НФСБ) се опитва да предотврати номинацията на депутата от своята група Полина Карастоянова. Карастоянова е шеф на парламентарната медийна комисия и се твърди, че иска да влезе в СЕМ, макар че досега не го е обявявала. По принцип тя се ползва със симпатиите на другия съпредседател на ПФ – Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО.

Валери Симеонов обаче можело да подкрепи една от номинациите на Реформаторския блок (РБ) - доц. Иво Драганов - преподавател в НБУ и НАТФИЗ, бивш член на предшественика на СЕМ - Национален съвет за радио и телевизия. През 2015 г., когато изтече мандатът на Анна Хаджиева от парламентарната квота, Драганов бе спряган в медийните среди на неин наследник.

Драганов е лансиран от партията на Меглена Кунева БДГ и вече е бил изслушан на заседание на парламентарната група на РБ.

Друг претендент за поста от РБ е свързаната със средите на СДС Вангелина Михайлова. Тя дълги години работи във в. "Труд" и други печатни медии, а след това бе в медийния екип на президента Росен Плевнелиев. Съпругът на Михайлова – Константин Арабаджиев (СДС), който преди година бе назначен в Комисията за защита на потребителите.

БСП, втората политическа сила в парламента и най-голяма опозиционна група, досега не е обсъждала свои кандидатури за СЕМ нито на заседание на парламентарната си група, нито на ниво тясно партийно ръководство. ДПС засега също не са обсъждали свои номинации, научи Mediapool.

Любопитен момент е, че както в медийните, така и в парламентарните среди усилено за член на СЕМ се спряга и бившият депутат от ОДС и журналист Любен Дилов – син, който към момента е говорител на парламентарната група на Български демократически център (БДЦ), без да е народен представител.

Името му се завърта като евентуално предложение на БДЦ, впоследствие на АБВ, Патриотите и дори на РБ. Самият той декларирал пред колегите си от БДЦ, че е скептичен към възможността да влезе в СЕМ.

Предстои да се види дали действително ще бъдат внесени повече кандидатури или само две за двете вакантни места, каквато бе първоначалната идея на ГЕРБ. Депутати от партията твърдят, че смяната на подхода е важна особено след провала на процедурата за избор на членове и ръководство на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) вследствие на желанието на премиера Борисов да докаже на ДСБ, че изборът не е предварително спазарен.

В крайна сметка кандидатурите отново ще бъдат договорени, но няма да е толкова очевидно.

Намеренията на Народното събрание са процедурата по попълване на мандатите в СЕМ да приключи преди Великденската ваканция - тоест преди 27 април. Номинации се правят до края на деня в петък, а изслушването на претендентите вероятно ще е около седмица по-късно.

Когато парламентът излъчи своите членове на СЕМ, говорителят на МВнР Бетина Жотева ще замени Анюта Асенова от квотата на президента в регулатора.

Веднага след това на СЕМ му предстоят два важни избора – генерални директори на БНТ и БНР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Без пълна Лустрация на всичко от \"комунизма\" и тоталитарните репресивни органи и борба за пресъхване на паричните потоци на мафията ще се \"пържим\" още поне едно поколение. По добре неопитни ,но честни политици, отколкото опитни мафиоти!

  2. Entdecken
    #1

    Любен Дилов – син е син на Любен Дилов, ама иначе си доста червен и всички червени синковци са му приятели...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.