Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първа инвестиция на фонда "Три морета" в България – във ВЕИ

2 коментара
Соларният парк край Караджалово

Инвестиционният фонд към инициативата "Три морета" (3SIIF) се похвали в петък с първа инвестиция в енергетиката, включваща и български активи. Фондът, който работи за развитието на региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море и в който акционер е и държавната Българска банка за развитие (ББР), е придобил значителен дял в Enery Development GmbH ("Енери Дивелопмънт). Какъв е делът и на колко възлиза инвестицията, не се посочва в съобщението на инициативата и на ББР. Обяснението е, че фондът не разкрива тази информация, но според собствените му правила размерът за инвестиране в един проект е между 50 млн. и 250 млн. евро.

Австрийската "Енери" е ангажирана в добива на енергия от възобновяеми източници. Тя притежава портфейл от 85MВ работещи мощности, от които 50MВ са в България. Има проекти за развитие на 2ГВ за производство на слънчева енергия в България, Чехия и Словакия, които попадат в региона на инициативата "Три морета".

Досегашните акционери RP Global и Enery Management ще продължат да инвестират с дългосрочно виждане за партньорство, което да осигури растеж в региона на "Три морета". Сделката ще бъде приключена, след като получи регулаторните одобрения.

Фокусът на инвестицията на фонда е развитието на съществуващи и изграждащи се соларни активи и други възобновяеми енергийни източници в Централна и Източна Европа.

"Eнери" влезе в България през 2020 г., след като придоби от саудитската ACWA Power най-голямата фотоволтаична централа в страната - тази в с. Караджалово, край Първомай, който се простира на 1000 декара.

"С фокуса си върху развитието на фотоволтаичния сектор Enery е в съответствие със стратегията на фонда за инвестиции "на зелено" и е насочена към осъществяването на енергиен преход в региона. Производството на енергия от фотоволтаични източници все още не е широко разпространено в Централна и Източна Европа, въпреки условията с високи нива на слънчево облъчване и наличие на подходящи терени", посочват от фонда.

"Очаква се все по-належащите изисквания за декарбонизация на региона да предоставят значителни възможности за инвестиции в областта на възобновяемите енергийни източници в краткосрочен план", отбелязват от ББР.

Инвестицията в Enery е третата на 3SIIF, след подкрепата му за проекти в областта на транспорта и цифровата инфраструктура.

Досега финансиране получиха полската Cargounit – една от най-големите частни локомотивни лизингови компании в Европа, и Greenergy Data Centers – платформа за центрове за данни, фокусирана върху Централна и Източна Европа.

Българските институции досега са предложили четири проекта за финансиране в рамките на инициативата "Три морета". Те са за възстановяване на проектните параметри на ж.п. линия Русе-Варна, изграждане на тунел под прохода "Петрохан", разширяването на газохранилището в Чирен, оценявано на 500 млн. лв., и изграждане на магистрала "Черно море" от Варна до Бургас.

Инициативата "Три морета" обединява 12 държави членки на Европейския съюз – Австрия, България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Учредена е на ниво държавни глави през 2015 г. Една от основните ѝ цели е да засили икономическата конвергенция между страните от региона и западноевропейските държави чрез развитие на транспортната, дигитална и енергийна инфраструктура и свързаност. Проектът залага на активно партньорство както с Европейската комисия, така и с Германия и САЩ.

Формиранията към нея фонд вече е набрал над 1 млрд. евро, 20 млн. евро от които е осигурила ББР. Целта на фонда е да събере между 3 и 5 млрд. евро и да се генерират до 2030 г. 600 млрд. евро инвестиции за транспорт, енергетика и цифрова инфраструктура по оста север-юг и компенсиране на разликите в развитието на отделните региони на Европейския съюз.

В началото на юли София и президентът Румен Радев ще са домакини на годишната среща на върха по инициативата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дреалист
    #2
    Отговор на коментар #1

    В заблуда си, че повече фотоволтаици означава оскъпяване на тока. Това мина, слава Богу. Ние сме най-южната страна в този проект, имаме около 30% повече слънце от северните. Това е ресурс...

  2. Гневен съм! Чудят се как да ни оскъпят сметките за ток! Има нужда от пътища, магистрали, тунели. Не от НЕПАЗАРНИ усвоители, товарещи населението и бизнеса!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.