Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов не е склонен на промени в Конституцията заради НАТО

0 коментара

Президентът Георги Първанов се обяви против промяна в Конституцията във връзка с членството в НАТО и прехвърли въпроса към Конституционния съд.

Той нарече "меко казано спорно" предложението на управляващите правителството самостоятелно да разрешава преминаването на съюзнически чужди войски през България, без да е необходима санкция от парламента. За целта мнозинството готви спешна промяна в Конституцията, за която вече получи подкрепа на ОДС при обсъждане в комисията по външна политика, отбрана и сигурност вчера.

Георги Първанов смята да поиска от Конституционния съд да се произнесе дали член 84, ал.11 от Конституцията, отнасящ се до преминаването на чужди войски през българска територия, съответства на международното законодателство.

Ако отговорът е негативен, ще внеса законопроект за промяна на този текст, за да се предотврати евентуално осуетяване на ратификацията на договора ни с НАТО, декларира държавния глава. Ако Конституционният съд прецени, че такава промяна не е необходима, няма смисъл да се ангажира законодателна и политическа енергия за промяна на Конституцията, обясни пред журналисти Първанов.

Според него е нужна близка до настоящата формула, при която преминаването на чужди войски през българска територия се одобрява от парламента по предложение на правителството.

Вчера шефът на комисията по външна политика Станимир Илчев посочи, че промяната на два члена от Конституцията трябва да стане до края на другата година, преди ратификацията на договора за членство в НАТО. Мнозинството иска да се позволи на правителството самостоятелно да дава съгласие за преминаване на съюзнически въоръжени сили или за изпращане на български войски, както и за оборудване на страни - членки на НАТО, без да се допитва до Народното събрание. Илчев обясни това с факта, че настоящата процедура, предвиждаща ратификация от страна на Народното събрание на подобни правителствени решения, е доста тромава и отнема твърде много време.

Паси: В Конституцията няма разграничение между съюзнически и чужди войски

Днес на същата конференция, на която бе и Първанов, Илчев повтори, че може би ще се наложи чл. 84 от Конституцията да бъде дописан, което е малка, но важна промяна. Председателят на външната комисия не изключи и тълкувание на Конституционния съд, според което основният закон не противоречи на Вашингтонският договор на Алианса. До започването на ратификационните преговори с НАТО щели да се извършват консултации както с конституционните съдии, така и с експерти от Алианса.

Налага се да направим много ясна разлика между съюзнически и чужди войски и затова считам, че подобна промяна в Конституцията е назряла, бе мнението на външния министър Соломон Паси. Той даде пример, че текстът в сегашната Конституция, ограничаващ самостоятелните решения на правителството, е визирал преди всичко лошия опит на Чехия, Унгария и Полша с войските на Варшавския договор. Паси отказа да коментира дали президентът не се опитва да блокира промяната на Конституцията, прехвърляйки въпроса към КС.

Според председателят на Народното събрание е въпрос на тълкуване дали войските на НАТО са чужди или не, затова Герджиков не се опасявал от блокиране на готвените промени, дори Първанов да прати проблема в КС.

Косовската криза убедила СДС в необходимостта от промяна

Зам. председателката на СДС Екатерина Михайлова потвърди днес пред журналисти, че управляващите имат подкрепата на ОДС за промяна в основния закон, даваща правомощия на правителството.

"Не просто има такова съгласие, това е позиция, която СДС много отдавна е изразявала. Още по време на Косовската криза се натъкнахме на текста в Конституцията, който създава неудобство към евроатлантическото ни присъединяване. Тогава беше направено едно питане към Конституционния съд, който ни отговори, че Народното събрание може да даде комплексно разрешение чужди войски да преминават през държавата, а не всеки път, за всяко прелитане в рамките на една операция, да се иска разрешение ", каза днес Михайлова.

Тя подчерта, че още преди две години от СДС стигнали до извода, че присъединяването на България към НАТО е свързано със сериозни конституционни промени, една от които е точно в тази посока - правителството да има възможност да провежда по-гъвкава политика, а не за всеки конкретен случай да иска разрешение от парламента.

Екатерина Михайлова допълни, че тази позиция на СДС е "много преди да се появи НДСВ на този свят".

Освен видимо спорния за Първанов проблем за промяната в Конституцията, днес държавният глава очерта още няколко аспекта на необходимите промени, които България трябва да осъществи до ратификацията на договора с НАТО.

Актуализация на плана за действие на българската армия, преглед и актуализация на концепцията за национална сигурност и военната доктрина, реформа в специалните служби бяха посочени изрично от президента, който откри международна конференция на тема "Конституцията, международните договори и присъединяването на България към НАТО", организирана от фондация "Фридрих Еберт" под негов патронаж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.