Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първо раздаване на 265 млн. лв. за "зрели" ВЕИ проекти със съхранение на ток

1 коментар
Целта е ръст на възобновяемите енергийни източници, но може да има пречки, сн. GettyImages

Министерството на енергетиката смята през ноември да обяви първото набиране на проекти за изграждане на слънчеви и вятърни централи със системи за съхранение на произведения от тях ток, за което са предвидени над 265 млн. лв. безвъзмездно финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост. Общественото обсъждане на правилата и критериите на процедурата ще продължи до 6 ноември и от бранша вече имат забележки към поставените условия, които те разделят на три групи – обективни, нелогични и създаващи ограничения пред инвеститорите.

ВЕИ организациите ще изпратят своите аргументирани становища и смятат, че ведомството ще промени онези от изискванията, които може да спрат от участие дори големи компании със сериозни финансови възможности.

Само с подготвена техническа документация

От пакета документи става ясно, че от до 50-процентната субсидия ще могат да се възползват предимно "зрели" проекти за изграждане на възобновяеми енергийни източници с батерии, които вече разполагат с необходимата документация за строежа и са подписали с държавния "Електроенергиен системен оператор" предварителни договори за присъединяване към преносната мрежа. Според ВЕИ инвеститорите това е логично, тъй като срокът за реализация и използване на безвъзмездните евросредства е до края на март 2026 г., а проектирането, изработване на подробен устройствен план, смяна на предназначение на земи, изготвянето на екооценка и процедурите по договаряне на включването в мрежата отнемат много дълго време.

Предвидените банкови гаранции, които трябва да учредят кандидатите за реализацията на проекта си, обаче са прекалено тежки и това поставя под съмнение не само възможността на малки фирми, а и на средни и дори големи, да се възползват от държавната помощ.

Сега обявената процедура е част от проекта, чиято обща стойност за безвъзмездно финансиране е 663 432 375 лв., предоставени от европейския Механизъм за възстановяване и устойчивост. С тези пари трябва да се съфинансира изграждането на нови 1425 MВ генериращи мощности, но задължително заедно с 350 MВ локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия.

Търсят се инвеститори за 570 МВ слънце и вятър с батерии за съхранение на 150 МВ

Първата "ръка" от раздаването е за 265 372 950 лв., с които трябва да се изградят поне 570 MВ слънчеви или вятърни мощности в комбинация със 150 MВ батерии за произведения от тях ток. Тази процедура се предвижда да започне още през ноември. Планирани за неясно кога са още три – за по 132.686 млн. лв. за построяването на по 285 МВ ВЕИ мощности със 75 МВ опция за съхранение на ток във всеки от своеобразните търгове.

Техническите изисквания към кандидатите са проектите да са напълно нови, като е възможно те да са част от разширяване или реконструкция на вече съществуващи слънчеви или вятърни електроцентрали. Няма да се финансират единствено фирми от отрасъла на селското, горското и рибното стопанство, посочват от енергийното ведомство. От документацията обаче става ясно, че ако става въпрос за дъщерно енергийно дружество на фирма от този отрасъл, то ще е допустимо за държавната помощ.

Тежки финансови условия и гаранции за кандидатите

Няма да се разглеждат партньорства между фирми, кандидатите трябва да са изрядни платци към бюджета, както и да имат самостоятелно или чрез акционерите си минимална кумулативна нетна стойност от 10 млн. евро за проект с планиран капацитет между 2 и 5 МВ. При ВЕИ от 5 до 20 МВ изискваната стойност е 40 млн. евро, а за планиран капацитет над 20 МВ сумата скача на 60 млн. евро.

Това изискване също ограничава възможността малки фирми да се възползват от помощта за изграждане на ВЕИ, както и банковите гаранции, които трябва да се осигурят. Изискването е първо да се задели гаранция за участие в процедурата, която е 30 хил. евро за МВ от капацитета на съхранението на ток от проекта. Следващата гаранция е при сключването на договора и е в размер на 215 хил. евро за МВ от мощността на батерията за ток. Това означава, че инвеститорите трябва да извадят сериозни суми, за да реализират проекта си. Те трябва да платят гаранцията за мощността на батерията, после да финансират изцяло проекта, след чиято реализация ще си върнат гаранцията и държавата ще им изплати до половината от стойността на проекта. Според ВЕИ бизнеса финансовите критерии трябва да бъдат облекчени значително, за да има изобщо интерес към субисидията.

И още малко особености

Инвеститорите в бранша смятат също така за ограничително условието за минимална и максимална мощност на системата за съхранение на произведения на слънце и вятър ток. В обявената за съгласуване процедура изискването е за минимален капацитет да поеме до 30% от електроенергията от проекта, а максималният е до 50%. Според запознати с технологичните решения за системи за съхранение на ток обаче инвеститорите трябва да имат свободата сами да преценят какви батерии и за каква част от капацитета на ВЕИ проекта да са. Също така имат възражения за предвидения начин за свързване на батериите за ток към преносната мрежа, което е важно за нуждите на фирма, ако прави слънчев парк за себе си, и балансирането на потреблението и производството.

Максимална помощ от близо 54 млн. лв. за проект

От енергийното министерство предвиждат максималното безвъзмездно финансиране да е не повече от 1 075 706 лева за 1 МВ капацитет на съхранение на ВЕИ тока. А един проект може да получи най-много 53 785 300 лв. Тези пари може да се харчат за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи, за строително-монтажни работи, за инженерно-технически услуги, за разходи по присъединяване на мощностите към мрежата и административни и общински такси.

Кандидатстването на проектите ще става единствено и изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр и прилагане на изискваните документи на сайта на ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ, като за това се изисква валиден квалифициран електронен подпис.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #1

    ГРАБЕЖ! На бързо! На тъмно! Фурми с над 60 млн € оборот се събират на пръстите. Специално направено за спонсорите на правителството

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.