Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паси: България е готова да участва с химически военен отряд за Ирак

0 коментара

Пакистан и България имат много общо помежду си напоследък. И двете страни са нови, но енергични съюзници на Съединените щати, и двете са непостоянни членки на Съвета за сигурност, и двете се колебаят да подкрепят война срещу Ирак в близко бъдеще.

"Ако инспекторите кажат, че искат още време, мисля, че трябва да им го дадем", каза пакистанският външен министър Миан Хуршид Мехмуд Касури.

Българският външен министър Соломон Паси също подчерта: "Ние трябва да вложим максимум усилия, за да избегнем военно решение."

На заседание на министрите на външните работи на страните-членки на Съвета за сигурност в понеделник държавният секретар Колин Пауъл срещна значителна съпротива от страна на три от постоянните членки, имащи право на вето - Китай, Русия и особено Франция - срещу военна интервенция в Ирак в близките седмици. Инспекторите на ООН трябва да представят доклад пред Съвета за сигурност в понеделник и американски представители дадоха да се разбере, че могат да използват този повод, за да оправдаят използването на сила.

Но по време на срещите си със свои колеги Пауъл усети нежелание и у десетте непостоянни членки. Много от тях бяха на мнение, че инспекциите едва сега започват да дават резултат и да притискат Ирак да разкрие незаконно притежаваните си оръжия. Те посочиха, че без неоспоримо доказателство за вината на Багдад трудно ще убедят скептиците у дома, че войната е необходима.

"Трябва още да работим с общественото мнение", каза Паси.

По начало непостоянните членки имат много по-малко влияние в Съвета за сигурност от постоянните. Но по време на дългите преговори по резолюция 1441, в която бяха предвидени сегашните инспекции, Съединените щати засилиха позицията си спрямо Франция като старателно привличаха гласове от непостоянните членки. За да бъдат приети, резолюциите на Съвета трябва да получат девет гласа "за" и да няма вето.

В лагера на непостоянните членки в началото на годината настъпи промяна с идването на Германия, която икономически е по-силна от европейските страни - постоянните членки Франция и Великобритания. Германският министър на външните работи Йошка Фишер каза в понеделник, че Ирак трябва да се съобразява с резолюциите на Съвета, но предупреди, че една прибързана война би отприщила нова вълна на тероризъм.

Според Касури, чиято страна също заседава в Съвета за сигурност от тази година, Исламабад има нужда от съкрушителни доказателства срещу Ирак, за да избегне водещите до дестабилизация антиамерикански протести у дома.

"Ние трябва да представим нещата така, че хората у дома да разберат, че резолюциите на Съвета за сигурност не се изпълняват селективно", каза министърът. Той припомни, че САЩ не са настоявали толкова активно за изпълнението на резолюции, приети преди десетилетия и целящи решаване на противоречията на Пакистан и Индия относно Кашмир, както настояват сега по отношение на Ирак.

Според Касури страната му не изпитва симпатии към иракския президент Саддам Хюсеин, който подкрепи Индия в спора за Кашмир. "Никой не иска да има нещо общо със Саддам", каза той. Пакистан има желание да запази близките си отношения с администрацията на Буш, но в момента е в "особено трудно положение" заради напрежението сред мюсюлманите, след като подкрепи кампанията на САЩ срещу талибаните в Афганистан.

"Когато искаме време, не става дума за толкова неограничен срок, че всички да забравят какво става в Ирак", обясни Касури. Според него оръжейните инспектори трябва сами да решат от колко време имат нужда и кога евентуално да обявят, че инспекциите са били неуспешни.

България е в Съвета за сигурност от една година и неколкократно е доказвала лоялността си, гласувайки заедно със Съединените щати. Тя от самото начало активно подкрепяше САЩ в преговорите по резолюция 1441.

През ноември България беше поканена да се присъедини към НАТО с решаващата подкрепа на Съединените щати. Паси даде да се разбере, че София на свой ред ще подкрепи администрацията на Буш, ако тя реши да започне война до края на месеца.

Саддам Хюсеин не е платил на България 2 милиарда долара, които дължи по договори за инженерни проучвания и оборудване от 80-те години. Ирак е най-големият длъжник на България, каза Паси. "Саддам никога няма да върне този дълг, посочи министърът. Някой ден можем да си получим парите само ако в Ирак има различно правителство."

България е предложила военна помощ на Съединените щати за война срещу Ирак "по принцип", включително използването на военновъздушна база за презареждане и военен отряд, обучен да помага на войници, атакувани с химически или биологически оръжия, каза Паси.

Все пак той настоя, че е важно Съветът за сигурност да остане единен. "Ще работим докато не се изчерпи и последната възможност да се намери мирно решение", каза българският министър.

* Заглавието е на Мediapool
Заглавие на Ню Йорк таймс е "Съюзниците се питат защо бързаме, след като все още няма неоспоримо доказателство"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.