Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паси: Ще подкрепим САЩ при операция срещу Ирак

0 коментара

Българското правителство ще подкрепи САЩ и ще внесе в Народното събрание проекторешение за операция срещу Ирак, ако се стигне до такъв вариант, обясни днес външният министър Соломон Паси пред Би Би Си.

На въпрос как би могла да балансира България при спора между Съединените щати от една страна и Германия и Франция от друга, по въпроса за Ирак, Паси отговори, че ако се наложи военно решение на кризата в Ирак, ще го приемем, но само ако сме сигурни, че това е последното възможно решение.

"В случай че се наложи подобна операция българското правителство ще предложи на българския парламент решение за оказване на подкрепа на тази операция.", каза външният министър в Лондон, където участва в извънредна кръгла маса "НАТО след разширението в Прага - нови граници, нови изисквания". Срещата е организирана от британския "Сити форум" под патронажа на НАТО.

Паси припомни, че още през септември 2001 г. българският парламент и правителство ясно са определили своята политика, като са заявили, че България ще бъде фактически съюзник на Съединените щати и на НАТО срещу тероризма.

Запитан дали България ще подкрепи САЩ, дори и ако Франция, Германия, Русия и Китай заемат противоположна позиция, Паси сподели впечатленията си от последните дискусии в Съвета за сигурност. Според него е възможно да бъде намерено общо решение, което да обединява страните членки на Съвета или поне петте постоянни членки.

"Аз твърдо вярвам, че нашите съюзници и от ЕС и от НАТО, ще постигнат консенсус. България много активно работи за постигането на този консенсус. Това са впечатленията ми от последното участие в работата на Съвета за сигурност....Очаквам да постигнем такова добро решение в Съвета за сигурност. Близката история на Съвета показа, че такива решения са постижими", каза българският първи дипломат и даде за пример резолюция 1441.

Министърът на външните работи Соломон Паси потвърди и интервю за CNN, че България ще окаже военна подкрепа на Съединените щати в случай на война срещу Ирак, предаде БНР.

"Ние сме част от две семейства - от атлантическото и от европейското. Когато има известни различия между тях, България се опитва да бъде своеобразен мост и досега през изминалата година ние успявахме в тази мисия", подчерта външният ни министър.

Позициите на страните в Съвета за сигурност обаче се поляризираха напоследък, вместо да се сближат. Франция, Русия и Китай заеха втвърдяваща се позиция, че военна операция срещу Ирак може да се проведе само след решение на ООН, което да произтича от резултатите от проверките на инспекторите на ООН.

САЩ и Великобритания пък заявиха, че досега Ирак не е дал доказателства, че се е разоръжили, поради което, ако ООН не успее да съгласува резолюция, която да разрешава употребата на сила, те си запазват правота на самостоятелни действия.

При формирането на позицията си за Ирак България се ръководи преди всичко от своя национален интерес, каза още министърът на външните работи пред Би Би Си.

Министърът на отбраната Николай Свинаров каза днес пред журналисти в парламента, че към България не може да бъде отправено искане за въздушни коридори и база преди 27 януари, когато оръжейните инспектори ще докладват резултатите от проверката си. Той отказа да коментира думите на Паси. "Нека да видим как ще приключат нещата на 27-ми, нека да видим няма ли да има удължаване на мисията, и не бива да предпоставяме по този начин въпроса със САЩ ли сме или с Франция и Германия", призова той.

Като член на Съвета за сигурност България ще се опита да постигне такива решения, които да не доведат до военно решение на кризата с Ирак, подчерта Соломон Паси. Той отбеляза обаче, че не всичко зависи от международната общност, още по-малко от България, а най-вече от добрата воля на режима в Багдад. Засега обаче такава добра воля не се наблюдава, заяви българският външен министър.

По въпроса за двата милиарда долара, които Ирак дължи на България, Соломон Паси подчерта, че отдавна работи по този проблем и че България няма да може си върне дълга от сегашния режим в Багдад. Министърът изрази надежда, че при евентуално демократизиране на тази държава този въпрос ще може да бъде уреден.

Вчера министър Паси докладва пред депутатите от външната комисия към парламента резултатите от двудневното си посещение в Ню Йорк, като ги увери, че оформянето на българската позиция ще става едва след като бъде готов докладът на инспекторите на ООН в Ирак - т.е. след 27 януари. Външният декларира, че е от България не са искани и тя няма да изпраща български военни части, които да участват в бойни действия срещу Ирак.

Председателят на комисията Станимир Илчев каза пред журналисти след срещата на депутатите със Соломон Паси, че страната евентуално може да изпрати химическа рота, но по модела на Афганистан - т.е. не по време на евентуалната военна операция, а на по-нататъшен етап.

Станимир Илчев подчерта, че България има приоритети, които ще отстоява във всички фази от развитието на процеса в Ирак. Председателят на външната комисия на НС напомни, че страната ни търси възможности за изплащане на дълга на Багдад към България. Той повтори досегашната позиция на управляващите, че шансовете за възвръщането на дължимите от страна на Ирак 1,7 млрд. долара се увеличават при развръзка на кризата в Ирак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.