Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пациенти с напреднал Паркинсон ще доплащат по 6000 лева за лечение

Според НЗОК нормативният ред е спазен, но решението подлежи на ревизия

1 коментар
Проф. д-р Красимир Минкин

Пациенти с напреднал Паркинсон ще доплащат по 6000 лева за лечението по метода на дълбоката мозъчна стимулация. Причината е, че устройствата, които се имплантират на пациентите при този метод, са с повишени цени от тази година и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е решила вече да не ги покрива напълно. От 2019 г. този метод беше напълно заплатен от НЗОК и пациентите не доплащаха нищо. Досега НЗОК покриваше различните устройства в размер на 40 000 и 60 000 за различните модели.

 

Сега цените са повишени съответно на 46 000 и 66 000, обясни пред Mediapool проф. д-р Красимир Минкин от универститетската болница "Свети Иван Рилски", чийто екип въведе метода у нас през 2013 г.

 

Минкин съобщи, че с дълбока мозъчна стимулация се лекуват около 20 души годишно – изключително ограничен брой пациенти с напреднал Паркинсон, при които пероралната медикаментозна терапия не действа. Принципът на работа на устройствата е следният: те подават нискочестотен ток по електроди към мозъка, който въздейства на определени центрове и тушира неприятните симптоми на болестта.

В резултат болните имат по-добро качество на живот и по-дълго остават независими от чужда помощ.

 

"НЗОК отказва да покрие това увеличение на цените от производителите и е взела решението еднолично, без диалог с нас лекарите, нито с пациентите", заяви Минкин. 

В резултат от решението ще доплащат както новите пациенти, които имат показания да се лекуват с този метод, така и пациентите с вече имплантирани устройства при подмяна на батерията. Това се налага на всеки четири години.

По думите на Минкин увеличението на цените не е изненадващо, тъй като те не са били променяни в последните 5 години. Той заяви, че е имало възможност да се намали броят на пациентите, за които НЗОК покрива напълно лечението или пък да се търси възможност за пълното покриване на устройствата предвид това, че става въпрос за едва 20 души годишно.

 

"Получихме официално писмо от НЗОК, че медицинските изделия вече не са в списъка с изделия, които се реимбурсират напълно. Причината е, че производителите на устройствата са увеличили цените им с 10%. Имаше различни варианти да се запази стабилността на НЗОК, но да не бъдат карани пациентите да доплащат – например да се намали годишният лимит процедури.

 

Взимането на такива решения без участието на лекарите, пациентите и пациентските организации, само от страна на НЗОК, без обсъждане води до това един от методите, какъвто е дълбоката мозъчна стимулация, да бъде дискриминиран спрямо другите методи на лечение и съответно да бъдат дискриминирани и пациентите“, заяви той.

 

Минкин посочи, че НЗОК продължава да покрива напълно други изделия за Паркинсон, които са дори по-скъпи.

 

Болницата възразява пред касата и посочва, че методът е най-старият и утвърден в цял свят при борба с напреднала Паркинсонова болест. Той е и най-евтин в сравнение с други два метода с лечение с медикаменти и доказано с най-малко усложнения. Въпреки това засега положителен отговор от НЗОК няма, но лекарите се надяват на диалог за премахване на доплащането поне през следващата година.

 

Решението подлежи на ревизия 

 

От Здравната каса казаха по-късно, че са спазили нормативния ред за изготвяне на спецификацията за медицинските изделия, но при постъпване на предложения за промяна на заплащаната стойност, решението може да бъде ревизирано. "При получаване на заявление за увеличаване на стойността до 30 април 2024 г, която НЗОК заплаща за група 18 "Импланти за невростимулация“, има всички основания то бъде разгледано от назначена от управителя на НЗОК комисия", заявиха от НЗОК. Срокът за подаване на заявления за включване, промяна, увеличаване на стойност на съществуващи групи в спецификацията е 30 април на съответната календарна година.

 

"Когато за някоя от групите медицински изделия има предложения, които не попадат в хипотезата "най-разходоефективни" и с цел обезпечаване на достъпа на здравноосигурените лица до всички групи от спецификацията, на основание чл. 32, ал. 5 от Наредба 7 от 31 март 2021 г. НЗОК допуска същите, като ги определя за заплащане на лечебни заведения за болнична медицинска помощ", допалват от НЗОК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #1

    На авторите на тази промяна им пожелавам да се сблъскат самите те с тези проблеми, както и техните близки

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.