Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пациенти с ревматологични заболявания протестираха със скелет пред Министерския съвет

0 коментара

Пациеннти с ревматологични заболявания протестираха в сряда пред Министерския съвет с искане премиерът Бойко Борисов лично да се намеси, за да им осигури достъп до скъпо струваща терапия.

Те носеха човешки скелет, за да внушат на министрите, че времето им изтича и не могат да чакат повече за лечение.

“Вие сте нашата последна надежда да изложим притесненията на над 4500 пациенти, чийто живот се поддържа от съвременна терапия, достъпът ни, до която е застрашен. Над 90 000 души у нас страдат от ревматични заболявания, като това са хронични болести, които изискват непрекъсната терапия и при нейното спиране може да се стигне до трайна инвалидизация. “, написаха в обръщение до премиера от сдружение “Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит” и “Българско сдружение на болните от болестта на Бехтерев”.

Според протестиращите в момента поради изчерпаните болнични бюджети в повечето болници в страната е спряно скъпоструващо биологично лечение на пациенти с ревматични заболявания, а стотици дори не могат да започнат лечение.

“Забавянето на лечението е опасно за пациента, защото може да върне болестта отново, да има други неблагоприятни ефекти върху здравето му, да се развие резистентност. Биологичното лечение е скъпоструващо и затова освен чисто човешкият и морален аспект на проблема, забавянето е и икономически неизгодно. Губи се смисълът да се плаща скъпо лечение от НЗОК, като накрая не се прилага правилно и навременно, и цялостният ефект на терапията се компрометира“, твърдят протестиращите.

"Очевидно административното безвремие е в противоречие с нашето изтичащо човешко време“, заяви Роза Чеглайска, председател на Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит (АПРА).
“С нас е и един от многото недочакали своето лечение (скелета бел. ред.) Тази смразяваща кръвта инсталация, символизираща недочакалия пациент е нашето зловещо послание към министрите ни, за да могат поне малко да усетят ужаса, на който сме подложени ежедневно. Питаме, господата управляващи, дали и ние трябва да се превърнем на скелети, за да получим лечение?“, допълни тя.

Сдружение “Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит” и “Българско сдружение на болните от болестта на Бехтерев” настояват изследванията, които сега им се налага да правят, да бъдат покривани от касата. Сега всеки пациент сам заплаща изследвания на стойност около 250 лв. при започване на терапия и около 50 лв. на всеки шест месеца при продълженията.

Освен това искат да се увеличи броят на Експертните лекарски комисии в страната. В момента има 3 комисии за ревматология – София, Варна и Пловдив, което ограничава достъпа на трудноподвижните пациенти и те не могат да получат лечение.

Освен това според тях изискването за задължителен прием в болнично заведение с пръстов отпечатък в много случаи е невъзможно да бъде изпълнено, защото ревматично-болните пациенти често са с изкривени стави на ръцете и апаратът не може да ги улови. “Често за един пациент са нужни над 30 минути, за да успее да сложи пръстовия си отпечатък, което освен, че забавя работата на комисиите е и допълнително унижение и болка за страдащия пациент“, твърдят протестиращите. Те предлагат приемът на тези пациенти в болница да става само с лична карта.

От миналата година НЗОК се опитва да наложи по-строги критерии за отпускането на скъпоструваща биологична терапия на пациентите с ревматоиден артрит, за да предотврати безконтролното предписване на скъпо струваща терапия на хора, които нямат нужда от нея или които преди това не са преминали през утвърдените базови терапии. Броят на болните, ползващи биологична терапия, се е утроил през последните години, а разходите за тях са нараснали 6 пъти от 2012 насам.

Затягането на режима обаче е повод за недоволство на пациентските организации, според които така се ограничава достъпът на пациенти до лечение. Те периодично излизат на протести, използвайки богат реквизит, като при една от последните си акции се явиха с ковчег пред здравната каса.

От НЗОК коментираха, че пациентските организации са показали лош вкус, потраквайки костите на скелет пред Министерския съвет. “Символиката на протестите не се променя – ковчези, скелети, траурни шествия. Лош пиар или дълбока преднамереност? Обществото е достатъчно зряло, за да прецени“, коментираха от касата.

Оттам отхвърлиха обвиненията, че подуправителят на касата Иванка Кръстева е отказала срещи с представителите на пациентските организации. “Няма как да се състоят срещи, които не са били уговорени и за които г-жа Кръстева не е знаела“, посочват от НЗОК.

От касата посочват, че са в постоянен диалог с пациентските организации, досега е имало над 5 срещи и припомнят, че на 27 септември 2016 година Надзорният съвет на НЗОК е решил да се проведат срещи с националните консултанти и водещи специалисти в съответните области за преразглеждане на някои от изискванията на касата чрез отпадане на специализираните комисии при последващо кандидатстване на пациенти, чието проследяване се осъществява от специалист в извънболничната помощ, както и за отпадане на необходимостта от експертиза за някои лекарствени продукти. Срокът за това е 2 месеца и изтича на 27 ноември.

“Националната здравноосигурителна каса категорично заявява, че няма да се примири с уронването на авторитета на институцията чрез подхвърлени в общественото пространство реплики, имащи за цел да омаловажат усилията на ръководството ѝ, в лицето на подуправителя г-жа Иванка Кръстева, да защити правата на здравноосигурените. В такива мигове, преди да говори, човек следва да се замисли, дали да отблъсне искрено протегнатата му ръка или да се изкуши от конюнктурни интереси“, посочват от касата.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.