Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пазарът на жилища се раздвижил от срива на еврото

С една трета са нараснали сделките през 2011 г. спрямо година по-рано

1 коментар

Страхът от срив на еврото е раздвижил пазара на имоти в България през последните месеци на 2011 г. Ефектът е ръст на сключените сделки с около една трета при минимален спад на цените  през 2011 г. спрямо година по-рано. Това показва анализът на компанията за недвижими имоти "Адрес“, обявен в понеделник.

Агенцията е реализирала ръст от 29% на обема сключени сделки през 2011 г. спрямо година по-рано. В същото време цените на жилищата са паднали средно с около 7%.

"Ценовите  нива през 2011 г. почти  замръзнаха, като за някои имоти регистрирахме умерен  спад, а при по-качествените имоти дори лек ръст”,  каза Георги Павлов, изпълнителен   директор на компанията. Според него опасенията от срив на еврото са довели за растящия брой сделки през последното тримесечие на годината.

Най-скъпата сделка – 290 000 евро за къща в "Редута“

Къща в столичния квартал "Редута“ за 290 000 евро е бил най-скъпият продаден жилищен имот от "Адрес“ през 2011 г., отчетоха от компанията. Най- евтиният пък е бил гарсониера в  град Стамболийски за 7795  евро.  

Най-високият наем на жилище договорен през миналата година е бил за тристаен  апартамент в широкия център на Пловдив за 1460 евро на месец. Най-ниският наем пък е  бил 41 евро на месец за къща отново в Стамболийски.


Именно този фактор е бил в основата на 12% от сключените сделки, показват данните на "Адрес“. От компанията дадоха пример с 90- годишен дядо, който за да защити парите си от обезценяване или загуба си купил още едно жилище.  

"През последните две години единственото обсъждано от потребителите твърдение
беше: цените  ще  падат,  значи ще отложа  покупката,  докато през последните шест
месеца тази теза се конкурира с друга - дори цените да продължат да падат с умерени  темпове, парите ми са защитени от рязко обезценяване”, коментира Павлов.

Същата тенденция се наблюдава и на пазара на наеми. Голяма част от наемите през цялата  изминала година са се договаряли в левове, което в момента става все по- популярна  тенденция и на пазара на покупко- продажби, посочват от "Адрес“.

Много българи предпочитат този  вариант, защото банкерите твърдят,  че левът е стабилен и  го препоръчват като валута за депозитите. Затова и продавачите предпочитат да получат парите в лева и да  спестят таксите за превалутиране, казаха от дружеството.

Очакванията, че банките ще залеят жилищния пазар с ипотекирани имоти не са се  сбъднали през миналата година, показват данните на "Адрес“. Финансовите институции са търсели
различни схеми да се справят с лошите  кредити. Банките най-рядко са изваждали имотите на публичен търг, като в много малко от случаите се е стигало до продажба.

В портфейлите на банките лошите кредити много по-често са за неатрактивни имоти като   бараки, цехове или терени, а не апартаменти и къщи. Очакванията на "Адрес“ са тези процеси да не повлияят значително на пазара и през 2012  г.

Жилищата край метрото стават все по-търсени

Ръст на сделките в по-отдалечените столични райони като "Надежда“, "Дружба“ и "Банишора“, покрай които метрото ще бъде пуснато през лятото на годината, ще доведе до ръст на сделките с около 15%, прогнозират от „Адрес“.

Активността на сделките в кв. "Надежда“ през последните месеци догонва тази в "Младост“, отчитат от агенцията. Според ния краят на строителните работи в "Лозенец“, в комбинация с появата на метростанции в  квартала, ще са предпоставка кварталът да  възвърне старата си  слава.  
В  София цените на жилищата са поевтинели средно с около 9% през 2011 г. спрямо година по-рано, показва проучването. Най-много са поевтинели апартаментите в "Люлин“, "Дружба“ и "Младост“. В "Лозенец“ цените са се понижили с 5%, а в центъра спадът е бил 6%. Плах ръст на цените е имало в кварталите "Витоша“, "Гео  Милев“, "Студентски град“ и в някои от южните райони на София.

И  през  изминалата година ключов мотив за сключване на сделка е било задоволяването на основни жилищни нужди. Над 55% от купувачите са били такива. Близо три пъти пък е нараснал броят на хората, които са купили жилище на свой роднина, като тези купувачи са 20% от пазара.

Младите на възраст между  22 и 45  години са основните купувачи на жилища. Те формират около 65% от  пазара.  Продавачите пък са били на възраст над 45 години. Мотивите  им  за    продажба най- често са били излизането от инвестиция (27%), спешна нужда от пари (26%),  ненужен имот (23%).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Гладна кокошка просо сънува. Имат да го чакат раздвижването.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.