Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пет години след свалянето на малайзийския самолет над Източна Украйна

Четирима заподозрени, предстоящ процес и продължаващи санкции срещу Русия

3 коментара

В сряда се навършват пет години от свалянето на малайзийския пътнически самолет с ракета над Източна Украйна - трагедия, коствала живота на 298 души, припомня Франс прес.

На 17 юли "Боинг" на авиокомпания Малейжа еърлайнс, изпълняващ полет от Амстердам за Куала Лумпур, беше поразен над зоната на конфликта между украинските правителствени сили и проруските сепаратисти.

По-голямата част от отломките на самолета бяха открити близо до украинското село Грабове. Части от тела и отломки от самолета обаче бяха разпръснати в радиус от километри.

В дните след драмата лидери от цял свят осъдиха свалянето на малайзийския "Боинг". Тогавашният украински президент Петро Порошенко каза, че става дума за "терористичен акт". Барак Обама, по онова време президент на САЩ, заяви, че самолетът е бил поразен от ракета, изстреляна от зоната, контролирана от проруските сепаратисти, и това е станало "заради подкрепата на Русия".

Няколко дни след трагедията ЕС прие тежки икономически санкции срещу Русия, насочени срещу енергетиката, отбраната и финансите. Холандия и Австралия, която загуби при свалянето на самолета 38 свои граждани, обвиниха открито през май 2018 г. Русия, че е отговорна за катастрофата и получиха в тази насока подкрепа от НАТО и ЕС. Москва отрича да е замесена и прехвърля вината на Киев. Миналия месец страните от ЕС засилиха натиска над Русия, като я призоваха "да сътрудничи напълно" на разследването и удължиха санкциите срещу нея.

В първи доклад, от септември 2014 г., международните следователи, ръководени от Холандия, казаха, че самолетът е бил "надупчен по време на полет от обекти, летящи с висока скорост".

През август 2015 г. те идентифицираха елементи, които вероятно са били част от ракетна система земя-въздух "Бук", с каквато разполагат Москва и Киев.

През септември 2016 г. следователите казаха, че са "получили" неоспорими доказателства, за да установят, че самолетът е бил свален от ракета "Бук", пристигнала от Русия.

През май 2018 г. следователите установиха, че ракетата, свалила самолета, е дошла от 53-а противовъздушна бригада от руските въоръжени сили, базирана в Курск, Западна Русия.

На 19 юни тази година следователите обявиха, че са идентифицирали четирима заподозрени, които ще бъдат съдени от холандската прокуратура за убийство. Това са руснаците Сергей Дубински, Игор Гиркин и Олег Пулатов, и украинецът Леонид Харченко - високопоставени кадри на проруските сепаратисти в Източна Украйна.

Те са обвинени, че са ескортирали системата "Бук" и че са причинили разбиването на самолета. Процесът срещу тях ще започне на 9 март 2020 г. в съд в Схипхол, близо до летището, откъдето потегли разбилият се самолет. Малко вероятно е заподозрените да присъстват на делото. Русия и Украйна не екстрадират своите граждани, съдени в чужбина. Те може да бъдат съдени задочно.

Следователите не изключват в бъдеще да бъде заведено дело и срещу други заподозрени. Те издирват членовете на екипажа за управление на системата "Бук" и хора, които са били брънка от веригата на руското командване.

В деня на 5-ата годишнина от трагичното събитие служител от Украинската служба за сигурност (СБУ) съобщи в Киев, че сепаратистът, организирал транспорта и докарал в Украйна ракетата, с която бе свален самолетът, е бил заловен преди две години и в момента излежава присъда в украински затвор. Виталий Макаров обаче не идентифицира лицето и не обясни защо тази информация не е била съобщена по-рано. Той добави, че са идентифицирани над 150 души, замесени в транспортирането на ракетната установка до Украйна и обратно.

Близките на загиналите при разбиването на самолета отделно поискаха от Европейския съд за правата на човека да "признае отговорността на Москва" за катастрофата.

Възпоменания

Петата годишнина от трагедията със свалянето на малайзийския пътнически самолет над Източна Украйна бе отбелязана с възпоменателна церемония в Холандия, предаде Асошиейтед прес.

Роднини и приятели на жертвите - повечето от тях холандски граждани, се събраха в град Вифхюйзен, където неотдавна бе открит мемориал на жертвите. Имената на всички пътници и членове на екипажа, загинали на 17 юли 2014 г., бяха прочетени на церемония край мемориала, около който шуми от млада горичка от дървета, посадени в памет на загиналите - по едно за всяка жертва.

Паметникът се намира недалече от амстердамското летище "Схипхол", откъдето преди 5 години за Куала Лумпур излетя самолетът на Малайзийските авиолинии, но така и не пристигна там.

Руският коментар

В коментар на руското МВнР по случай 5-ата годишнината от трагедията, разпространен от ТАСС, се отбелязва, че "холандските власти все повече злоупотребяват с чувствата и скръбта на роднините на загиналите с полет МН17 над Украйна".

"Призовавайки за справедливост и за наказване на виновните, те използват техните асоциации и обединения като "таран" за прокарване в световното обществено мнение на тезата за причастността на Русия и за необходимостта да се стовари именно върху нашата страна отговорността за изплащане на съответни компенсации", посочва руското външно министерство.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков на днешния си редовен брифинг се затрудни да коментира публикуваното в медиите открито писмо до руското ръководство, изпратено от роднините на жертвите. В него се съдържа и призив към руските власти "да признаят своя дял от отговорността за унищожаването на МН17". "Аз, за съжаление не съм запознат с това писмо и не мога да ви кажа нещо за него", каза Песков в отговор на журналистически въпрос дали в Кремъл знаят за него.

Проруска бунтовническа група в Източна Украйна днес също организира церемония по повод годишнината от катастрофата и в памет на жертвите. На нея присъстваха около 500 души, включително сепаратисткият лидер Денис Пушилин, съобщи новинарската агенция на сепаратистите "Донецк нюз", цитирана от ДПА. Церемонията се е състояла около паметна плоча, посветена на 298-те "невинни жертви на гражданската война".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stoian Markov
    #3

    Не зная кой е авторът на статията, но защо не сте обективни? Само преди няколко месеца премиерът на Малайзия открито обяви, че не вярва вече на изводите на експертната комисия, защото негови специалисти не са допуснати до разследването. И той ли е приятел на Путин? Не казвате нищо за пресконференцията на Министерството на отбраната на Русия, на което бяха изнесени неопровержими данни къде е произведена ракетата и къде е изпратена. Посочена беше зенитната част на Украйна, където е заведена на отчет

  2. Гений
    #2

    вината на русия отдавна е доказана недвусмислено и без съмнение... рано или късно ще отговарят в Хага

  3. Лизи Гугуткова
    #1

    Их там нет? Их там не будет. Бесконечные путинские танки: как это выглядит https://www.facebook.com/segodnyaonline/videos/1732683776796849/UzpfSTIzNzA5NTQzNjY0MjA4NTo5MjExMjkyOTgyMzg2OTI/?epa=SEARCH_BOX

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.