Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролът ще падне до 35-40 долара след отмяна на санкциите срещу Иран

При добро управление по-ниската цена ще даде тласък на местната икономика, смята Световната банка

10 коментара
Петролът ще падне до 35-40 долара след отмяна на санкциите срещу Иран

Премахването на наложените над Иран санкции във връзка с ядрената програма на страната ще окаже съществено влияние върху световния пазар на петрол, върху иранската икономика и търговските партньори на Техеран. Завръщането на иранското гориво на световния пазар евентуално ще повиши предлагането с около 1 млн. барела на ден, което от своя страна ще понижи цените с 10 долара за барел през следващата 2016 г., пише в своя прогноза Световната банка (СБ) във вторник.

В момента цената на петрола се движи в границите 45-50 долара за барел.

От базираната във Вашингтон институция очакват икономическият растеж в страната да се ускори до 5% през 2016 г. спрямо повишение от 3% през настоящата 2015 г.

Ако постигнатите с Техеран на 14 юли ангажименти бъдат ратифицирани, САЩ и Европейският съюз (ЕС) ще премахнат санкциите срещу страната в замяна на забавяне на ядрената програма на страната.

В тримесечна статия за Близкия Изток и Северна Африка, озаглавена "Икономически последици от вдигането на санкциите срещу Иран", от СБ прогнозираха, че капацитетът на Иран за износ на повече нефт ще даде тласък на икономическото възстановяване на страната. В доклада обаче се прогнозираше още, че печалбите и приходите на други страни от региона ще се понижат – например на държавите от Персийския залив и Либия. В същото време страни като Египет и Тунис – също износители на петрол от региона, ще спечелят от по-ниските цени.

"Налагането на санкциите през 2012 г. доведе до рязък спад на иранския износ на петрол и две години по-късно се стигна до икономически спад. Сега очакваме премахването на санкциите да даде тласък на експорта, който да съживи икономиката", каза Шанта Девараджан, главен икономист на Световната банка за Близкия изток и Северна Африка.

Търговските разходи на Иран също ще се понижат след увеличаване не само на обема, но и на стойността на петролната и непетролна търговия на страната. СБ прогнозира евентуално драстично повишение на износа от Иран – с около 17 млрд. щатски долара, представляващи 3.5% от брутния вътрешен продукт на ислямската република.

Великобритания, Китай, Индия и Саудитска Арабия са сред страните, които най-вероятно ще отчетат най-голям ръст на търговията с Иран в периода след падането на санкциите. Преките чуждестранни инвестиции се очаква да растат с около 3 млрд. долара за година, което ще е двойно над сегашното ниво, но все пак под техния връх от 2003 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #10

    100,6 рубли за 1 (одинЬ) британски паунд :-))) - преминаха и тази психологическа граница... ... И сега по тоя (но не само) повод, като паднат още и цените, на които (все още съветският ни) Нефтохим купува калпавия руССки нефтЬ, току виж и българският клиент по бензиностанциите усети полза от тоталния руССки фалит и резилЬ, тавариш едмуДИНЬО(#6) ;-)

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    Чтобы прожить в РФ месяц, надо получать 22,7 тысячи рублей Евро взлетел выше 72 рублей впервые с конца февраля 10:11 12.08.2015 Курс доллара поднялся до 65 рублей РИА Новости http://ria.ru/economy/#ixzz3iaAxFtP0 USD/RUB 65,1220 1,4% EUR/RUB 72,3337 2,1%

  3. Коментарът е изтрит в 10:44 на 12 август 2015 от автора.
    #8
  4. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Много трудно можете някъде да намерите цената на руския нефт. Гледайте цената на Брент и коригирайте с коефициет 0,8 -0,9 ! Руския е много замърсен и има много сяра. Нашата рафинерия работи с такъв.АКО ПАДНЕ КЪМ 40$ НА БАРЕЛ-рф ЩЕ ФАЛИРА!В момента в Франция и Германия дизелът е 1,10 евро -тук 1,18 евро.

  5. Едмундиньо_deactivated_1441004452
    #6

    ей гооо бе Ганьо, пак не мисли за себе си, а гледа в канчето на някой друг. Вместо коментарите да са, че ако ще с 50% да падне цената на петрола на международните борси у нас цената на бензина ще се задържи без промяна. И това ще ни бъде обяснено с цената на петрола...... Ганьоовциии никога няма да се оправим... кво глеате Путин, кво глеате Сириза... Хората ще си оправят държавите, ние пак ще гледаме ....

  6. Bлaдo
    #5

    тавариш JJ, нима са обесили пЮтин и аз не съм разбрал...? :-)

  7. JJ
    #4

    Както видяхме, цената на петрола не зависи от предлагането, а от това кого искаме да прецакаме. Интересно какво ли би станало, ако Иран продава петрола си във валута различна от долар. Един лидер го направи преди време и го обесиха.

  8. Тачев
    #3

    Другарю Путин, тия лоши американци пак ти направиха номер и взеха та се договориха "случайно" с иранците за ядрената им програма, та цените на петрола да паднат с оше 10-15 долара за барел. Затова пък покупателната способност на руснаците вероятно ще спадне с още 10%. Честито!!!

  9. Калико Джо
    #2

    С или без Иран цените на петрола скоро няма да се вдигнат след като свтовните икономики стават все по-малко енергоемки и има толково много (и растящи) алтернативни источници на енергия (шистовия газ е само една от тях). Колкото до Иран те са развиваща се страна - трябва да имат по-висок растеж ако искат някога да се оправят, но ме съмнява че аятоласите ще го постигнат.

  10. Bлaдo
    #1

    вкл. и руският ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.