Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролни гиганти тестват добив без СО2 от подводно находище в Бразилия

0 коментара
"Петробрас" е водещата компания в консорлциума, добиващ нефт в Бразили и прилагащ тестово метода за онделяне на СО2, сн. ЕПА/БГНЕС

Консорциум, ръководен от гигантите "Петробрас" (Petrobras), "ТоталЕнержи" (TotalEnergies) и "Шел" (Shell), ще тества в подводно петролно поле в Бразилия нова технология, която разделя петрола от въглеродните емисии още при извличането и ще инжектира обратно парниковия газ в находището, предаде Франс прес.

Тази технология има за цел да намали "интензитета на емисиите парникови газове, увеличавайки производствения капацитет на петролното поле "Либра", съобщи френската компания "ТоталЕнержи" в комюнике, публикувано днес.

Редица производители на въглеводороди разчитат на технологии за улавяне и складиране на въглеродни емисии, за да поддържат дейността си, ограничавайки така вредните емисии, които са основният "виновник" за промените на климата.

Постигнатото в Дубай споразумение след края на срещата на ООН по въпросите на климата КОП28 споменава и технологии за "елиминиране" за секторите, в които декарбонизацията е трудно постижима, призовавайки междувременно за "преход" извън електроенергията от изкопаеми горива.

"ТоталЕнержи" представя в комюникето си пилотния проект като "новаторска технология", която позволява да "се намали обема на изпратения на повърхността газ".

По-конкретно отделянето на маслото, което е част от петрола, на природния газ, както и на въглеродните емисии, които се намират в пластовете на находището, се извършва още в морето при извличането, преди петролът да се транспортира към повърхността, докато газът се инжектира отново в подземните недра.

"Освен непосредствената полза за операциите в Бразилия, новата технология ще намери приложения и в други проекти на компанията", уточнява Намита Шах, генерален директор на "УанТек" (OneTech) в "ТоталЕнержи", цитирана в комюникето.

Находището "Либра" с инамира в басейна на "Сантош" по крайбрежието на Бразилия на дълбочина от 2100 метра под дебел слой сол.

Според данните на Националната петролна агенция на Бразилия то осигурява между 8 и 12 милиарда барела брутен петрол годишно.

Находището е експлоатирано от консорциум между бразилския гигант "Петробрас" (с дял от 38.6 на сто), "ТоталЕнержи" (19.3%), "Шел" - Бразилия (19.3 на сто), Китайската национална петролна корпорация (9.65 на сто), Китайската национална офшорна петролна корпорация (9.65 на сто) и Пе Пе Се А (PPSA – 3.5 процента).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.