Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролното ембарго на ЕС ще удари повече Русия, отколкото Европа

23 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След известно колебание Европейският съюз реши да забрани по-голямата част от вноса на руски суров петрол по море, което потенциално може да коства на Путин загуба на 10 млрд. долара годишно от експортни приходи, посочва агенция Блумбърг.

Замяната на суровия петрол Urals с по-скъпия Brent ще повиши и без това нажежените вече до червено енергийни цени в ЕС. И въпреки това, ембаргото ще свие най- доходоносния източник от експортните приходи на Русия и така ще затормози военната машина на Владимир Путин, посочва агенция Ройтерс в анализ по темата.

Новите санкции, които ЕС въведе срещу Русия, предвиждат незабавна забрана на 75% от вноса на руския суров петрол в Европа. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че наказателният ход "ефикасно ще намали около 90 процента от вноса на петрол от Русия в ЕС до края на годината". Сега ЕС получава около 40 процента от необходимия му природен газ и 25 процента от петрола от Русия.

Частичното ембарго ще позволи на Унгария, която заплашваше да наложи вето на решението, да продължи да внася руски петрол. България също получи две години отсрочка, изключение бе прието и за Словакия и Чехия, които също като Унгария внасят петрол по тръбопровод и не могат незабавно да се лишат от руския петрол.

Неравномерното прилагане на най-мощния мощния санкционен инструмент, въвеждан от ЕС срещу Русия, е проблем. Освен това петролното ембарго ще повиши още енергийните цени в Европа, които вече стряскат потребителите. ЕС внася дневно между 3 -3.7 милиона барела руски петрол Urals, по данни на Rystad Energy.

Незабавното заместване на 75% от този внос с петрол Brent, чиято цена е 120 долара за барел, ще увеличи сметките в Европа с поне 2 милиарда долара на месец.

Независимо от това ембаргото е от съществено значение. Руският износ на суров петрол и кондензат възлиза на 110 милиарда долара или повече от една пета от приходите, които страната е получила от целия си експорт на стоки през 2021 г.

Макар че петролът може да бъде транспортиран по-лесно от природния газ, Русия ще се бори да намери други купувачи на загубения внос в ЕС.

Руският президент Владимир Путин ще трябва да разчита още повече на Китай и Индия, доколкото много малко са останалите страни в Азия, които могат да преработват типа суров петрол, който Европа по-масово купува, отбелязва агенция Блумбърг.

Експерти обясняват, че страни като Шри Ланка и Иноднезия не разполагат с технологични възможности за преработка и смесване на петрол с високо съдържание на сяра (какъвто е руският Urals) в големи количества.

Поради тази причина Китай и Индия, които имат рафинерии, които могат да преработват Urals, трябва да вземат допълнителни барели от Русия. Сега Шанхай излиза от многомесечен локдаун, което може да засили търсенето, а освен това държавни и частни китайски рафинерии може да възобновят апетита си да купуват повече от Русия, смятат пазарни експерти.

Въпреки това, обаче, вероятно има някакъв лимит на количествата, които е реалистично Китай и Индия да закупят.

Индия купува рекордни количества от руския суров петрол с отстъпка, но рафинериите ѝ вече работят над официалния им капацитет, се посочва в анализ на РБК, цитиран от Ройтерс.

Очаква се Китай да увеличи вноса, но страната и досега поема огромни обеми руски петрол, а икономиката ѝ не е в толкова добра кондиция след мащабните Covid-локдауни.

Отделно от това, ембаргото на ЕС ще възпрепятства транспортирането на руски нефт с неруски танкери.

Русия може да получава поне 8.1 млрд. долара на месец от износа на 3 милиона барела дневно в ЕС по сегашните цени на суровия петрол Urals.

Според анализаторите от Rystad Energy, Москва в най-добрия случай може би ще успее да пренасочи 1 милион барела от количествата, които досега изнася за ЕС. Това означава, че приходите от 3 млн. барела бързо ще се свият до 1.75 млн. барела. Така Русия ще губи месечно поне по 3.4 милиона долара в началната фаза на ембаргото, или малко над 40% от планираните месечни приходи от ЕС, според изчисления на Breakingviews.

Тази загуба за Русия може да нарасне най-малко до 4.5 млрд. долара на месец, след като ЕС започне да прилага ембаргото в пълна степен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Danko
    #23

    Петролното ембарго на ЕС ще удари повече Русия, отколкото Европа === За Русия ясно. От столетия тя е трън отзаде на цяла сбирщина от мераклии да краднат нещо. Да напомня, в Англия пиратството е било официална политика и се е поощрявало от властите. Но от какъв зор Европата ще се самобичува? Какво ще спечели, след като загуби? Единственият печеливш е Чичо Сам. Другите са му прислужници. Та от какъв зор европейските държави ще си съсипват икономиките, след като тези загуби никога няма да бъдат върнати? А Русията дали няма да реши да отреже не само газията, но и храните, специално за недружествените страни? Ще се жалват на СТО, като филиал на отан?

  2. Dante Alighieri
    #22

    Ще си ядат те*тисите монголите, поне да си осигурят в достатъчно количество сол...

  3. Levitan
    #21
    Отговор на коментар #19

    Аз пък виждам 2/3 отрязани руски продажби на петрол. Кой ще издържи по- дълго? Путин?

  4. SILENCE
    #20
    Отговор на коментар #6

    Каква култура, БЕ! Тия са "омагьосани" от преди обяд още, дори в делничен ден ...

  5. Mimich 06
    #19

    Виждаме, още днес петрола е нова рекордна цена. Браво ,тъпаците от Европа си мислят ,че с една и съща глупост ще постигнат различен резултат. Накрая ще се молите на Путин. :)

  6. Levitan
    #18
    Отговор на коментар #17

    Ха ха знаеш ли къде можеш да си го завреш това внимание? Умрял съм за внимание на руски трол.

  7. ефрейтора
    #17
    Отговор на коментар #11

    Ей , лузър нещастен , обикаляш с изплезен език около всеки , който би ти обърнал внимание...

  8. полк. Дрангов
    #16

    Санкции до дупка до свиване на РФ до естествените и граници, т.с. Московията

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #15
  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.