Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пловдивски съд обяви за нищожна клаузата за индексация на мобилните услуги

1 коментар
Пловдивски съд обяви за нищожна клаузата за индексация на мобилните услуги

Районен съд Пловдив е обявил за нищожна клаузата в общите условия на мобилния оператор "А1 България" за годишна индексация на цените на мобилните абонаментни такси с размера на установената от националната статистика годишна инфлация. Произнасянето е по дело, заведено от гражданин срещу телекома заради увеличената му миналата година такса на ползвания план. Съдът аргументира решението си за нищожност на клаузата с член от Закона за защита на потребителите, според който неравноправна клауза в договор, сключван с потребител, "е уговорка във вреда на потребителя, която не отговаря на изискването за добросъвестност и води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя.

Съдът осъжда А1 да плати на ищеца разликата в таксата, плащана от него преди увеличението, и сумата, която трябвало да внася след индексацията. Става въпрос за около 25 лв., "надплатени" суми, според решението на съда, покриване на сто лева държавна такса за делото и още 800 лв. адвокатски хонорар.

Решението, което е взето на 20 декември 2023 г., подлежи на обжалване пред Окръжен съд Пловдив, и най-вероятно е.

Оплакването на абоната е, че от А1 веднъж му вдигнали цената на мобилния план заради инфлацията с 52 стотинки, които той плащал в продължение на 12 месеца, а втори път – с 3.05 лв., която допълнителна сума е покривана четири месеца.

Според потърпевшия от двете индексации – през 2022 и 2023 г., клаузата за това увеличение е единствено в полза на телекома и като нейната функция е единствено да увреди интересите на потребителя за сметка на търговеца. Потребителят няма уредено реципрочно право, нито има възможност да повлияе или да предотврати настъпването на съответните правни последици, които са неизгодни за него, а ако иска да прекрати неизгодния му вече договор, дължи три месечни вноски, постановява съдът.

Той отбелязва още, че съгласно европейската директива за електронните съобщителни мрежи и услуги държавите членки трябва да гарантират, че абонатите имат право да прекратят договорите едностранно и без неустойки при получаване на предизвестие за изменения в договорните условия. Изискването е телекомът да е предупредил това месец по-рано, за да имат време потребителите, които не искат да плащат по-скъпи услуги, предложени от предприятията, да прекратят абонаментите си. Националните регулаторни органи трябва да определят формата на тези предизвестия, но в България действително няма подобно изискване и практика.

Цитира се и решение на Съда на Европейския съюз от 2015 г., според което при индексация на цените на мобилните услуги заради годишната инфлация абонатите трябва да имат право да прекратят едностранно договора си без заплащането на неустойки.

Точно това право обаче нямат клиентите на нито един от телекомите у нас.

Решението на Пловдивския съд за осъждането на "А1 България" идва в момент, в който и трите телекома отново вдигат цените на мобилните си услуги заради годишната инфлация, която е 9.5 на сто. Първи това обявиха "Виваком", но повишението на цените им няма да е за всички техни пакети, а при засегнатите индексацията ще е 4.7 на сто. От "Йеттел" обаче ще приложат пълния размер на инфлацията за миналата година за всички свои частни и бизнес потребители на мобилни услуги. Тези на телевизия няма да бъдат засегнати. От А1 още не са обявили с колко ще се променят цените на техните планове от февруари.

Срещу поредното повишаване на цените на мобилните услуги традиционно се обяви омбудсманът Диана Ковачева. Още преди година тя обяви, че трябва да има възможност за отказ от договорите с телекомите при едностранно вдигане на цените, но призивът ѝ остана глас в пустиня.

От "Продължаваме промяната-Демократична България обявиха преди дни, че ще се борят срещу "произвола на мобилните оператори". Фокусът им обаче е насочен към подобряване работата на Комисията за защита на конкуренцията за откриване на картели, какъвто, според дясната коалиция, има на телеком пазара у нас. Проблемът обаче по-скоро е в регулациите и решаването му минава през промяна на общите договори на телекомите.

Предстои да се види какви ще са решенията на следващите инстанции на съда, но те могат да бъдат от съществено значение за по-доброто регламентиране на правата на двете страни в договорите за ползване на мобилни услуги.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #1

    Не мога да повярвам, я да се ощипя не сънувам ли? Туй самъй независимъй и справедливъй бълхарский суд? И те ли вече го дават евро-атлантици? Тц-тц, чудосии на чудосиите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.