Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Победата на демократите бележи нова политическа ера в Япония

7 коментара
Победата на демократите бележи нова политическа ера в Япония

Лявоцентристка опозиционна Демократическа партия на Япония спечели съкрушителна победа на изборите в неделя, с което се слага край на дългогодишното управление на консервативната Либералдемократическа партия (ЛДП). Така в Япония, втората по-големина икономика в света, започва нова политическа ера, коментира в. "Файненшъл таймс".

За пръв път от основаването на ЛДП през 1955 г., се случва друга партия да спечели мнозинство в долната камара на парламента. Това дава възможност на демократите да приложат на дело предизборните си обещания за овладяване на бюрокрацията и отпускане на щедри детски надбавки и социални плащания.

Демократите също така поемат тежката отговорност за съживяване на японската икономика, която, според публикувани в понеделник данни, остава твърде нестабилна.

Инвеститорите са обезпокоени, тъй като не знаят дали Демократическата партия, която няма опит в управлението, няма да влезе в големи преразходи, опитвайки се да изправи икономиката на крака, и дали няма да се разстроят отношенията със САЩ, най-близкия съюзник на Япония, предаде Ройтерс.

ЛДП, която управлява Япония почти половин век, си ближе раните след най-тежкото поражение в историята си.

Досегашният премиер Таро Асо обяви оставка като председател на ЛДП.

"Резултатите от изборите са доказателство за недоволството от политиката на Либерално-демократическата партия", заяви той. "Има и недоволство от мен самия както в партията, така и извън нея", обясни той.

ЛДП спечели 119 места от общо 480 - в сравнение с 300 на предишните избори.

Акихиро Ота, лидер на центристката партия Комейто, която участва в досегашната управляваща коалиция в Япония, също обяви оставката си от ръководния партиен пост.

В същото време лидерът на демократите Юкио Хатояма, който спечели 308 места в долната камара, вече започна консултации с две по-малки партии за съставяне на управляваща коалиция и номиниране на членовете на бъдещия кабинет.

Новината за смяната на властта доведе до покачване на йената. Фондовите пазари в страната се повишиха до стойности, най-високи за последните 11 месеца, но по-късно в понеделник отбелязаха лек спад, тъй като засилването на йената влоши позициите на износителите.

Убедителната победа на Демократическата партия не успя да повдигне настроението в дъждовния Токио, където се забеляза съвсем лека следизборна еуфория. Много избиратели и анализатори смятат, че победата е породена най-вече от недоволството към досегашното управление, а не от широка подкрепа за опозиционната партия, която излезе на политическата сцена преди около 10 години.

"Не че демократите са добри. Аз гласувах за тях, за да накажа ЛДП. ЛДП трябваше да бъде сменена", казва 47-годишен избирател пред Ройтерс.

Инвеститорите са доволни от края на политическия блокаж, който възпрепятства ефективната борба с рецесията, която е най-лошата в Япония в Втората световна война досега. Демократите, заедно с по-малки партии, спечелиха през 2007 г. контрола в горната камара на парламента, което им даде възможност да връщат закони на ЛДП.

Мнозина обаче в момента се съмняват дали новите управляващи ще съумеят да поддържат нужната фискална дисциплина, след като обещаха държавни парични помощи за семейства с малки деца и други социални придобивки.

"Фискалните проблеми, заедно с дипломацията и сигурността, ще са в центъра на вниманието", според японски анализатори, цитирани от Ройтерс.

Юкио Хатояма, който е четвърто поколение политик, не е известен толкова с възгледите си за икономиката, а с тези за сигурността и дипломацията.

Той се обяви за ревизия на пацифистката конституция на страната, отстоявайки правото ѝ да се защитава самостоятелно. Той също така смята, че външната политика на Япония е твърде подчинена на САЩ и че страната му трябва да укрепи връзките си с азиатските съседи.

Новата политика може да има отражения върху участието на Япония във военни операции зад граница съвместно със САЩ, както и върху статута на американските военни бази в Япония. Партията на Хатояма обаче вече подчерта, че възнамерява да продължи връзките с Вашингтон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. chitatel
    #8

    BSP/BKP shte stane po-rumena i po-vesela :-)

  2. вуте
    #6

    бре, и там ще правят тройна коалиция !

  3. Vendome
    #5

    Няма ли да се поучи от японския премиер?

  4. Крум С.
    #4

    "Станишев няма ли да се поучи от японския премиер?"А има ли смисъл Станишев да подава оставка? Какво би спечелила България, ако вместо Станишев начело на БСП застане Румен Петков или Румен Овчаров, или Филип Боков, или Георги Пирински, или пък изгрее звездата на внучката на бае им Тошо? Според мен - нищо. Какво ръководство би имала БСП не би трябвало да има каквото и да е значение за нормалните хора в България. А това може да стане само, ако БСП започне да получава толкова гласове на изборите, че да не може да влиза в Народното събрание. За съжаление, за това е необходимо достатъчно много хора станат способни да мислят, а ние сме далеч от такова нещо.

  5. Дедо Тошо
    #3

    ...след полвинвековно управление на ГЕРБ ще спечели съкрушителна победа на изборите през 2063 година!

  6. steve
    #2

    Даже и "лявоцентристките" партии кокетират със социалните помощи за да спечелят сърцата на избирателите.Този популизъм се прилага и след изборите. У нас той крепи твърдото ядро на БСП, защото Партията нещо им е "дала". Като попиташ някоя баба защо гласува за БСП, тя казва "Защото ми дадоха жилище".На въпроса "Подариха ли ти го ?" отговоирът е "Не, аз го купих". Значи на други не са позволили да си купят жилище. Това се нарича дискриминация.При социалните помощи е същото - пращат се няколко хиляди

  7. муспи
    #1

    Гн. steve, Вие сте безспорно прав че че власта трябва да създава работни места, а не да раздава помощи. Но обърнете внимание, там където са дясни, безработицата е най голяма и заплатите така свободно варират, че в голямата си част (межзу 30 и 80%) са по малки от помощите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.