Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подкрепа и възможни инвестиции от САЩ за Вертикалния газов коридор през България

8 коментара
Паят и Малинов (от ляво надясно) разговаряха по газови въпроси във Вашингтон, сн. "Булгартрансгаз"

САЩ са подкрепили проекта за Вертикалния газов коридор, който ще минава през България и във Вашингтон са обсъдени възможностите за инвестиции в него, както и във ветропаркове, соларна и геотермална енергия и тяхното съхранение. Това съобщиха от финансовото министерство и българския газов оператор.

Помощник-държавният секретар по въпросите на енергийните ресурси на САЩ Джефри Паят е изразил безрезервна подкрепа за реализацията на Вертикалния газов коридор, съобщиха от българския газов оператор "Булгартрансгаз", чийто директор Владимир Малинов е разговарял в Паят.

Зад проекта стоят газовите оператори на Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Молдова и Украйна. Целта е чрез разширяване капацитета на съществуващата газопреносна мрежа в региона да се осигурят допълнителни газови потоци от Юг на Север като се разчита и на американски втечнен газ до новите проекти за терминали за регазификация на втечнен газ в Гърция.

Газовите оператори на тези държави миналата година проведоха необвързващи тестове за интерес на търговците да резервират допълнителен капацитет, това лято се очаква да се проведе и обвързващ търг, след което ще се вземат инвестиционните решения за разширяване на газовите връзки между тези държави.

За България проявеният досега интерес е за удвояване на транзита през връзките на границите с Гърция и Румъния.

Малинов е посочил пред Паят, че с максималното използване на наличната и изграждането на необходимата допълнителна инфраструктура, Вертикалният газов коридор ще гарантира енергийна сигурност както за България, така и за по-широкия регион на Източна Европа. По думите му реализацията на проекта ще отговори на ясната тенденция на ръст на търсенето на втечнен природен газ от надеждни източници и на потребностите на пазара.

За изпълнение на проекта в най-кратки срокове, запазване на търговския интерес към маршрута и увеличаване на ползите за крайните потребители "Булгартрансгаз" търси възможности за частично безвъзмездно финансиране на необходимите инвестиции, което ще донесе ползи и за клиентите, посочва се в съобщението на държавното дружество.

По-късно от финансовото ведомство информираха, че проектът за Вертикалния газов коридор е обсъден и от ресорния министър Асен Василев със Скот Нейтън, изпълнителен директор на Американската корпорация за международно развитие (International Development Finance Corporation – U.S. DFC), която вече участва в проекта за разширяване на газовото хранилище в Чирен.

Миналия месец Малинов обсъди с европейския енергиен комисар Кадри Симсон възможностите компанията му да получи европейско безвъзмездно финансиране за разширяване на газовите си връзки. Проектът за вдигане капацитета на връзката Кулата-Сидирокастро бе включен сред тези, които страната ни смяташе да предложи за финансиране по европейския план RePowerEU. Преди две седмици обаче финансовият министър каза, че страната ни ще се опита да прехвърли парите за саниране, а от кореспонденция на енергийното ведомство с Еврокомисията става ясно, че тя не е склонна да отпуска пари за този газов проект. Причината е, че Брюксел смята природния газ за гориво, което също замърсява въздуха и планът е до 2030 г. да се спре използването му.

В рамките на разговора във Вашингтон Джефри Паят е подчертал важността на проектите, по които "Булгартрансгаз" работи, за гарантиране на енергийната сигурност в региона, като обърна внимание на разширението на подземното газово хранилище в Чирен. По думите на Малинов проектът е сред най-мащабните в сектора и ще допринесе за подобряване на енергийната сигурност в Европа. Предвижда се дневните капацитети за добив и нагнетяване на газ в хранилището да се увеличат до 8-10 млн. куб. м. дневно. По време на разговора Малинов отбеляза и успешното партньорство в реализацията на проекта за разширение на Чирен между "Булгартрансгаз" и американските компании "Солар Търбайнс Юръп", "Ханиуел" и "Емерсън".

Двамата събеседници са се обединили около необходимостта проектите да бъдат завършени в заложените срокове с цел осигуряване на достъпа до допълнителни количества природен газ от алтернативни източници за всички потребители.

Василев и Нейтън пък са коментирали потенциалното включване на американската организация в проекти, свързани с възобновяеми източници на енергия – ветропаркове, соларна и геотермална енергия, както и инвестиции в съхранението на този вид енергия. Във фокуса на разговора е било иразвиването на ядрения потенциал на страната ни в АЕЦ „Козлодуй“.

Преди ден България и САЩ подписаха в София междуправителствено споразумение за сътрудничество не само за изграждането на VІІ и VІІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" по технологията AP-1000 на американската компания "Уестингхаус“, но и за проекти за малки модулни реактори, за извеждане от експлоатация на малките реактори и за преработка и съхранение на отработеното ядрено гориво.

Във Вашингтон Асен Василев се е включил в Петата конференция за Югоизточна Европа и Източното Средиземноморие (5th Southeast Europe & East Med conference), организирана от Делфийския икономически форум.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  2. ефрейтора
    #7
    Отговор на коментар #5

    Тази " Волга " е специална . Отначало беше с двигател на Т 94 , но после ми монтираха мотори на Ту 160 . И сега може да лети -стратегически ! Чак до Холивуд мога да стигна !

  3. rusonefil
    #6
    Отговор на коментар #1

    Ватник, квиченето го почна ти! Квичиш, че пак ви ритат руския задник!

  4. rusonefil
    #5
    Отговор на коментар #4

    Ха ха, ватник, дори Тошо не ги щеше тия Волги преди 30 години и се возеше в Мерцедес. Пък ти мизерник на това добро плащане му казваш. Честита ти Волга !

  5. ефрейтора
    #4
    Отговор на коментар #3

    Не само знаят , но и плащат добре..." Волга " /нов модел / , красиви дами , водка " Белуга " ...а и специален медал...Даже ще бъда специален гост на Червения площад !

  6. марко василев
    #3

    №1 - Ех,нашивка какъв самоотвержен боец на страната на победилият феодализъм си.Дали знаят за твоите чутовни подвизи на тихия фронт...

  7. Обектив
    #2

    Разбира се, че България има интерес да бъде газопреносен разпределител на газ от различни доставчици, а не единствено транзитен газопреносител на Русия.

  8. ефрейтора
    #1

    Газов коридор през България , одобрен вече от новия Губернатор на страната ?! Нека одобрителното квичене започне... сега !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.