Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тества се интересът за вдигане капацитета на газовите ни връзки със съседите

До 28 август "Булгартрансгаз" и "Ай Си Джи Би" събират необвързващи оферти от търговци

1 коментар
Газоизмервателната станция край Стара Загора на газопровода Комотини-Стара Загора, сн. "Ай Си Джи Би"

Двата български газови оператора – "Булгратрансгаз" и "Ай Си Джи Би", обявиха процедури, които да тестват дали търговците от региона имат интерес към увеличаване на капацитета на междусистемните връзки на страната с газовите мрежи на съседните ни държави. Пазарните тестове се правят по европейски регламент и засягат предимно връзките с Гърция и Румъния – Кулата-Сидирокастро, Комотини-Стара Загора и Русе-Гюргево, но търговците са свободни да заявят интерес и към останалите точки на свързване със Северна Македония, Сърбия и Турция.

На база на проявения интерес със съседните газови оператори – гръцката Десфа и румънската "Трансгаз", които също са обявили подобни тестове, ще се реши какво да е увеличението на капацитетите на тази връзки и ще се търси финансиране.

Тестът на "Булгартрансгаз" (БТГ) идва след приключването в понеделник на търга за продажба на годишен капацитет от връзките на оператора, в който заявките са надхвърляли значително възможностите за пренос. Затова сега търговците с потенциален интерес за пренос ще могат до 28 август да подават своите необвързващи прогнози за търсене на добавен капацитет в точките на междусистемно свързване.

В специален формуляр те ще могат да посочат съседните входно-изходни системи, към които имат интерес, какъв вид капацитет биха искали, както и потенциални количества и години за транзитиране.

От БТГ подчертават, че дружеството се отказва от нормативната възможност да иска от търговците да заплащат такса за оценка и обработване на необвързващи прогнози за търсенето. Целта е да бъдат улеснени в максимална степен пазарните участници, заявяват от "Булгартрансгаз".

На база обобщените резултати заедно с гръцкия газов оператор ДЕСФА и румънския "Трансгаз" ще се прецени какъв капацитет и на кои връзки да се добави, след което възможностите са или да се заявят общи проекти за финансиране пред Европейската комисия, или да бъде обявен вече търг за заявяване на капацитет с обвързващи оферти и сключване на дългосрочни договори, за да може да се търси банково финансиране.

Така подходи БТГ, макар и чисто формално, преди старта на строежа на продължанието на "Турски поток" у нас. Такава процедура обяви и "Ай Си Джи Би", но тя беше съвсем реална и пазарна, преди изграждането на интерконектора с Гърция.

Първата фаза на процедурата за допълнителен капацитет на Комотини-Стара Загора, обявена от "Ай Си Джи Би", където собствеността е равна между "Българския енергиен холдинг" и италиано-гръцката "Посейдон", е със срок като на БТГ за подаване на необвързващи оферти – 28 август 2023 г. След това ще се проведе приемът на обвързващи оферти, анализ и подготовка на окончателно проектно предложение до съответните национални регулаторни органи. Това ще отнеме около две години като процедурата се провежда в тясно сътрудничество с операторите, с чиито мрежи е свързан интерконекторът – "Булгартрансгаз", гръцката ДЕСФА и Трансадриатическият газопровод (TAP).

Според директорите на "Ай Ди Джи Би" Теодора Георгиева и Джордж Сатлас е възможно е по-рано да се вземе решение дали да се увеличи капацитетът на газопровода Комотини-Стара Загора от сегашните 3 млрд. куб. м годишно до 5 млрд. куб. м, съобразено с очакваното въвеждане в експлоатация в края на 2024 г. или в началото на 2025 г. на терминала за регазификация на втечнен газ край гръцкия град Александруполис.

"Осъществявайки свързаност с ДЕСФА и с терминала за втечнен природен газ в Александруполис, ние ефективно ще създадем връзка между световните производители и търговци на втечнен газ и пазара на газ в Югоизточна Европа. Тази свързаност може да насърчи регионалното енергийно сътрудничество, да подобри възможностите за доставка и да подпомогне интеграцията на газовите пазари в региона", отбелязват в прессъобщение Георгиева и Сатлас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Slavka Peneva
    #1

    Увеличаването на капацитета на междусистемните връзки е от съществено значение, защото това ще позволи по-голяма гъвкавост и възможности за търговия с газ между България и съседните държави. Това може да допринесе за диверсификацията на енергийните източници и намаляване на зависимостта от един доставчик. Освен това, разширените връзки могат да подкрепят икономическото развитие на региона, като създават възможности за търговия и инвестиции.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.