Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подсилват се екипите за търсене на двамата затрупани миньори в "Ораново"

Шансовете да бъдат намерени живи обаче намаляват

6 коментара
Подсилват се екипите за търсене на двамата затрупани миньори в "Ораново"

Продължава спасителната акция по издирването на двамата затрупани във вторник мъже при срутване в мина "Ораново“ край Симитли, като към спасителните екипи около 20 часа в сряда се присъедини специален отряд от златната мина в Челопеч, който е обучен за реакции при аварии, причинени от земетресения и срутвания. По-рано през деня бе направен опит да се взриви скалата, затрупала мъжете, но не бе постигнат успех. Екип от минни геолози прави план как да се достигнат двамата пострадали, чиито шансове да бъдат открити живи намаляват, тъй като под земята жегата е голяма и не е ясно дали вкараната още сутринта тръба за осигуряване на въздух до мястото, където те са били по време на инцидента, въобще върши работа.

 

При трагичния инцидент в мината във вторник сутринта загинаха двама души загинаха, а един вече бе спасен след трагичния инцидент.

 

В община Симитли в сряда бе обявен траур, загиналите Асен Стойнев и Христо Младенов бяха погребани в родните си села следобед. На семействата им ще бъдат изплатени по 10 хил. лв.еднократни помощи от бюджета на Агенцията за социално подпомагане. Семействата ще получат помощи и от 375 лева от Агенцията за социално подпомагане, погребенията ще бъдат поети отново от агенцията, а също ще получат еднократна помощ от 540 лева, обясни зам.-министърът на труда Светлана Дянкова. Наследниците на жертвите ще получат и по 3 хил. лв. от синдикатите. Помощи ще има и за пострадалите при инцидента, но сумата ще се уточни по-късно.

 

Според синдикатите причина за нещастието е липсата на инвестиции в рудника, за което обаче вина имали и държавните енергийни фирми, тъй като не се разплащали навреме за доставените въглища. Те предложиха също така да се създаде Минно-сапистелна служба, която да реагира в такива ситуации

 

След инцидента в мината във вторник остават затрупани Николай Михайлов и Иван Лазаров. Действията на спасителите са сериозно затруднени заради лепкавата като глина кал, деляща ги на повече от 300 метра от останалите под земята мъже. След цял ден копее буквално на рък ас лопати бяха отстранени едва 20 метра от калта.

 

На мястото на инцидента още в 6.30 часа пристигнаха министрите на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев и на труда и социалната политика Хасан Адемов.

 

Образувано е досъдебно производство по случая.

 

Копаенето в рудника продължава ръчно. Цяла нощ спасителните екипи работили на екипи. Вкарана е нужната техника и тръба, която трябва да осигурява свеж въздух за двамата затрупани мъже. Падналият от 100 метра огромен скален къс, който всъщност причинил трагедията, забавя действията по изваждането на миньорите.

 

"Изработката на галерията е по паспорт, а при подобно падане няма крепеж, който да не поддаде", заяви пред журналисти управителят на мината Валери Манов. "Около 45 метра е пространството, в което търсим Николай и Иван, и се надяваме да има ниша и да са добре", допълни Манов..

 

Той отрече информациите от предишния ден, че сигналът за инцидента е подаден час и половина, след като е станал, което забавило идването на спасителната служба, разположена на 50 км в Бобовдол..

 

"Сигналът беше подаден 10-15 минути след инцидента и веднага започна спасителна група", заяви шефът на въгледобивното дружество.

 

Според министър Стойнев обаче едно е да има спасителен отряд в мината, съставен от доброволци, съвсем друго е да има специализиран екип, оборудван с нужната техника. Във всяка мина трябва да има отряд, доброволците тук са започнали работа, но докато дойде специализираният екип е било необходимо приблизително един час. Министърът отбеляза, че за съжаление подобна трагедия се е случвала и преди, което означава, че трябва да се обърне специално внимание на условията на труд. Но тук вече отваряме една голяма тема за условията на труд не само в мините, а в цялата страна, във всички браншове, в цялата икономика, каза той.

 

По думите му с министър Адемов ще подготвят пакет от мерки върху условията на труд за всички трудещи се хора и е крайно време синдикатите да свършат също своята работа, да сигнализират, да се противопоставят срещу лошите условия на труд.

 

Стойнев заяви още, че се прави проверка на концесионния договор на мината, тъй като по предварителна информация не всичко е изрядно около този договор. Той е разпоредил проверка на всички концесионни договори, доколко са изрядни.

 

Хасан Адемов посочи, че последната проверка на Главна инспекция по труда в мината е била през юни и след нея са били наложени административни наказания, има четири предписания, свързани предимно с охраната на труда и запазване на здравето и живота на миньорите, както и с укрепването в рудника.

 

След инцидента отново се проверява дали са спазени изискванията на технологичния процес. Трябва да се търсят възможности за преглеждане на технологичния паспорт и евентуални промени в него, защото се повтарят процепите в рудника и това прави невъзможно нормалния добив, смята Адемов. Ако има нужда, да се промени технологичният процес, защото това е изключително важно, допълни той.

 

Председателят на Федерацията на независимите синдикати на миньорите Валентин Вълчев каза, че с двамата министри е обсъдено създаването на минно-спасителна служба. Според него това звено може да е подчинено на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“.

 

"В крайна сметка, има неща, които не зависят нито от нас, нито от самите работници. След като се изпълнят абсолютно всички правила, и се работи по наредби и правилници, понякога се случват такива инциденти, като срутване на голямо количество скална маса, кал, земна маса, която се е получила от пропадане някъде от височина 100 - 200 метра. Никой не може да каже колко точно. Паднала е с такава огромна сила, за да разруши металните крепежни елементи. Това вече не зависи от никого”, каза Вълчев, цитиран от агенция "Фокус".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Явно кофите са малко!

  2. Анонимен
    #5

    Тези нахалници не разбраха ли, че те трябва да загърбята интересите на олигархичните кръгове, които ги спонсорират да подскачат по плащадите, и политическите си амбиции да видят любимити си гербери и десни отломки та власт в името на националния интерес?

  3. Анонимен
    #4

    Човешкият живот в БГ е най-евтиното нещо. Щели били да им дадат пари, и повече не ги споменават

  4. Анонимен
    #3

    По-скоро сме в 14-ти век!

  5. Анонимен
    #2

    Синдикатите покрай заниманията си с политика, участия по телевизията и други подобни напълно забравиха защитата на работниците. А в частните фирми въобще ги няма. Ето го и резултата. Все едно сме в деветнайсети век.

  6. Анонимен
    #1

    кaде сa били упрaвлявщите предишни и сегaшни когaто синдикaтите говорят чувaт сaмо когaто миньорите излезят нa жълтите пaветa.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.