Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политическата криза в Германия се изостря

3 коментара
Политическата криза в Германия се изостря

Основните партньори на Ангела Меркел в “голямата коалиция” Франц Мюнтеферинг и Едмунд Щойбер изненадващо се отказаха от амбициите си и излязоха от играта. Политическата криза в Германия във връзка с бавното формиране на новия управляващ блок и дееспособно правителство се изостря.

Преди началото на тази седмица идеята за “голяма коалиция” – съвместно управление на консерватори и социалисти – изглеждаше най-рационална, ако се отчете патовата ситуация след последните парламентарни избори. Работоспособността на черно-червеното правителство трябваше да се осигури от триумвирата Меркел – Щойбер – Мюнтеферинг.

Меркел като първата в историята на Германия жена-канцлер, Щойбер като лидер на ХСС, възнамеряващ да смени поста на премиер на Бавария с портфейла на министър на икономиката в Берлин, и Мюнтеферинг като новия шеф на социалдемократите от постшрьодеровската епоха, за когото беше запазен стола на вицеканцлер и същевременно портфейла на министър на труда.

Меркел в горда самота?

Франц Мюнтеферинг, последният мохикан на немската социалдемокрация, очевидно е решил да затвърди авторитета си, като представя участието на Германската социалдемократическа партия в новото правителство като стратегическа победа, постигната под неговото вещо ръководство. Готвейки се за оставка с почести, Мюнтеферинг, озадачен от въпроса “на кого да предаде браздата на управление”, предложи за поста генерален секретар своя човек Кайо Хефел. Съпартийците обаче не подкрепиха шефа и издигнаха алтернативната фигура на Андреа Налес.

Мюнтеферинг се обиди и обяви, че се оттегля от поста на партиен лидер. При това обаче той би искал да си остане вицеканцлер и министър в черно-червеното правителство. Каква е нуждата на консерваторите от него като политически партньор, като се има пред вид, че той се лиши от статута на лидер на социалдемократите? Именно този въпрос зададе Едмунд Щойбер. И разбра, че ще му се наложи в качеството на министър на икономиката да отговаря еднолично за всички рискове на коалиционното управление.

Но може би е “по-добре да си пръв на село, отколкото втори в Рим”? Щойбер взе решение и публично заяви, че повече не претендира за министерство в Берлин и се връща към задълженията си на премиер на Бавария. По този начин в лигата на големите играчи Ангела Меркел остана в горда самота. Какво следва?

Черно-жълто-зелена “ямайка”

Някои анализатори предполагат, че Щойбер от самото начало не е бил уверен в успеха на политическия проект “Ангела Меркел” и само е чакал удобен случай, за да избяга от кораба. Мюнтеферинг му предостави такава възможност. Каква е ползата за Мюнтеферинг обаче?

Хората, близки до лидера на социалдемократите, наричат историята с гласуването “въстанието на джуджетата”, които под знамето на смяната на поколенията сякаш забиха нож в гърба на шефа. Той обаче едва ли ще оживее политически, даже ако госпожа Налес, както се говори, не стане кандидат за поста генерален секретар на специалния конгрес, който е се състои след две седмици. Нов лидер на социалдемократите ще стане по всяка вероятност компромисна фигура – сегашният премиер на Бранденбург Матис Платцек. Това беше обявено във вторник.

В крана сметка едно е ясно – всички тези вътрешнопартийни размествания в момент, когато се провеждат коалиционните преговори не помагат за успеха на начинанието. Отново се раздават гласове за черно-жълто-зелената “ямайка” – тоест блокирането на консерваторите, либералите и зелените, а някои социалдемократи искат връщането н политиката на стария добър Шрьодер, при когото нямаше такъв батак. Във всеки случай, почти две трети от немците смятат, че условията за създаването на “голямата коалиция” в обявения по-рано формат не съществуват.

Ще има повторни избори в страната днес не е ясно даже на самата Ангела Меркел. Сега цялата надежда лежи на женската ѝ логика, на която консерваторите от ХСС изобщо не вярват.   

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. stephan
    #4

    podobni sledizborni bezprincipni sporazumeniya mejdu partii na protivopolojni pozicii e yasno, che nyamat perspektiva. bez nachenie dali stranat se kazva Bulgariya ili Germaniya. demokraciyata tolerira do izvestna stepen "nagajdane" na izbornite rezultati , no vsyako neshto si ima granici. v podobni situacii edisntveniyat pravilen izbor e vrushtane na mandata i novi izbori.

  2. orm
    #2

    сега?Нашите повлякоха крак, и сега навсякъде в Европа ли ще се повтаря българския вариант за съставяне на правителство?Много хубаво, браво!А да ви видя сега европейци колко е лесно да имаш тикви за политици.

  3. ;lnl;jpjkjguvfujbhjbjuy
    #1

    hyphyogojuopuyouoy9ogkbvjbvjm mbhhuihug8rw7tt699i-8760yio7u0808-8900p-i0--90-80-p[-[=]pkjiiudajyitituyu87777777779t68t867r

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.