Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политическото "правораздаване" е заплаха за правовата държава

Чисто човешките реакции лесно се възприемат като намеса, обясни правосъдният министър

7 коментара
Политическото "правораздаване" е заплаха за правовата държава

"Публичните изявления на високопоставени представители на изпълнителната и законодателната власт, в които се съдържат предварителни заключения за извършени престъпления, определя се кои лица следва да бъдат задължително оправдани и кои да бъдат привлечени към наказателна отговорност, като се посочват и обстоятелствата, с които да бъде съобразен размерът на наказанието им, представляват заплаха за правовата държава."

Такова становище изрази в петък Съюзът на съдиите в България (ССБ) по повод зачестилите през последните дни изказвания на премиера Бойко Борисов, в които той призовава да бъде осъдена съдия Владимира Янева, издала разрешенията за специалните разузнавателни средства (СРС) по разработката "Червей".

Повод за напомнянето на ССБ, че управляващите трябва да спазват принципа за разделение на властите, стана и прочетената в петък от Цвета Караянчева (ГЕРБ) декларация в подкрепа на Цветан Цветанов. В нея депутатката директно внуши, че 4-годишната присъда на зам.-председателя на ГЕРБ, потвърдена на втора по-рано тази седмица, била в резултат на политическите интереси на опозицията.

Караянчева дори направи паралел между осъждането на Цветанов и дейността на т.нар. Народен съд преди 70 години, което от ССБ възприемат "като опит за въздействие върху върховната съдебна инстанция по висящ съдебен процес и за дискредитиране на независимостта на съда като базисна ценност на правовата държава".

"Всички тези въпроси са от компетентността на органите на съдебната власт – прокуратурата и съда, а в конкретните случаи решаването им е предстоящо по съответния процесуален ред. България вече е осъждана от Европейския съд по правата на човека за подобни изказвания, които поставят под съмнение презумпцията за невинност и правото на справедлив процес на всеки гражданин. Основна цел на изпълнението на осъдителните решения е установените нарушения на човешките права и намесата в работата на съдебната власт повече никога да не се повтарят", посочват съдиите, визирайки двете решения срещу България, произнесени от Европейския съд по правата на човека в Страсбург заради изказвания на Цветанов.

От ССБ напомнят още на управляващите, че "разполагат с други легитимни и ефективни средства да съдействат за установяването на принципите на правовата държава и ефективността на съдебната власт".

Освен това магистратите препоръчват на правителството и парламента да осигурят с действията си осъществяването на ефективна съдебна реформа, както и "придържането към държавнически подход при конституирането на Висшия съдебен съвет и Инспектората към него".

"От изпълнението на тези политически ангажименти към съдебната власт пряко зависят и доброто ѝ управление, и недопускането на порочни практики в дейността на прокуратурата и съдилищата", завършва позицията на Съюза на съдиите в България.

Няколко часа по-късно правосъдното министерство разпространи коментар по декларацията на ССБ от министър Христо Иванов, в който той уверява магистратите, че "в разговор с премиера Бойко Борисов потвърдихме общото разбиране, че въздържането на представителите на изпълнителната и законодателната власт от коментари по конкретни съдебни дела е важно в едно демократично общество".

Иванов отдава изявленията на Борисов на обстоятелството, че съдебната реформа е основен приоритет за кабинета затова той трябва да съчетава "търсенето на верните решения с назоваването на проблемите".

"Този дебат е и ще бъде сложен. В него чисто човешките реакции лесно могат да бъдат възприети като прекрачване на определена мярка. В работата си правителството е водено от уважение към българските съдии, прокурори и следователи и към тяхното чувство за независимост, защото отговорността ни за утвърждаване на върховенството на закона е обща. Оставаме решени да извършим необходимите реформи, включително и по отношение на премахване на възможностите за неправомерно политическо влияние върху съдебната власт и повишаването на нейната независимост", уверява съдиите Иванов.

През последните няколко дни името на председателя на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева стана единственото споменавано по повод на необходимостта от повдигане на обвинения по случая "Червей". Първоначално премиерът Бойко Борисов възложи на правосъдния министър Христо Иванов да занимае ВСС с разрешенията за СРС, които е издала Янева. След това парламентарната комисия за контрол на службите и СРС-тата се разбра с ръководителя на Бюрото за контрол на СРС Бойко Рашков да разсекрети частта от доклада си по скандала, отнасяща се до Янева. Целта е тя да послужи за образуването на дисциплинарно производство срещу нея и тя да бъде отстранена от системата.

Междувременно Борисов призова прокуратурата да обвини "всички по веригата – от съдията до последния". Той дори сравни скандала "Червей" с 4-годишната присъда на заместника си в ГЕРБ Цветанов, заявявайки, че отговорните за незаконното източване на информационния масив на МВР трябвало да получат "400 години".

Декларациите на ССБ срещу поведението на управляващите бяха станали традиционно явление по време на първия мандат на Борисов. По ирония на съдбата с настоящата съдиите изразяват принципната си нетърпимост към политическата атака срещу семейната приятелка на Цветан Цветанов, която в миналото се ползваше с личното благоволение на управляващите, благодарение на което оглави СГС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Диана
    #7

    Нямам приятели, роднини или близки сред съдиите, но не мисля че всички те са мошеници и престъпници. ВСС според мен е много по-корумпирана структура от Съюза на съдиите, което се доказа и при избора на Лозан Панов за шеф на ВАС. Тогава, спомнете си, голяма част от съдиите в Съюза на Съдиите в България, застанаха в подкрепа на другия кандидат (Павлина Панова,която поне по професионална подготовка и професионални качества беше безспорният фаворит) и искаха изборът да се проведе с бюлетини, а не с компрометираното

  2. Alex
    #6

    И да протестирате и да не протестирате доверието във вас е около нулата така, че няма никакво значение! Обратно, който каквото и да каже срещу вас е вярно и по-важното е, че народа вярва в това! Още по-жалки ставате когато се хвърлите в защита на обречени каузи.

  3. pavlova
    #5

    След като съдът в Страсбург издаде оправдателни присъди, на делата заведени от нашите сънародници, не трябва България да плаща присъдата /т.е. българските данъкоплатци/, а българските съдии, които не са издали справедлива присъда. Гражданите на България не сме длъжни да плащаме за некомпетентността или корумпираността на българските съдии. Бюджетът на държавата им осигурява за това солидни средства

  4. fantom
    #4

    Много са кресливи, когато стане дума за "правото на справедлив процес", и си мълчат, когато се види КОЛКО е справедлив процесът. Разделението на властите не означава безвластие, в което всеки съдия си прави каквото поиска. Колко пъти България беше осъдена за неправомерни действия на съда. Колко престъпници успяха да избягат поради лоши мерки за неотклонение, колко бяха освободени по давност заради забавени дела.

  5. nik
    #3

    Фронтът е очертан. Ще се бранят със зъби и нокти. От една страна реформаторското управление и реформаторското мнозинство в парламента. От друга въпросният съюз на съдиите, креатурите му, и въобще онези към 200 магистарти от по-висшето съсловие, цитирани от Тихомир Безлов в една ТВ дискусия. Които са май последният бастион на мафията, т.н. политико-съдебна мафия.Те именно са главната заплаха за правовата държава. По-точно, главният фактор да не бъдем правова държава.

  6. gagata
    #2

    А аз мога ли да попитам защо Съюза на съдиите излиза днес с декларация, когато им казаха истината в очите? Защо те не излязат с такива декларации срещу френския посланик, когато разкри гнилите ябълки в съдебната система в България? Защо не му скочиха на него? Защо Съюза на съдиите не скочи на съдия Ченалова, която излага гилдията им? Защо я пазят? Защо съдиите си мълчат за Владимира Янева, която е издала разрешително за 300 дни за подслушвания и т.н.? Защо мълчаха на Радан Кънев, който ги критикува звучно и многократно? КОЙ УПРАВЛЯВА СЪЮЗА НА СЪДИИТЕ? КОЙ Е НЕГОВИЯТ МЕНТОР И ДИКТОР???? КОЙ казва на Съюза на съдиите кога да си отваря и кога да си затваря устата? КОЙ?

  7. Apostol
    #1

    Съюзът на съдиите да си трае, защото помним колко пресрочени дела имаше онази Мирослава, която съдеше Цветанов. И като им минеше срокът, оправдава бандити поради давност. Прав си е Цв да ги напада, защото провалят всичко в борбаат с престъпността. Безкрайни процеси, мотаене, протакане, докато получат своето за измъкването на бандитите от правосъдието. Защо премиерът да няма право да изказва мнение, а депутатите да изразяват позиция? Алооооо, съдиите, България е парламентарна република. Крайно време

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.