Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината българи смятат, че мъжът трябва да печели пари, а жената да се грижи за семейството

За 5% е допустимо мъж да зашлеви жена

18 коментара
Половината българи смятат, че мъжът трябва да печели пари, а жената да се грижи за семейството

Мъжът трябва да печели пари, а жената – да се грижи за семейството. Този патриархален стереотип все още се подкрепя от близо половината българи. Това показва изследване на "Галъп интернешънъл" за равнопоставеността на половете.


Около 31% от анкетираните са на мнение, че мъжете са по-добри професионалисти. Българите са разделени по равно спрямо твърдението, че жените разчитат повече на външността си, отколкото на професионализма си – 50% са съгласни, а 48% не са. Сред самите жени това твърдение се радва на доста по-малка подкрепа.

Почти еднакъв е броят и на хората, подкрепящи твърдението, че "мъжът трябва да плаща сметките" – 46% казват "да", 52% казват "не", останалите се колебаят. Това твърдение среща повече подкрепа сред самите мъже.

14% от запитаните твърдят, че са ставали свидетели на дискриминация по полов признак в последната година, а 12% декларират, че лично са били подлагани на дискриминация. И в двата случая жените са много по-висок дял от мъжете, се посочва в изследването. На този фон 73% от българите одобряват идеята за закон, който да гарантира равноправието на половете.

Част от инерцията на миналото остава, но стереотипното мислене постепенно се преодолява, е един от изводите, който анализаторите правят. В изследването се отбелязва, че делът на жените, които свидетелстват за случаи на дискриминация, показва, че съществува скрит проблем, който чака своето решаване.

Около една десета от запитаните виждат дискриминация на работното си място. Същевременно на въпрос за кого е по-лесно да получи по-висока заплата за една и съща работа 50% казват "еднакво е за двата пола", 39% казват "за мъжа", а само 8% - за жената. Дамите отговарят с по-голяма тревога – 48% от тях смятат, че на мъжете им е по-лесно да вземат повече пари, а при самите мъже този дял е само 30 на сто.

Мъжете и жените нямат различия за твърдението, че майките с деца в България по-трудно си намират работа. С него се съгласяват почти единодушно и мъжете, и жените, а 95% от запитаните са отговорили утвърдително. Жените са тези, които в по-голяма степен са за въвеждане на квотен принцип в големи компании или институции. Общо 72% от българите отговарят положително за квотите за представителство на двата пола, но при жените този дял е 76%, а при мъжете – 67 на сто.

Представителите на двата пола са единодушни по въпроса мъж или жена е първата им асоциация, когато става дума за корупция – по 2/3 казват, че когато мислят за корумпирани хора, първо се сещат за мъж. По една четвърт отговарят "и двете".

74 на сто от хората смятат, че трябва да има повече жени в политиката. Делът на мъжете, които одобряват това, също е сравнително висок – 66%.

Все още 19 на сто от българите са съгласни с твърдението "жената трябва да се подчинява на мъжа", а 78% не са. Пет на сто са на мнение, че "мъжът може да удари шамар на жената". Анализаторите коментират, че малкият процент разкрива все по-голямата нетърпимост в обществото към домашното насилие.

Обществото като цяло не декларира толерантност към възможността човек да има много сексуални партньори – независимо дали става дума за мъже или за жени. По-младите и по-образованите обаче са по-либерални в разбиранията си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 13:58 на 16 март 2018 от автора.
    #18
  2. Милостипросим
    #17

    анита хегерланд както винаги е възхитителна

  3. Милостипросим
    #16

    Апропо, все още в Закона за висшето образование има квоти... за мъже. Срам за българските мъже е, че никога не поискаха премахването им. Великодушната българка снизходително си мълчи по въпроса. Свикнала е да си пробива път в дискриминационна среда. Верятно знае, че неравната конкуренция само я калява допълнително. Да не збрвяме, че едва ли ще ни се разминат тежки времена, които ще поставят въпроса за оцеляването, във всяко отношение...

  4. Драгойчо
    #15

    Не ни трябват квоти, а обективна оценка на професионалните качества. Ако в една фирма работят 50 отлични професионалисти, които си вършат добре работата, не би трябвало да има никакво значение дали са 50 мъже или 50 жени.

  5. Коментарът е изтрит в 13:58 на 16 март 2018 от автора.
    #14
  6. efir2
    #13

    Жените в управлението може да нямат никакъв авторитет сред членовете и симпатизантите на под 3%-тната партия, но не те определят, кой е с авторитет в тая държава. Доколкото си спомням по социологически проучвания Лиляна Павлова и Фандъкова са едни от политиците с най-високо доверие в страната. А какви квоти въведе Меркел, мony? Меркел въведе квоти за жени. Но квоти за мъже няма. С други думи в една компания могат да направят така че 100% от ръководството да е жени, защото това е демократично и прогресивно,

  7. Коментарът е изтрит в 13:59 на 16 март 2018 от автора.
    #12
  8. efir2
    #11

    Не знам защо реши да го обръщаш на политически пристрастия, като се има предвид, че тази конкретна тема е доста общочовешка, но като сме тръгнали да си говорим така - Куневицата е от вашите, мony, не от герберските. Вие сте в блока с нея и тръбите от сума ти време, че ще правите единна формация с нея. Пожелавам ви много успех! Второ - от нас двамата именно ти си този, който определя жените на реални властови позиции като ДЕКОРАЦИИ. Особено е забележително, че поставяш в тази категория дори "софийската

  9. анита хегерланд
    #10

    Зависи в кой свят са попаднали "изследователите". В долния свят /първо ниво/ управляват мъжете, а в горния /второ ниво/ - жените. Ако това не се харесва на някого, значи още не е разбрал разликата между доброто и злото. То се изучава по този начин - чрез разделяне. Малцината, които са се изкачили на третото небе, изучават живота чрез умножение и откриват, че той е изкуствено разделен и несподелен, хората се считат за нечии "половинки" и нито една от тях не е щастлива.

  10. Коментарът е изтрит в 13:59 на 16 март 2018 от автора.
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.