Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Получаваме лесен достъп до електронното си здравно досие с QR код

В момента под 10% ползват електронни подписи, които са единствен вход към е-досието

4 коментара
Получаваме лесен достъп до електронното си здравно досие с QR код

Здравните власти предвиждат нова, по-лесна възможност за достъп на гражданите до електронното им здравно досие. В момента достъпът става единствено чрез квалифициран електронен подпис (КЕП) и има предвидена в закона опция за вход да служи и електронната идентификация, която предстои да се случи с новите документи за самоличност. По данни на Министерството на здравеопазването сега под 10% от гражданите в страната разполагат със сертификати за КЕП.

Затова ведомството предлага улеснен достъп до електронното здравно досие. Това ще може да става по няколко начина лично или чрез съдействието на здравните власти и някои лични лекари, предвижда проект за промяна в Наредбата за функциониране на Националната здравноинформационна система (НЗИС) на МЗ, публикувана за обществено обсъждане. "С настоящите предложения се създава възможност практически всеки гражданин, който притежава смартфон или таблет, да осъществява мобилен достъп до своето електронно здравно досие чрез активиране на специално потребителско мобилно приложение „еЗдраве“ за достъп до електронното си здравно досие и еднократно сдвояване на досието с мобилното приложение на мобилното си устройство", посочват от Министерството на здравеопазването в мотивите към наредбата.

Сдвояването може да стане по един от следните начини:

  • лично от човек;
  • чрез оправомощени служители в съответната регионална здравна инспекция (РЗИ) или районна здравноосигурителна каса (РЗОК) по неговия постоянен или настоящ адрес,
  • в офисите на "Информационно обслужване“ АД,
  • при техническа възможност и чрез личния лекар.

Сдвояването става чрез изтегляне на QR код, който се сканира в мобилното устройство на човека, чрез което той достъпва своето електронно здравно досие. Сдвояването чрез оправомощено служебно лице в РЗИ, РЗОК, "Информационно обслужване" и при личния лекар се предоставя на място и безвъзмездно.

"С кода човек достъпва първоначално своето електронно здравно досие, което автоматично му дава възможност за многократен последващ мобилен достъп по общия ред за ползване на мобилното приложение съобразно приетите и публикувани правила и политики. Не се налага изпълнението на последващи технически процедури за поддържане на достъпа. Предлаганата система за достъп не изисква специални технически познания нито за гражданите, нито за извършващите сдвояването, тъй като на практика не се отличава от обичайните технически решения при масово използваните приложения, вкл. на битово ниво", обясняват от ведомството.

Предвижда се общопрактикуващите лекари, отговорните служители в регионалните здравни инспекции и отговорните служители в районните здравноосигурителни каси да получат техническа помощ за изпълнението на наредбата, като им бъде предоставен достъп до видео уроци, а при възникнали въпроси и затруднения на разположение ще бъде контактен център, работещ в режим 24 часа в денонощието 7 дни в седмицата.

Улесненият достъп до електронното здравно досие е дълго чакана и отлагана стъпка, която силно ще повиши гражданският контрол над здравната система. Така ще бъдем уведомявани своевременно за извършени прегледи, изследвания, хоспитализации, предписани и получени лекарства на наше име и ще можем да сигнализираме пред здравните власти, ако не сме получили реално тези медицински услуги. Това силно ще ограничи порочни практики като фиктивни хоспитализации и прегледи, надписване на лекарства, дентални дейности и други медицински услуги.

В края на миналата година властите първо предвиждаха сдвояването на досието ни с мобилното приложение да се извършва само от личните лекари., но тази опция не беше приета при преговорите с Лекарския съюз за анекса към Националния рамков договор. Така се е стигнало до решението повече институции да се ангажират с процеса.

"Изискванията за КЕП или електронна идентификация ограничават възможностите на огромната част от гражданите да достъпват своите електронни здравни записи. Тези изисквания важат и при реализиране на достъпа до досието чрез мобилното приложение еЗдраве (мобилен достъп). В настоящия момент под 10% от гражданите в страната разполагат със сертификати за КЕП. Това лимитира възможностите за достъп до електронното здравно досие само до една малка част от населението, което от своя страна ограничава правата на по-голямата част от гражданите.

Освен потенциалното ограничаване на правата им, лишаването от достъп не дава възможност на гражданите да контролират характера и обема на изпълнените медицински дейности, които ги засягат лично. При невъзможност да бъдат проследявани и да бъдат достъпвани данните за предоставените им медицински услуги и издаваните медицински документи, гражданите са поставени в пасивна позиция и невъзможност да защитават ефективно своите права на пациенти. От друга страна контролът на гражданите върху тази информация е най-ефективното средство и за контрол на изразходването на обществените средства", посочват в мотивите към наредбата от МЗ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 09:54 на 13 март 2024 от автора.
    #4
  2. Мата Космата
    #3

    15 лв е е цената на Ел. подпис за 3 (ТРИ) години. От 8 г. пък бавят, личната карта да има чип с ел.подпис. И причината само 10% да го ползват е, че останалите 90% освен у ФЕЙСБУК и Инстаграм да си снимат задниците, за друго не си ползват нито Главата нито Компютрите и Телефоните. Сега едни "умни и красиви" ще гепят пари за БАРКОД, дето ще има същият ефект като ПИК-кода (безплатен), ел.подписа и т.н.т. Отделно, че вероятността лекари и фармацефтична мафия да се сдобиват със заболяванията

  3. Deus Vult
    #2

    "От друга страна контролът на гражданите върху тази информация е най-ефективното средство и за контрол на изразходването на обществените средства" Глупости. Повечето граждани не са компетентни медицински специалисти и не могат да ползват пълноценно и самостоятелно медицинската информация. Следователно замисления контрол ще се осъществява от некомпетентни лица. Т.е. прах в очите.

  4. Doide-mi-do-gusha
    #1

    Усилията са похвални, но ще е добре за всички тези електронни услуги да се ползва български език, а не нескопосан превод от английски. НЯМА дума "достъпвам", а получавам/имам достъп и т.н. Правилното обяснение ще води и до по-лесно употреба.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.