Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Популизъм заля парламента при дебатите по вота на БСП срещу кабинета

0 коментара

Популизъм заля дебатите в парламента по вота на недоверие към правителството, внесен от БСП с мотива за "социална безотговорност". 9 часа и 32 минути министри цитираха статистически данни, а депутати онагледяваха речите си с историческото и лично минало на колегите си.

БСП обвини управляващите в геноцид над народа, НДСВ им отвърна, че не различават социалистическо от социално, ДПС дискретно защити управлението, в което участва.

Симеон: Не съм демагог, ще изпълня речта си от 6 април

За финал на дебата, продължил над 9 часа, премиерът Симеон Сакскобургготски обобщи статистиката на управленските успехи, подробно изчетена от министрите в пленарната зала преди него.

За по-малко от три години бедните българи са намалели наполовина, средната работна заплата се е увеличила с 20%, а в сравнение с 1996 г. размерът ѝ е нараснал пет пъти. По думите на премиера, на 43 хил. младежи е била осигурена работа само за миналата година, а потреблението вече има ръст от 20%.
още

Нововремци се съсредоточиха в атаки към левицата и обявиха, че ще подкрепят правителството, макар че го критикуват.

СДС се опита едновременно да критикува и правителството, и БСП, за да аргументира отказа си от гласуване. Това предизвика атаки от бившите им колеги от ОДС, че на практика ще подкрепят правителството и влизат в групата на социалистите, които тихомълком поддържат Симеон и участват във властта.

Без да цитира конкретни парламентарни групи, Даниел Вълчев от НДСВ предположи, че вотът на социалистите ще е начало на едно ново дясно-центристко конституционно мнозинство.

Вотът на недоверие, който няма вероятност да мине, ще се гласува от депутатите в 18.32 ч. в петък.

Соцстарт на популизма

Исторически ремикс и лични нападки
Нападайки левицата, председателят на ПГ на НДСВ Станимир Илчев се върна в периода на социалистическа България, напомняйки, че БСП е правоприемник на партията, заради чието 45-годишно управление, в първия ден на демокрацията българите са се събудили без пенсионни фондове, но със солиден външен дълг; без пазарна икономика, но с новоизлюпени банкери; с армия от жени, работещи отдавна в отровните производства и сред вече вилнееща демографска криза.
още

Тон на популизма зададе лидерът на социалистите Сергей Станишев, излагайки мотивите на левицата да поиска недоверие на кабинета. С вота си социалистите обобщили настроенията на гражданите, които живеели все по-зле, въпреки данните от статистическите анкети, които показват макар и твърде недостатъчно, но увеличаване на разполагаемия доход на българина.

Станишев отново изброи всички конституционни права на българите, сред които безплатно медицинско обслужване и право на образование, и обвини правителството, че не ги осигурява. Пак не сте разбрали - всички българи имат равно право на медицинско обслужване, но ако се осигуряват според доходите си, опонираха от управляващите.

Всяка година от картата на България изчезва един град като Велико Търново или Благоевград, онагледи демографския срив в страната лидерът на социалистите.

Сергей Станишев призова НДСВ да не прикрива с членството в ЕС и НАТО проблемите вътре в страната.

Вотът - дезодорант срещу петролния мирис

Обвинявайки левицата, че не предлага алтернатива, Вълчев ги попита как смятат да спрат демографския взрив и да увеличат раждаемостта. Може би Мими Виткова ще забрани презервативите или Румен Овчаров ще въведете режим на тока, предположи председателят на парламентарната комисия по евроинтеграция.

Вотът на недоверие към правителството е другото име на лявата амбиция отново да овладее властта, той е и нужният дезодорант на БСП срещу мириса на петрол, опонира и председателят на ПГ на НДСВ Станимир Илчев, с чието изказване бяха открити дискусиите.

Илчев, както и колегата му Вълчев, обвиниха социалистите, че след 15 години преход още не са се научили да различават европейската социална държава от социалистическата и не разбират връзката между икономическия ръст и подпомагането на по-бедните граждани на държавата.

И днес лявото мислене се фиксира върху социалното само като форма на раздаване, докато БСП не се раздели със старите си утопии, не може да стане истинска част от българския европроект, заяви Илчев.

Алтернативата

Вицепремиерът Лидия Шулева пък запита лявата част от залата каква алтернатива предлага на икономическия ръст, който българската икономика започна да регистрира след Виденовата криза. Днешният вот е вот на идентификацията между модерната пазарна ориентация и псевдосоциалната политика, ако десните подкрепят БСП, означава да изневерят на линията, която следваха при своето управление, допълни Шулева, разграничавайки позициите на СДС и ОДС.

Не е вярно, че няма алтернативи, обиди се Емилия Масларова и изброи ред предложения на БСП - семейно подоходно облагане, но без да уточнява техническите възможности за въвеждането му, намаляване на ДДС за хляб, мляко, учебници, лекарства и книги, корекции в точковата система за пенсиониране, оказала се единствената засега ефективна социална реформа в страната, безплатни учебници за децата до осми клас, квалификация и преквалификация на кадрите съобразно потребностите на пазара и реални програми за заетост.

За всичко това не искаме повече средства, а искаме по-ефективно разпределение на разполагаемите пари, за да се понесе социалната цена, заяви Масларова, без да уточни кои пера на държавния бюджет социалистите смятат да намалят.

Новото време - със Симеон, но отстрани

Подкрепата си за правителството потвърдиха и най-скорошните отцепници от ПГ "Новото време", като същевременно се разграничиха от кабинета, обявявайки куп нерешени проблеми.

Левицата иска да ни върне в началото на голямото разграбване, напълнило и нейните джобове, заяви Румяна Георгиева от новата група. Може би сте най-искрени, когато ставате адвокати на мафията, когато се договаряте да опростите първия откраднат или подарен от вас милион на мафиотския бос. Не се ли срамувате, че тези милиони са излезли от джоба на пенсионера, на безработния, на болния, откъснати са от хляба на децата. Какво ни предлагате - да върнем на власт ВИС и СИК ли, риторично запита тя.

Същевременно тя запита риторично Симеон Сакскобургготски, известен с церемониалните си посещения из страната, кога за последен е път е посетил обикновено училище или болница, за да види ситуацията, и напомни за последния скандал с евтините ведомствени апартаменти за министри и висши чиновници.

СДС и ОДС "мерят" аргументи

Нововремците и БСП пък бяха използвани за пример от лидера на ПГ "Народен съюз" Анастасия Мозер. Вотът на недоверие на социалистите, участващи във властта, и напускането на 11-те депутати от НДСВ Мозер оприличи на бягството на плъховете от потъващия кораб. Тя обяви властта на Сакскобургготски за вредна и разбиваща политическата структура в страната, затова коалиционните партньори на СДС щели да гласуват срещу правителството.

Позицията си изобщо да не участват във вота партньорите СДС отново аргументираха с БСП. Единственото изключение бе депутатът Михаил Михайлов, който заяви, че въпреки позицията на партията ще гласува против правителството.

СДС не може да прави коалиция с БСП дори и в опозиция, заяви зам.председателят на ПГ на СДС Валентин Василев, напомняйки за призива на дясната партия по време на местните избори - всички заедно срещу нереформираната БСП.

СДС е опозиционна сила и ще продължи да предлага мерки за решаване на социалните проблеми, но не може да подкрепи вот, в който пише "Дайте да дадем", в който се иска много и не се предлага нищо, допълни Василев и очерта разликата между дясната и лявата част в парламента - десните пледират за силна икономика и развитие на частната инициатива, откъдето да идват и средствата за социални нужди.

Още по-далеч стигна колегата му Христо Кирчев. Повтаряйки позицията на десните, че вотът на БСП е лицемерен и че социалистите нямат намерение наистина да съборят правителството, той обяви, че СДС няма да подкрепи вота (чиято формална цел е сваляне на управлението), защото искали предсрочни избори.

Времето за изборите бе определено от лидера Надежда Михайлова - тя предложи след приемането на България в НАТО, което ще стане след две седмици, да започнат консултации за предсрочни парламентарни избори за Велико народно събрание. Михайлова предложи на тези консултации всяка партия да представи своята програма за управление и за решаване проблемите на хората в България.

Идеята си тя обяви за последния опит за почтеност в този парламент и реална стъпка за смяна на правителството, обвинявайки едновременно бившите си колеги от ОДС, че с оповестяването на вота си срещу кабинета са консолидирали мнозинството.

Контраатаката на ОДС бе, че с отказа си да гласува СДС на практика подкрепя Симеон и показва, че за него БСП е предварителния победител в предстоящи избори. Това бе тезата на депутатите, които заедно с Иван Костов участват във формирането на нова дясна партия.

От днешния дебат се роди новото управляващо мнозинство, НДСВ - правителството, което никой в България не подкрепя - подаде ръка и СДС я пое, обяви депутатът от ОДС Стойчо Кацаров и посочи днешната позиция на бившите си колеги като причина за разцепването на партията.

Вие разрушихте политическия модел в България и ваши съучастници са БСП, а от днес и СДС, обърна се към Симеон Кацаров.

От ОДС се опитаха да аргументират и защо са против мотивите на социалистите, но де факто ще ги подкрепят, гласувайки срещу правителството. Престъпността, върнатите кадри на бившата Държавна сигурност във властта, липсата на реална политика, която да стимулира частната инициатива и средния бизнес в страната, задължавали депутатите от ОДС да гласуват срещу това управление.

На финала лидерът на ПГ на ОДС Екатерина Михайлова заяви, че днешните дебати в парламента са били последното доказателство, че това Народно събрание трябва да прекрати съществуването си.

Както и при внесените вотове на недоверие от СДС, така и утре ще гласувам против правителството - за една политическа сила е важно да бъде последователна, а не да си търси удобни оправдания я с Велико Народно събрание, я че вотът е внесен от някой друг, каза Михайлова и обяви позицията на бившите си колеги за демагогия.

Отказът да се гласува срещу правителството Екатерина Михайлова определи и като страх от избори и от резултатите, които ще се получат. Вие, от Новото време се страхувате от това и затова няма да подкрепите вота. Колеги от СДС, вас май също ви е страх да отидете на избори, щом не искате да гласувате срещу правителството, допълни председателят на ПГ на ОДС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.