Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пороите вадят на пазара реалната цена на хляба от 1.10 лв./кг

19 коментара
Пороите вадят на пазара реалната цена на хляба от 1.10 лв./кг

Наводненията, които възпрепятстват втора седмица старта на жътвата, започват да вадят на пазара реалните цени на брашното и на хляба. Пшеницата не достига и сивите фирми, предлагащи суровина без документи, са изчезнали, оставайки на пазара легалния бизнес. Това е причината за поскъпването на брашното с около 100 лв./тон, а оттам и на хляба в някои региони с около 5-10 стотинки за килограм. До края на годината насъщният ще поскъпне плавно с 30-40 процента и ще достигне реалната си цена от 1.10 лв./кг. Около това становище се обединиха на две отделни пресконференции в сряда Съюзът на мелничарите и Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, по повод повишението на цените в отрасъла.

Само за последните няколко дни на стоковите борси житото стара реколта е поскъпнало с 20-30 лв./т, достигайки цени от 180-190 лв./т без ДДС, което от своя страна вдигнало брашното до 320-400 лева за тон, обясни Христо Андреев, президент на Съюза на мелничарите в България. Според него това са реалните цени на брашното, а не 250 лв./т, на каквито се е предлагала доскоро  суровината от зърнопроизводители, млели пшеница на ишлеме без гаранция за качеството или от мелници, които работят в сивия сектор. Когато се предлага достатъчно зърно на пазара и количествата натискат цените надолу, близо 70 на сто от мелниците работят в сянка, каза Петър Христов, изпълнителен директор на Съюза на мелничарите.

Вероятно цената на брашното ще се задържи около тези сегашните стойности ако пшеницата нова реколта стартира с изкупни цени от 170 лв./т без ДДС, коментира Христов. Поради неяснотата с нанесените щети на зърното и неговото качество е трудно да се прогнозира дали това ще са цените на житото или ще надхвърлят 200 лв./т без ДДС. На този етап обаче реалната цена на брашното е 350-400 лв./т, допълни той.

Мелничарите имат готовност при по-драматично развитие на българската пшенична реколта и изчерпване на наличните между 70 и 100 хил. т , да се внесе жито от Русия или Украйна, които предлагат евтино стоката на 103 долара/тон бордна цена. Те обаче са против да се разреши от правителството безмитен внос на брашно, за да се задържат цените.

Цени на брашното към 13 юли 2005 г.

София мел   330 лв./тон

Търговище    360 лв./тон

Симид            400 лв./тон

Сливен          400 лв./тон

Пловдив        420 лв./тон

Българският потребител трябва да е наясно, че хлябът ще поскъпва. До края на годината увеличението ще е с 30-40 на сто, заяви Димитър Людиев, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България. Първоначално от организацията бяха прогнозирали, че търговските стойности на насъщния ще се увеличат с 10-15 процента заради поскъпването на горивата, но се налага промяна на анализите, тъй като никой не е очаквал такъв срив в количеството и качеството на реколтата, допълни той.

С 3 до 5 лв. месечно ще се увеличат семейните разходи за хляб до края на годината, заяви Мариана Кукушева, член на Управителния съвет на Федерацията. В никакъв случай обаче поскъпването няма да е шоково, а плавно – със стотинки. Така в края на годината разфасовката от 500 гр. масов тип хляб ще се продава за 55 ст., а 700 гр. ще вървят по 80 ст. Все пак точните разчети зависят от количеството и качеството на новата реколта.

Във Варна и в Шумен хлябът вече се вдигна с 5 ст., предстои увеличение в Пловдивско, Сливен, Разград, Русенско с около 10 ст./кг, каза Людиев. 80-90 ст./кг  е реалната цена на хляба, докато пазарната в момента е с 10 стотинки по-ниска, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. да..
    #19

    но изнесен след т.н. "кръгла маса".Взети са 13 милиарда - около 3 милрд. са успели да взложат в производството , а останалите 10-на са изнесени от новите "социалисти" и "демократи" - тези които са участвали в "кръглата маса" - както си личи по развитието - явно не са преговаряли за демократизацията на държавата (виж положенито в годините на "демокрацията").

  2. Yana
    #18

    Добре, сега дъждове, няма реколта, цената се вдига..Обаче, догодина, ако всичко е наред и има добри посеви, ще значи ли това, че цената ще падне и ще се върне в изходна позиция? Много подозирам, че това няма да стане! Дано всяка година няма някаква драма, защото производителите могат да се оправдават с нея, за да докарат хляба до 5 лв., дори и да нямат пазарни основания за това.

  3. Мара
    #17

    Чух, че някъде в София има две каси за помощи за пострадалите. Някой може ли да ми пише точно къде са?

  4. azz
    #16

    хлебаритеТолкоз

  5. икономист
    #15

    Знаете ли, че вече доста продължително за практиката в света на международните борси цената на хлебната пшеница се задържа на ниско равнище. А у нас се правят сметки до сметки за все по-високи вътрешни цени. Че нали вече сме "отворена" към света пазарна икономика. Или всичко пак си е по български, т.е. по мафиотски. Например, когато международните цени на петрола растат, увеличаваме цените на бензина и останалите деривати, а когато международните цени на пшеницата са ниски - ОТНОВО ПОВИШАВАМЕ ВЪТРЕШНИТЕ ЦЕНИ!!! ЕГА ТИ ЛОГИКАТА, ЕГА ТИ ПОЛИТИКАТА, ЕГА ТИ МЕЖДУНАРОДНИЯ ПРЕСТИЖ!!!

  6. икономист
    #14

    Какво е реалната цена на каквато и да е било стока, когато цените са либерализирани, т.е. освободени от администриране, още преди ОСЕМ години! По-точно, трябва да се опитаме да разберем, защо при наличие на достатъчно високи миналогодишни запаси от пшеница се създава съзнателно, т.е. ПРЕСТЪПНО, от страна на министерство на земеделието и други правителствени институции криза. Да, ама не е много удобно в този момент, когато това УЖ БИВШЕ ПРАВИТЕЛСТВО се домогва да участва и като НОВОТО ПРАВИТЕЛСТВО!

  7. passion
    #13

    Аве вие хора наред ли сте??!!!?? Кво общо има поскъпването на хляба с партиите, или то по навик, дай да плюем всички, луда работа направо:). А че положението в парламента е трагично, смешно, това от коментар няма нужда, то показва вашия избор и положението на ОБЪРКАНИЯ И НЕСИГУРЕН БЪЛГАРИН!!!А за зърното, що не излезете от одобните си къщички и не погледните житата, че всичко е легнало и то ще си е живо чудо ако изкарат нещо от тази реколта, така че е нормално хляба да поскъпне. Единственото нещо

  8. aZ
    #12

    Напред БЪЛГАРИ,Да сринем тоя предателски и АНТИНАРОДЕН режим.Да прочистим България от Симеон,Станишев,Костов,Доган,Надежда и ВСИчКИ българофоби които извършват ГЕНОЦИД над изстрадалият български народПРЕДСРОчНИ ИЗБОРИ СЕГА!АТАКА НА ПАРЛАМЕНТА!ДА СРИНЕМ СИСТЕМАТА НА ГЕНОЦИД!САМО ПАТРИОТИчНИ И НАЦИОНАЛНО ОТГОВОРНИ ПАРТИИ В ПАРЛАМЕНТА!

  9. A
    #11

    а

  10. Neti
    #10

    седи в къщи, гледа Слави и чака вестник "Труд" да и каже, че Костов е изял хляба, за да има кого да псува. Същото ще стане и с водата, тока може и да не го спрат, за да може гореспоменатия Слави и други шарлатани да продължават да промиват мозъците на останалите хора.Най-важното за накрая - на другите избори пълен бойкот! Да им покажете на тези политици от къде изгрява слънцето! Ама-ха!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.