Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поскъпват таксите за бране на билки, гъби и паша в защитени територии

0 коментара
Поскъпват таксите за бране на билки, гъби и паша в защитени територии

Повишаване на таксите за бране на гъби, билки и диви плодове, както и за ползване на дървесина и паша на животни в защитените територии изключителна държавна собственост, прие Министерският съвет на редовното си заседание в сряда.

Целта е тарифите за ползване на ресурсите в природни паркове да се изравнят с тези на общинските и пасищата от Държавния поземлен фонд. Т ене са променяни от 2000 г.

От екоминистерството се аргументират, че през последните 15 години прекомерно е нараснало ползването на природни ресурси от парковете "Рила", Пирин" и "Централен Балкан" заради повишените тарифи на общинските терени и държавния поземлен фонд. Особено сериозен е проблемът с пашуването в защитените територии, където заявленията от фермери заради цената от едва 8 стотинки на декар при общински минимални тарифи от 5 лв. за дка, надвишават разрешените за паша площи.

Така приходите от ползването на природните ресурси в защитените територии не са достатъчни за покриването на разходите на парковете за съхраняване и възпроизводство на природните дадености.

При цените за ползване на дървесина, разликите между тези в защитените територии и в горските територии достигат до около 3-4 пъти. За таксите на плодове и гъби стойностите сравнени с индекса на потребителските цени са 2 пъти по-ниски.

С новата тарифа се променя и част от начина на образуването на тарифите. Вече за паша няма да се плаща на брой животно, а за декар ползвана защитена територия. Също и за събиране на сено цената ще е на декар, а не на килограм.

Така например досега за паша на едър рогат добитък се плащаше 1.50 лв. за животно, за коне – 80 ст., а за овце – 30 стотинки. Вече за пашата на до десет животни независимо от вида им ще се плащат 3 лв. за декар ползвана площ, а когато бройката е по-голямо – 10 лв.

Досега за събиране на килограм сено таксата е била 2 стотинки, вече ще е 1.50 лв. за окосен декар. За събирането на дървесина тарифите се повишават от досегашните между 6 и 100 лв за кубик според вида и качеството на материала до от 10 до 130 лв. за кубик.

Таксата за бране на хвойна се повишава двойно – от 10 на 20 стотинки за килограм, а на шипката петорно – от 2 на 10 ст/кг. За кило събрани гъби манатарки тарифата става 40 ст. вместо досегашните 22 ст/кг, а при челядинката поскъпването е от 5 на 10 стотинки за килограм. Незначителна е обаче промяната при гъбата масловка, за кило от която вече ще се плащат 5 ст/кг вместо досегашните 3 ст.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.