Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повече болни, по-малко електронни рецепти. Данни за продажбата на антибиотици няма

1 коментар
Електронните рецепти бележат спад с една трета след връщането на хартиената алтернатива и то при увеличаваща се заболеваемост.


Връщането на опцията да се предписват антибиотици и на хартиени рецепти в средата на декември миналата година е довело до спад на електронните предписания с около една трета. Много лекари обаче са продължили да издават електронни предписания въпреки хартиената алтернатива. Спадът в броя на електронните рецепти обаче върви паралелно с увеличаваща се заболеваемост от грип и други респираторни заболявания, когато традиционно се повишава и предписването и употребата на антимикробни средства заради съпътстващи усложнения. Същевременно Министерството на здравеопазването няма данни за продажбите на антибиотици в момента, установи проверка на Mediapool.

Задължителните електронни рецепти за антибиотици бяха въведени на 16 октомври 2023 г. Процесът не тръгна гладко и много грешки трябваше да бъдат изчиствани в движение. Този първи месец завърши с 264 350 електронни рецепти, от които бяха изпълнени 178 622 или около 67%. Причините за неизпълнените рецепти са комплексни, свързани с липса на конкретен продукт в аптеката, отказ на пациента да закупи продукта или практиката лекарят да предписва антибиотика "превантивно", в случай, че другите медикаменти не помогнат за няколко дни и пациентът се влоши. С тези над 260 000 електронни рецепти за половин месец, въпреки трудностите, процесът по електронно предписване най-после се "отпуши". Допреди това лекарите издаваха едва по 200 електронни рецепти на ден или около 3000 за половин месец.

Следващият месец ноември беше единственият пълен месец със задължителни електронни рецепти. През ноември вече бяха издадени 515 530 електронни рецепти, от които бяха изпълнени 386 301 и така изпълнението се повиши до 75%.

Процесът продължи да се изглажда и от 1 до 18 декември са били издадени 324 424 е-рецепти, от които са били изпълнени 247 608 или над 75%.

Въпреки нормализирането на процеса в движение правителството реши да даде нов гратисен период до 1 април 2024 г. Хартиената алтернатива беше върната на 19 декември 2023 г. и оттогава до 15 януари 2024 г. са издадени 247 460 електронни рецепти, от които са изпълнени 162 969 или малко над 65%. Това е спад в броя на електронните предписания с около една трета спрямо последния период 1-18 декември. Реално това представлява връщане на нивата от старта на задължителните е-рецепти през октомври. Тук следва да се отчетат и повечето почивни дни около Коледа и Нова година, но спад при всички положения има.

"Като цяло броят на електронните предписания не е спаднал драстично, което е положително от една страна. Т.е. лекарите, които са се научили или са припознали електронната рецепта продължават да я издават. Липсват данни обаче за дела на електронните рецепти от общия брой рецепти и за това какви са продажбите на антибиотици, тъй като в момента е такъв сезонът, че много се предписват", коментира пред Mediapool председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.

Подобни са и наблюденията на Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки: "Хубавото е, че въпреки желанието на Лекарския съюз, лекарите започнаха да предписват повече електронни рецепти. Т.е. някои от тях не искаха да се върнат назад и определено сега са повече електронните рецепти от преди и то за всичко, не само за антибиотици. Така че като цяло беше повишено електронното предписване, но има още много какво да се желае. Все още има много хартиени". Той също отчита повишено потребление на антибитоци и на продукти за симптоматично лечение на респираторни заболявания, както всяка година по това време.

В отговор на въпроси на Mediapool Министерството на здравеопазването предостави данни само за общо издадените електронни бели рецепти, включително и тези за антибиотици за системна употреба, но не и за продажбите на антибиотици. Оттам отговориха, че не водят отделна статистика за продажбите. Не е ясно как тогава министерството успя да отчете успех при въвеждането на задължителните електронни рецепти, а именно, че продажбата на антибиотици е спаднала с 25-30% за седмица

Липсата на данни в МЗ за динамиката в продажбите на антибиотици насред увеличаващата се заболеваемост от респираторни заболявания е озадачаваща и притеснителна предвид целите, които ведомството си поставя да намали неправилната им употреба и антимикробната резистентност. Именно това бе една от целите на електронните рецепти - да не се допуска отпускането на антибиотици без рецепта и целият процес по предписването и отпускането да е прозрачен и проследим.

Страната ни беше единствената в Европа, която увеличи драстично приема на антибиотици в пандемията заради безразборната употреба, понякога на 3-4 антибиотика едновременно.

Според публикация от 2022 г. в научното списание "Лансет" (The Lancet) България е с най-висока смъртност в Европа поради тотално резистентни към антибиотици ешерихия коли и клебсиела пневмония – 7.29 на 100 000 за ешерихия коли и 4.59 на 100 000 за клебсиела пневмония.

Същевременно заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания продължава да се увеличава и за миналата седмица е достигнала 148.89 на 10 000 души, като няколко области вече са с предепидемични стойности. Със заболеваемост над 200 на 10 000 души са Пазарджик (249), Габрово (264),Ямбол (238), София област (210), Перник (208), Бургас (207), Смолян (207), Пловдив (206), Плевен (202). Столицата все още е с ниска заболеваемост от около 85 на 10 000 души. Заболеваемостта от Covid е в низходящ тренд в момента, но доскоро лекари съобщаваха за наслагването на по няколко инфекции едновременно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #1

    Българите пият антибиотици за щяло и нещяло...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.