Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продажбата на антибиотици е намаляла с 25-30% за седмица с е-рецептите

МЗ защити електронните предписания пред депутатите

6 коментара
Министърът на здравеопазването Христо Хинков беше изслушан в здравната комисия за електронните рецепти. Сн. БГНЕС

За тази една седмица откакто антибиотиците и лекарствата за диабет се изписват и отпускат само с електронни рецепти, продажбата на антибиотици е намаляла с между 25% и 35% и това е най-голямото ни постижение срещу антибиотичната резистентност. Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов в понеделник пред парламентарната здравна комисия, която изслуша екипа на Министерството на здравеопазването относно въвеждането на задължителните е-рецепти за двете групи лекарства. Една от основните цели на е-рецептите е именно ограничаване ненужния прием и самолечението с антибиотици.

Министър Христо Хинков и заместникът му защитиха пред депутатите въвеждането на задължителните е-рецепти и обясниха, че първоначалните проблеми се изчистват.

Министър Хинков съобщи, че в момента има над 65% изпълнение на е-рецептите, което не е никак малко и процентът постоянно расте.

Министър Хинков отхвърли обвиненията, че здравното министерство е въвело електронните рецепти за антибиотиците и антидиабетните средства без предварителна подготовка и разяснителна кампания.

Хинков каза, че за пациентите нищо не се променя, защото просто трябва да си получат лекарствата от аптеките.

"Трябваше да бъдат информирани изписващите лекари и продаващите фармацевти, което е направено, защото от 2 години могат да се издават електронни рецепти. В този смисъл този метод е проигран", заяви Хинков.

Здравният министър съобщи, че се обмислят два варианта за решаване на проблемите с издаването на електронни рецепти от екипите на Спешна помощ: единият е през наредба да се върнат само за тях и хартиените рецепти, което обаче би отнело около месец; или да снабдят с електронен подпис всички екипи на Спешна помощ, което би било по-бързо, защото те вече разполагат с таблети.

Директорът на фирмата разработчик на рецептите "Информационно обслужване" Ивайло Филипов съобщи, че не е имало технически проблеми със системата, а със софтуерния продукт на една от обслужващите аптеките фирми.

Той съобщи, че в София, Пловдив и Варна има най-много издадени електронни рецепти и отхвърли твърденията, че възрастните лекари не могат да издават е-рецепти.

Филипов съобщи, че е направено обновяване на системата, с което са изчистени констатирани първоначално проблеми. Делът на анулираните рецепти е спаднал до 2%, съобщи още той.

Той обясни, че от май 2021 г., когато тръгнаха електронните рецепти за лекарства по НЗОК, изпълнението им е над 80%, тъй като винаги има известен период от време между предписването и отпускането в аптеката.  

Костадин Ангелов срещу "фармацевтичната замяна"

Председателят на здравната комисия Костадин Ангелов (ГЕРБ) коментира, че дори и един пациент в България да не си е получил лекарството, това е проблем и затова много бързо трябва да бъде сведен до минимум делът на неизпълнените рецепти.

Той се обяви против да се извиват ръцете на лекарите да позволяват генерична замяна в електронните рецепти заради особеностите на българския пазар, в който има вертикална интеграция между производители на лекарства, дистрибутори и аптеки.

"Няма такава държава в света, където ако попиташ министъра колко опаковки от дадено лекарство има в страната, той да не може да отговори. Затова предлагам да обединим усилия и да направим софтуер, който да следи наличностите на пазара и да виждаме във всеки момент какво имаме в страната", каза Ангелов.

"Ние искаме да знаем колко опаковки има в страната, за да може когато лекарят тръгне да предписва лекарство, да знае, че то е налично. А не да изписва нещо, което ще бъде обект на "фармацевтична замяна" и ще бъде сменено от фармацевтите. Има фармацевти, които работят добросъвестно, но има и такива, които ще работят така, както им нареди техният собственик, който е и производител на съответните медикаменти", коментира Ангелов.

Омбудсманът поиска и хартиени рецепти

Омбудсманът Диана Ковачева каза, че е получила голям брой жалби от пациенти, лекари и зъболекари през последната седмица. По думите ѝ новият режим не работи достатъчно добре, така че пациентите да получат лекарствата си незабавно, а лекарите и стоматолозите да ги изпишат безпроблемно.

Тя допълни, че е липсвала информационна кампания, която да подготви фармацевтите, лекарите и пациентите за промяната. По думите ѝ така се нарушават правата на хората и в кратък срок трябва да се намери решение.

Ковачева посочи, че безконтролното предписване и безконтролното отпускане на лекарства е проблем, но "системата като че ли не е готова към момента да премине към изцяло електронни рецепти" за антибиотици и антидиабетни средства. От жалбите към омбудсмана ставало ясно, че много лекари и зъболекари, които не работят с НЗОК, нямали нужния софтуер и устройства за електронните рецепти, нито електронен подпис. Ковачева призова за гратисен период, в който да се ползват паралелно и хартиени рецепти заедно с електронните

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #6
    Отговор на коментар #5

    А какво ще кажеш за това:


    Организма ти съдържа огромно количество бактерии /включително и потенциално болестотворни такива/ - много повече, отколкото са твоите собствени клетки /особено ако се изключат червените ти кръвни телца, които пък са повечето от собствените ти клетки, но нямат ядра и изпълняват само ограничени и специфични функции/, и една от основните функции, които имунната ти система изпълнява, при това постоянно, е да регулира броя и вида на тези бактерии, както и разпространението/разпределението

  2. Калико Джо
    #5
    Отговор на коментар #2

    И без да съм лекар знам, че антибиотиците помагат при бактериални инфекции, грипа е вирусна и абсолютно не помагат. Но ваксинацията помага и я има от поне 10 години преди Ковида. Твърдя го от собствен опит. За Ковид лечението е с ремсидивир, изобщо повечето антивирусни препарати завършват на вир.

  3. Des
    #4

    За мен пример за некадърен лекар е този, който изписва поголовно антибиотици. Много се радвам че моя, не е от тях. Начини да се избегнат има. За последните 5 години съм пил един път антибиотик и то заради зъби. А от разговори с близки живеещи в Англия, Германия, Испания съдя че в Бг, наистина се прекалява.

  4. BOKOEIZMET
    #3

    Интересно е как имаме съсловие в държавата, което тотално отказва да изпълни императивен закон и се държи сякаш е поставено над него. Фармацевтите явно отказват да спасяват животи, а си кътат антибиотиците за себе си. Да им приседне дано! Фармацевтите са много прости, ако смятат, че закон не се изпълнява. Лош - добър, закона е закон и ТЕ ЩЕ ГО ИЗПЪЛНЯТ ТАКЪВ КАКЪВТО Е !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. archibal
    #2
    Отговор на коментар #1

    Много хора си купуват антибиотици. Редовно при грип се пие антибиотик, за Ковид да не коментирам

  6. асен
    #1

    усвоени са едни кинти и сега с голи гърди ще бранят тази дивотия! „антибиотична резистентнос“ – безмозъчен тип! кой си купува за кеф антибиотици, бе?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.