Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прагматизъм на регионалните инициативи и координиране с Пакта за стабилност, поиска Първанов в Тирана

0 коментара

Българският президент Георги Първанов заяви днес в Тирана пред петата среща на държавните и правителствени ръководители на страните-участнички в Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮЕ), че инициативата има нужда от една по-прагматична перспектива, която да доведе до по-тясна връзка с Пакта за стабилност и Инициативата за сътрудничество в Югоизточна Европа.

Първанов поиска да се намерят по-гъвкави форми на сътрудничество между участниците в ПСЮЕ и Пакта за стабилност.

В Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа участват Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Македония, Румъния, Югославия, Турция, а като наблюдател - Хърватия. На срещата в Тирана страните-участнички са представени от президентите си, с изключение на Гърция и Югославия, които са представени на равнище премиери. Турция е представена от министъра на външните работи Исмаил Джем.

По нататък в изказването си пред форума Първанов подкрепи идеята на координатора на Пакта за стабилност Ерхард Бусек за създаване на Регионални координационни центрове на Балканите. Президентът заяви готовността на България да поеме домакинството на координационния център по енергетика.

По-рано Бусек предложи да се създадат няколко специализирани координационни центъра: в Белград център - за предотвратяване на нелегалната търговия с оръжие, в Букурещ - център за борбата срещу организираната престъпност, а в София - център по енергетика.

Създаването на мрежа от Регионални координационни центрове по конкретни ключови сфери от взаимен интерес, каквито са опазването на околната среда, енергетиката, транспорта, телекомуникациите, ще допринесе за по-бързата практическа реализация на големия набор от проекти за развитие на региона, подчерта българският президент в Тирана.

Георги Първанов обаче посочи, че въпреки работата по регионални инициативи, на първо място остава координацията с Европейския съюз.

Бих желал отново да потвърдя нашата принципна позиция, че участието ни в регионалните инициативи и механизми по никакъв начин не трябва да подменя или пречи на реализацията на стратегическата цел на политиката на Република България - членството в ЕС и НАТО.

Българският президент се застъпи и за необходимостта страните от Югоизточна Европа да разработват и представят на европейските и евроатлантическите институции възможни решения, предложения и идеи, които биха довели до създаването и прилагането на една дългосрочна стратегия за развитие, която да стимулира развитието и интеграцията и да изолира етническите конфликти.

Инфраструктурните коридори ще увеличат тежестта на страните от региона в европейските структури и на международната сцена като цяло, ще допринесат за по-бързото утвърждаване на европейските стандарти и интеграцията в Европейския съюз и НАТО, посочи в заключение Георги Първанов пред изказването си пред представителите на страните-участнички в ПСЮЕ.

В началото на своето изказване пред форума на ПСЮЕ президентът направи преглед на мястото и значението на региона и изведе на преден план значението на активното участие на страните от Югоизточна Европа в световната антитерористична коалиция.

В глобален план, процесите в областта на сигурността могат да се разделят на два периода - до и след 11 септември 2001 година, отбеляза Първанов, като допълни, че в регионален план изминалата година е била много трудна за някои от държавите в региона.

Сред тях той посочи Македония, която успешно се справя с кризата; Югославия, която със споразумението между Сърбия и Черна гора е туширала още една потенциална точка на напрежение в региона и Косово, където президентът изрази очакване за положително развитие.

Президентът Първанов подчерта, че страните от региона трябва и занапред да оказват активно съдействие за укрепването на суверенитета и държавността на Република Македония.

В прегледа на изминалата година българският президент посочи, че всички страни от региона се стремят към интеграция в европейското и евроатлантическото семейство на демократичните нации. В тази връзка той изтъкна надеждата си България да бъде сред поканените за НАТО на предстоящата през ноември среща в чешката столица и потвърди принципната позиция на страната ни в подкрепа на стремежа на страните от региона за интеграция в европейските и евроатлантическите структури.

Днес президентът Първанов има две срещи с албанския държавен глава Реджеп Мейдани. След разговорите стана ясно, че България е готова да даде своя принос за развитието на енергийния пазар на Балканите, като същевременно очаква Тирана да подкрепи усилията на София и Скопие за финансова подкрепа от ЕС и международните финансови институции на изграждането на коридор номер 8.

От своя страна Реджеп Мейдани призова Албания, България и Македония да продължат усилията си и да активизират работата си по изграждането на петролопровода и газопровода Бургас - Вльора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.