Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прави се опит България да бъде натикана обратно в руска сфера на влияние

102 коментара
Сн. БГНЕС, архив

Демокрацията е управление, което позволява обществото бързо и независимо от държавната власт да се мобилизира зад определени цели. Затова е много важно какви са тези цели.

В грешната посока

През последните седмици българското общество се самоорганизира основно по два въпроса – македонския и зелените сертификати. И по двата въпроса, уви, мобилизацията е в грешната посока: по първия се помпа националистическа реторика, така че да се затрудни всяко разумно решение със съседната държава. А по втория се оспорват работещи мерки, като ваксинацията и зелените сертификати в страната с най-голяма извънредна смъртност в света по време на пандемията. В българската история тази извънредна смъртност е вече сравнима само с 1918 г. – годината, маркирана от края на Първата световна война и испанския грип.

Още по-жалко е, че подобни безполезни или направо вредни мобилизации у нас се случват на фона на международни събития, които представляват реална външнополитическа заплаха за Източна Европа като цяло. През последната седмица се проведоха три кръга от преговори между Запада и Русия: в Женева (САЩ-Русия), в Брюксел (НАТО-Русия) и Виена (формат ОССЕ). След последната среща руският представител в ОССЕ Лукашевич заяви: “Русия е държава, която обича мира. Но ние не се нуждаем от мир на всяка цена. Нуждата да получим правно формализирани гаранции за нашата сигурност е безусловна.” При такива изказвания обобщението на полския министър на външните работи Збигнев Рау не звучи пресилено: “Изглежда, че рискът от война в региона на ОССЕ е най-голям за последните 30 години.”

Ескалацията на напрежението не е само вербална. Русия – държавата която разполага с най-големия арсенал от ядрени оръжия и има непоканени войски в съседни държави като Грузия и Украйна – се оказа загрижена за собствената си сигурност. В отговор тя не само че вече струпа 100-хилядна армия на границата с Украйна, но ще премества и още войски в тази посока в рамките на логистични военни упражнения. Американското разузнаване пък вчера обяви, че Русия подготвя провокации под фалшив флаг, които да ѝ дадат основание да навлезе в Украйна. Историческите паралели са ужасяващи – Хитлер е използвал подобни операции при нападението над Полша.

Целта: източноевропейците да са непълноценни членове на НАТО

Най-притеснителното е обаче, че руската позиция е ултимативно формулирана и не дава възможност исканията да бъдат сериозно разглеждани. В крайна сметка Западът не може да си позволи да бъде изнудван. Исканията са заложени в проектодоговори, които руската страна публикува преди самите преговори. Това на дипломатически език е по-скоро ултиматум – или приемате, каквото предлагаме, или ще използваме други средства за постигането му. Точно тези искания на Русия са изключително важни не само за България, но и за цяла Източна Европа. Тяхната цел е да направят източноевропейците непълноценни членове на НАТО и да дадат на Русия право да се намесва в техни суверенни решения.

Ултиматумите на Москва

Член 4 от проектодоговора, например, изисква НАТО и Русия да не разполагат войски в държави от Европа, освен такива, които вече са били там през 1997 г. С това връщане на часовника с няколко десетилетия Русия би получила вето над всяко решение за разполагане на каквито и да е войскови части на НАТО в Европа. Така не само се цели обезсилването на договора за Северноатлантическия алианс, но всъщност Русия би получила и вето върху решения на ЕС за задълбочаване на интеграцията във военната сфера между страните членки. Би се получила сериозна асиметрия: Русия запазва пълни суверенни права да мести войските и въоръжението си на огромната си територия, а НАТО би трябвало да иска руско съгласие за всякакви размествания на сили в Европа.

Член 6 пък изисква от НАТО да не приема повече нови страни членки, в това число, разбира се, и Украйна. Тук отново Русия се намесва в суверенни решения на трети страни. Това е политика на “зони на влияние”: Русия иска да се признае, че без нейно съгласие и одобрение страни не могат да се присъединяват към НАТО, дори и те да искат да вземат подобно решение. Всъщност самата формулировка на чл. 6 разтяга зоната на влияние на Русия по целия свят – никоя страна не би могла да се присъедини към НАТО без руско съгласие. Но дори и подобни абсурдни интерпретации да се изключат, този член цели да забрани приема на страни като Украйна и Грузия, за които още през 2008 г. беше взето решение на НАТО, че биха могли (някога) да станат членки. На фона на тези руски предложения не е изненадващо, че скандинавски неутрални държави като Швеция и Финландия започнаха сериозно да обмислят присъединяването си към НАТО с оглед на ескалиращите руски претенции.

Разбира се, в проектодоговора има и клаузи, по които може да се преговоря – например разполагането на определени нападателни системи, което така или иначе се урежда с различни споразумения. Но проблемът е, че външният министър на Русия Лавров вече заяви, че исканията на страната му трябва да се разглеждат като цялостен пакет. В този смисъл чл. 4 и 6 са част от онази “безусловност”, която Москва иска да скрепи с правно обвързващи клаузи.

Русия изнудва – засега безуспешно

Поставени по такъв начин, претенциите на руската страна най-вероятно ще останат неудовлетворени. Американският представител в ОССЕ Майкъл Карпентър вече заяви: “Докато се готвим за диалог..., трябва решително да отречем изнудването и възнаграждаването на заплахи за агресия”. Така че в следващите седмици трябва да очакваме продължаваща дипломатическа ескалация и дрънкане на оръжия от страна на Русия. Намеренията за разполагането на руски нападателни системи в Куба и Венецуела са по-скоро с театрален ефект, но срещата между Владимир Путин и китайския президент Си Дзинпин в началото на февруари може да се окаже важна за развоя на събитията в Украйна. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

102 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #102

    ...значи трябва да ускорим приемането в НАТО на истинската РУСЬ - Киевската!... ............ а дивашко-людоедското племе московити може да почне да се самоогражда с бодлива тел в изолация от Цивилизацията... Никой няма да ги пипа и закача - да си гният гладни, зли и сами! Само ще ги показваме на извънземните (ако дойдат некви... ;-)) като мостри на слепия, дефектен клон в еволюцията на вида xoмо сапиенс...

  2. olele
    #101

    така е латиноса Карлос, не Ескобар, и сенаторката мис Тери тикат България към раша , като непрекъснато искат да се откажем от историята си и да признем Коминтерновскиър брътвежи за наследници на античнички македонци у южна Сърбия

  3. Iosif Ivanov
    #100

    "Нуждата да получим правно формализирани гаранции е безусловна... ние обичаме мира, но не на всяка цена!" думи на заплаха напомнящи хитлерова Германия от типа "Ако не ми дадеш ке те е.....!", Президентът Путин явно си мисли,че руски говорещите области на Украйна искат да бъдат член от неговата Русия, но можеи да не искат и да предпочитат Украйна с ЕС в перспектива!
    Играе политически покер, мизата от сто хилядна армия "на меневри",може да пропадне, кой ще плаща и как, а и защо се набута в тази

  4. Zlatan
    #99

    Пфу у у у

  5. Велислав
    #98

    Трудни ще бъдат разговорите. Руснаците просто никога не са чували за друг начин на диалог освен изнудване, заплахи и детинско сърдене, когато другият не отстъпва на заплахите им. Докато страните членки на НАТО включват държави, чието население има вековно възпитание на общуването - домашно, междуличностно, социално и междудържавно - и това създава внимателни пречки пред дивото войнолюбие на Русия. Принуждава я да учи човешки взаимоотношения и с огромно удивление да открива, че всъщност никой народ не пъшка и не чака Русия да го освободи от европейско и цивилизационно робство. Освен един специфичен род, който в България с презрение наричаме "русофили".

  6. Iosif Ivanov
    #97

    По време на Втората световна война се появиха т.н. Киузлинговци, на името на Куизлинг, норвежки нацистки политик, разстрелян за предателство след войната, френския маршал Петен, президент на нацистка Франция на Виши, осъден на смърт след войната, но пожалван от ген. ДеГол, но само от бесене! Като гледаме г-н Костадинов, с предателското искане да напуснем спасителното НАТО, че и разните Русофили, подобията в повдението им се набиват в очи!

  7. Sin
    #96

    За съжаление никога не сме били в сферата на влияние на САЩ. С едно много кратко прекъсване, винаги сме били Задунайска губерния. За последно тиквата превеждаше милиарди на путлер и заложи огромни бомби навсякъде в България, които тепърва ще имат да гърмят. Затова стига с тези спекулации за американци, пияни от кока кола.

  8. Nikola Nikolov
    #95
    Отговор на коментар #89

    Приятелю , би трябвало да е под достойнството ти да водиш полемика с типични представители на “мъдрия” мат’рял. Горкоте жалки създания нямат капацитета да осъзнаят поведението и простотиите , които ръсят. Позволявам си да припомня нещо , което писах по друг повод - това не са свободни по дух хора. Тези кухи илитерати се водят единствено от методично насажданото им отношение към “братушковците” и напълно безсмислената , патологична омраза към демократичния свят - тотално зомбирани са от комуноидите

  9. Коментарът е изтрит в 19:47 на 16 януари 2022 от автора.
    #94
  10. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #93

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.