Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството преговоря с Русия за по-ниска лихва по заема за "Южен поток"

Без да са готови финансовият модел и техническият проект, първата копка е планирана за края на годината

24 коментара
Правителството преговоря с Русия за по-ниска лихва по заема за "Южен поток"

Правителството преговаря с "Газпром" за промени във финансовия модел, договорен принципно от кабинета на ГЕРБ за реализацията на проекта "Южен поток" през българска територия. Това съобщи зам.-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов пред журналисти във вторник.

През септември 2012 г. стана ясно, че България се е съгласила да приеме заем от руската компания "Газпром", с който да осигури своя дял от нужното финансиране на проекта, а парите да бъдат връщани с приходите на страната ни от транизтни такси. Договорката бе широко рекламирана като много изгодна, тъй като България нямало да плаща нищо за изграждането на своята част от газопровода. Междувременно Русия обяви сериозно поскъпване на проекта в сравнение с първоначално обявеното, вследствие на което сметките на българската държава да получи някакви приходи от транзитни такси се размиха далеч в бъдеще време.

Преди дни обаче се разбра, че преговорите по финансовия модел за строежа на "Южен поток" у нас не са приключили.

Зам.-министър Айолов уточни, че не става дума за промяна на самия финансов модел, а по-скоро на "негови параметри като лихвата на заема и други условия".

По неофициална информация на Mediapool "Българският енергиен холдинг" (българският партньор на "Газпром" за "Южен поток", ) иска намаляване на лихвата, която руската компания е представила в офертата си за отпускане на заема. По неофициална информация лихвата е 8 процента.

Стойността на българския участък засега се оценява на 3.3 млрд. евро, от които проектната компания "Южен поток България" трябва да осигури чрез синдикиран кредит 70 на сто или 2.31 млрд. евро, а 30 процента да са собствен капитал, осигурен съответно от БЕХ и "Газпром", което прави по 495 млн. евро. Тъй като за БЕХ е трудно да намери въпросната сума, второ поредно правителство е склонно да приеме кредит от "Газпром".

Експерти обаче обръщат внимание на това, че досега не е обявяван търг за кредитния капитал за построяването на тръбата, както и не са проведени търгове за изпълнител на българското трасе и за доставчици на строителни материали и компресорни станции за газопровода. Без избран строител на участъка, е съмнително как в оставащите по-малко от три месеца до края на годината ще има такъв, за да направи той първата копка, за която представители на "Газпром" и проектната компания в България твърдят, че ще стане до края на 2013 г.

До тогава се очаква вече да е ясна и крайната цена на газопровода според договорения окончателен финансов модел и изработен технически проект за трасето през България.

Според запознати с хода на преговорите по "Южен поток" руската страна искала изпълнението на българския участък да става на фази, за да се раздроби изпълнението и финансирането им.

В момента се разиграват няколко модела на финансиране на газопровода у нас с различни варианти на натовареност на тръбата, според други източници на Mediapool. Окончателният вариант ще зависи и от това дали Брюксел ще предостави на проекта отлагане на прилагането на задължителното според европейските изисквания право на достъп до газопровода на други доставчици освен "Газпром" – т.нар. дерогация от Третия енергиен либерализационен пакет.

Все още не е ясно дали Русия или друга държава участничка в проекта е поискала такава от Европейската комисия. Позицията на предишния кабинет на ГЕРБ беше, че България "няма да е знаменосец" за подобни отстъпки, но сегашното правителство на БСП и ДПС не е обявило как ще действа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    до 23; Скрий се да не се излагаш и не давай такива примери със заема с 3 % лихва че който разбира от кредитиране ще го заболи корема от смях.Нали се сещаш че парите трябва да се дават сега за строежа а възвращаемост ще има по нататък.При един кредит от банка би ли се договорил когато започнеш да печелиш тогава да започнеш да погасяваш ?

  2. Анонимен
    #23

    А бе тука гербери пак плюят комунистите - не виждате ли, че тъпанарското споразумение бе сключено от тъпата мутра. Най-малкото трябваше да се договори много по-ниска цена на газа. Освен това защо да строим със заем от руснаците с 8% лихва като преди месец държавата взе заем на 3%.

  3. Анонимен
    #22

    Аз не знам,кой,как и защо изобщо преговаря от наша страна с Газпром.На нас тръби не са ни нужни изобщо!Руските ребята си заплащат и то много солено,разкопаването,опустушаването на свещени български земи,заплащат всичко предварително на частните собственици и чак след това строят много внимателно.Слага се например една такса на Газпром от 800 милиона годишно,без да се интересуваме,те ребятата транзитират ли, или не транзитират газ или там каквото ще пъхат в тръбата.И работата заспива.Ще правиме дружества,че няма пари,пък кой ще ги дава...майната ви!Да плащат съветските другари и да строят,ние ще ги наблюдаваме контролираме.Защото нашата земя е тук,а не в Сибир,понимаете ли товарищи?

  4. Анонимен
    #21

    Нито "заемът",нито "Южен поток"са нужни на България!За какво да плащаме,след като най-малко 15 години няма да видим такси!?Сръбското трасе също има газостанции и е 3 пъти по-евтино,таксите са Сърбия няма да чакат 15 години и ще са 500млн евро годишно!?Просто сравнение показва,че ще плащаме и за сърбите на Гаппром!Да не говорим за икономическата и политическата зависимост на БГ от Русия,която,вместо да намалява-се увеличава.

  5. Анонимен
    #20

    то и за АЕЦ-а бяха големи "преговори", а ето че сега официално проекта е спрян...

  6. Анонимен
    #19

    Какъв ни е експертния потенциал да защитим интереса си в тези сложни материи? Съмнително е май, че го има. Каква експертиза в министерството?

  7. Анонимен
    #18

    ДО 15 - проблемът е също, че руснаците не искат да де ползва готовия наш газопрожод, от което губим повече от два милиарда заедно с раходите за рекултивация

  8. Анонимен
    #17

    Второ поредно правителство е склонно да приеме .... подкупа от Газпром - то за да вземеш заем е редно първо да си поискаш, а след като направо се сагласяваш руснаците да лъжат Българиа поне с един милиард лева - работата е ясна...

  9. Анонимен
    #16

    9. въпросът е не при кого дойде д-р хонорис кауза по въпросите за кокошинките при младите квачки, а какво си говореха с орешарски. сигурно не са били обсъждани как днешните цени на пшеницата се отразяват на отлежалото малцово уиски. обаче по въпроса за какво са си говорили двамата мълчи дори в. "правда" с изкривения поглед.

  10. Анонимен
    #15

    За да премине тръбата през българска територия България и Газпром трябва да договорят такса, която България да получава за предоставяне на правото на път на газопровода. И дотук. За какво и е на България да притежава част от тръбата? И за която част няма пари, та ще търси заем, че ще плаща лихви и не знам си кога ще изплати заема, а дотогава още по не се знае за какво ще и е този дял от тази тръба.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.