Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството се бави със защитата на информацията

0 коментара

Месец преди доклада на НАТО, който ще оцени напредъка на България в опазването на информацията, министърът на отбраната Николай Свинаров призна, че Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) действа непълноценно заради пропуски на изпълнителната власт. ДКСИ е основният орган, който трябва да контролира процеса по защитата на класифицираната информация.

До този момент комисията работи правилно, законосъобразно, но непълноценно. Тази оценка на дейността на ДКСИ от сформирането ѝ досега даде Свинаров. Според него непълноценното функциониране се дължало на доскорошната липса на база и на екип. Свинаров добави, че в момента се доизгражда екипа, който ще подпомага ръководството на ДКСИ. В него влизали хора от службите на МВР, както и от ГЩ и структурите на Министерството на отбраната.

ДКСИ бе сформирана през ноември м.г., половин година след приемането на закона за защита на класифицираната информация. Допреди няколко седмици обаче комисията работеше в непълен състав - вместо с петима, с четирима членове. Едва в края на април т.г. премиерът попълни състава, като уволни зам.-председателя на комисията от квотата на ДПС Мохамед Реджеб и назначи двама други членове.

В края на юни се очаква първият доклад на НАТО по напредъка на България по графика за реформи за членство в Алианса. Ако в него не бъде отчетен напредък в сектора на опазване на информацията, най-вероятно страната ни няма да получи възможност наши представители да присъстват на заседанията на основните комитети на Алианса. Проблемният пункт с изтичането на тайни бе споменат и при ратификацията на поканата ни за членство в НАТО в края на миналата седмица.

Днес, на въпрос какво трябва да променим, за да се справим с този проблем, Свинаров заяви, че трябва точно да се спазва закона за класифицираната информация, правилника за неговото приложение и останалите подзаконови нормативни актове. Той призна, че правителството е закъсняло както с изграждането на екипа на ДКСИ, така и с приемането на подзаконовите актове. В същото време обаче твърдеше, че нямало да има проблем страната ни да се справи със слабите пунктове в системата в срок - т.е. до края на юни.

Вчера началникът на ГЩ ген. Никола Колев, при заминаването си за Брюксел, където ще вземе участие в заседание на Евроатлантическия и Военния комитет на НАТО, се оплака, че текстове от закона за класифицираната информация пречели на дейността на армията. Един от тях бил изискването офицери да представят свидетелства за съдимост.

Ген. Колев няма законодателна инициатива. Такава има министърът на отбраната. На въпрос дали според него са нужни промени в нормативния акт, Свинаров заяви, че необходимост от такива няма. "Мисля, че при добър правен анализ ще стане ясно, че е по-важно точното му изпълнение, а не неговата промяна", заяви министърът. Според него няма проблем офицерите да напуснат задълженията си за един - два часа, за да си извадят свидетелство.

Бъдещият интегриран модел на МО с ГЩ няма да разреши с дублиращите се функции на хора от двете системи, стана ясно днес. При представянето на повишените в звания висши военни, които поради командировки в чужбина не можаха да присъстват на церемонията миналата седмица в "Дондуков" 2, министърът на отбраната обясни, че за въвеждането на интегрирания модел ще трябва да се изчакат резултатите от Стратегическия преглед. Това реално означава началото на следващата година. "Аз дълго време си мислех, че проблемът е в това, че има дублиращи се функции на структури от МО и ГЩ. Сега мисля другояче, сега мисля, че функциите просто трябва както са разпределени, да се изпълняват както трябва и тогава ще говорим, че моделът наистина е интегриран", обясни той.

Според Свинаров страната ни ще успее да получи 19-те млн. долара военна помощ от САЩ и без да се отказва от европейската си идентичност и от споразумението за Международния наказателен съд. Няма нищо категорично, очаквам, че България няма да бъде поставена през избор, а ще има ясно разбирателство между САЩ, НАТО и ЕС, смята той.

Военният министър изказа съмнения, че темата за бази на НАТО в България ще бъде обсъждана по време на посещението на държавния секретар на САЩ Колин Пауъл у нас. По думите му формата на визитата на Пауъл и нейното времетраене били такива, че не позволявали наличието на много теми, нито възможност за постигане на изчерпателност. Той отказа да потвърди, че ямболската военна база Безмер е с подходящо местоположение и за НАТО-вска. Каза само, че МО и ГЩ са предложили на САЩ възможни инфраструктурни обекти за оглед.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.